Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Selma Lagerlof. Nowoczesna Szwedka

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Selma Lagerlof. Nowoczesna Szwedka | Autor: Anna NordlundBengt Wanselius

Wybierz opinię:

Tulliana

Skrupulatna i intrygująca biografia autorki ,,Cudownej podróży”

 

 Pamiętam, że jako mała dziewczynka uwielbiałam bajkę ,,Cudowna podróż” i prosiłam mamę, by kupiła mi w antykwariacie książkę, na podstawie której ona powstała. Do dziś pamiętam pełne niespodzianek i nagłych zwrotów akcji przygody Nilsa Holgerssona - małego chłopca, który za złe zachowanie został zamieniony w krasnoludka i przemierzał Szwecję ze stadem dzikich gęsi, uczył się pomagać innym. Autorką opowieści o przygodach Nilsa Holgerssona była Szwedka - Selma Lagerlöf, laureatka Nagrody Nobla z 1909 roku, nazywana królową szwedzkiej literatury.

 

Recenzowana tutaj książka pt. ,,Selma Lagerlöf. Nowoczesna Szwedka” to kompleksowa biografia tej pisarki, autorstwa Anny Nordlund (literaturoznawczyni, pani docent na Uniwersytecie w Uppsali) oraz Bengt Wanselius (tłumaczki literatury szwedzkiej, koordynatorki projektów literackich). Przyznam, że poza ,,Cudowną podróżą” nie znałam bliżej twórczości Selmy Lagerlöf, ale zachęcona opisem tej nowoczesnej biografii postanowiłam po nią sięgnąć. Książka, którą miałam okazję poznać to merytorycznie bardzo złożona, wartościowa publikacja, dzięki niej poznajemy różne aspekty życia i twórczości szwedzkiej noblistki. Z ogromnym zainteresowaniem poznałam czasy,
w których żyła Selma, ukazane nietuzinkowo na tle historycznym, społecznym i kulturowym. Dzięki tej biografii lepiej zrozumiałam, jak wyglądało życie w Szwecji od drugiej połowy XIX wieku do lat 40. XX wieku i uzmysłowiłam sobie, jak oryginalną, wręcz kontrowersyjną dla sobie współczesnych postacią była Selma Lagerlöf.

 

Wspomniana biografia składa się z dziewięciu rozdziałów, przedmowy, bibliografii, indeksu osób, źródeł ilustracji, wykazu skrótów, kalendarium życia pisarki. Całość książki dopełniają liczne fotografie związane z Selmą i jej rodziną. Czy wiecie, że Selma była rozważną emancypantką, która już od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie literaturą i tworzyła własne utwory? Czy wiecie, że żyła niemalże w otoczeniu samych kobiet i wciąż odczuwała potrzebę, by udzielać się społecznie? Książka prezentuje różne, jakże ciekawe aspekty życia Selmy: to właśnie z niej dowiedziałam się, że Selma była kobietą bardzo przedsiębiorczą, doskonale potrafiła zarządzać sobą w czasie i swoimi finansami, nieobce było jej twórcze promowanie własnej twórczości wśród czytelników.

 

Bohaterka recenzowanej tutaj biografii to kobieta potrafiąca wyjść poza schemat, żyć po swojemu, propagująca artystyczną wolność i niczym niezakłóconą potrzebę kochania drugiej kobiety i to na własnych warunkach. Skomplikowany życiorys Selmy zapiera dech w piersiach, sprawia, że ta szwedzka pisarka staje się dla nas wzorem walki o kobiece prawa. Jeśli szukacie bogatej w szczegóły i źródła bibliograficzne biografii, od której trudno się oderwać i pozostawia niezapomniane czytelnicze wrażenia, to koniecznie sięgnijcie po lekturę prezentowanej tutaj powieści.

 

,,Selma Lagerlöf. Nowoczesna Szwedka” to książka, która może zainteresować nie tylko literaturoznawców, socjologów i psychologów, ale każdego, kogo fascynują postacie silnych kobiet o mocnej osobowości, poglądach wyprzedzających epokę, w której przyszło im żyć.

 

Jakie marzenia miała autorka ,,Cudownej podróży”? Czego chciała nauczyć swoich czytelników i jaka była jej życiowa misja? Co warto wiedzieć o kulisach przyznawania kiedyś Nagrody Nobla? Odpowiedzi na te i podobne, również o wiele bardziej skomplikowane pytania znajdziecie podczas lektury tej pięknej biografii. Książka została wzbogacona o fragmenty dzieł Selmy w polskim przekładzie oraz bibliografię dotyczącą jej twórczości po polsku. Z pewnością książka, którą tutaj prezentuję to lektura obowiązkowa dla wszystkich wielbicieli szwedzkiej literatury i silnych kobiet sprzed lat, które wyznawały to, co po dziś dzień jest sednem idei feminizmu – by dostrzec w kobiecie człowieka, by nadać jej tożsamość, by uznać jej inność za coś wyjątkowego i godnego szacunku.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial