Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

O Czym Szumią Wężymordy

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

O Czym Szumią Wężymordy | Autor: Wiesław Fałtynowicz

Wybierz opinię:

mmichalowa

  Czasami przyciąga mnie w książkach okładka, innym razem jest to niecodzienny tytuł. W przypadku tej pozycji oba powyższe warunki zostały spełnione, a dodatkowo zaintrygował mnie opis wydawcy. Jeśli dodamy do tego informacje o tym, że autorem jest profesor nauk biologicznych interesujący się motywami przyrodniczymi w sztuce oraz literaturze, poczułam się wręcz zobowiązana do lektury. Sam tytuł w swojej pełnej wersji zdradza wiele. Odnajdujemy w nim informacje o tym, że są to "Opowieści o trawach, drzewach, porostach i trzcinach, łąkach, miedzach i wędrówkach nasion, a także o wielu innych przyrodniczych sprawach". Przyznaję, czy do tej pory chyba nie miałam do czynienia z tak długim rozwinięciem. Nie pozostało mi więc nic innego, jak wziąć książkę w dłonie i zweryfikować, czy wspomniane na okładce aspekty znajdują swoje odzwierciedlenie we właściwej treści.

 

Już z opisu zawartego na okładce dowiadujemy się, czym są wężymordy. Przyznaję, że nie słyszałam wcześniej o takich roślinach i początkowo myślałam, iż jest to wytwór wyobraźni autora. Wydawnictwo skutecznie rozbudziło moją ciekawość, i miałam nadzieję, że z każdą kolejną przeczytaną stroną, dowiem się czegoś nowego o polskiej (i nie tylko) florze.

 

Oddałam się lekturze, a z każdą kolejną przeczytaną stroną miałam coraz bardziej mieszane odczucia. Chyba wszystkie wcześniejsze rzeczy złożyły się na to, że oczekiwałam książki specjalistycznej, być może nawet nieco o formule albumu lub encyklopedii. Fałtynowicz zabiera czytelnika do świata polskiej roślinności, jednak forma, w jakiej to robi jest bliższa felietonom. Każdy z rozdziałów traktuje o innym zagadnieniu, jest ściśle związany z sytuacjami bądź wspomnieniami autora, oczywiście bogato wzbogaconymi opisami konkretnych gatunków. Nie brak tu także miejsca na odniesienia do wspomnianej literatury i sztuki. Na przykład we fragmencie dotyczącym widłaków, autor przywołuje wiersz Adama Asnyka o limbie, który według niego bardzo dobrze charakteryzuje tę grupę roślin. Odnosi się do zmniejszającej populacji. Gratką dla osób interesujących się roślinami, są liczne zdjęcia zamieszczone w każdym z rozdziałów. Niekiedy obrazują gatunki popularne, innym razem botanik uwiecznił na nich takie, które naprawdę ciężko odnaleźć w naturze jak na przykład Podejźrzon księżycowy. Mała paproć, z którą związana jest również legenda o kwiecie paproci. Prawdopodobnie wzięła się ona właśnie z tego, że ciekawy wygląd tego gatunku wprowadzał w błąd sugerując, iż jest to kwiat.

 

Co ciekawe, pozycja ta nie skupia się wyłącznie na jednym regionie naszego kraju. Z łąk i nizin przenosimy się na piaszczyste wybrzeża, by chwilę później trafić w góry. Prócz zagadnień związanych ściśle z roślinnością, na jaką możemy trafić we wspomnianych miejscach, autor porusza także zagadnienia bardziej pod kątem ekologii. Odnosi się na przykład do olimpiady zimowej w Zakopanem, zwracając uwagę na różne aspekty: dla niektórych jest to szansa na zysk, dla innych na rozwój, a jeszcze inni boją się negatywnego wpływu na środowisko naturalne. W większości rozdziałów możliwe jest także zapoznanie się z kontekstem historycznym, jak w przypadku łąki będącej kiedyś jeziorem. Nie brak tu także odniesień do lądolodu i jego wpływu na ukształtowanie terenu.

 

Wszystko podane w przystępnej formie. W trakcie lektury niejednokrotnie wydawało mi się że jestem uczestnikiem rozmowy, w trakcie której ktoś (autor) opowiada o swoich doświadczeniach i odczuciach. Chociaż pozycja nieco różni się od wizerunku jaki na jej temat ukształtowałam w swojej głowie, to jednak wciąż jestem usatysfakcjonowana treścią. Myślę, że będzie ciekawym wyborem nie tylko dla osób zafascynowanych roślinnością.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial