Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Niewolnicy Dopaminy

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Niewolnicy Dopaminy | Autor: Anna Lembke

Wybierz opinię:

Damato

  Anna Lembke, autorka - jest z zawodu psychiatrą, która w swojej najnowszej książce pt. “Niewolnicy dopaminy” wydanej w wydawnictwie Zysk i S-ka, przedstawia czytelnikom współczesną zmorę. Mianowicie uzależnienie od tej tytułowej substancji, dopaminy. Niestety obecnie żyjemy w takich czasach, że mamy praktycznie nieograniczony dostęp do wielu substancji uzależniających. Mogą to być np. zakupy, uzależnienie od gier, seksu, social mediów czy narkotyków… Jak łatwo zauważyć możemy zostać owładnięci przez wiele pokus, które czyhają na mniej odpornych osobników i to na każdym kroku. Anna Lembke wyjaśnia m.in. jak znaleźć równowagę w tym dążeniu do przyjemności, opowiada o ludzkim mechanizmie nagrody oraz przedstawia historię swoich pacjentów.

 

Autorka na początku wspomina o niezwykłym odkryciu z dziedziny, którą się zajmuję. Mam na myśli udowodniony naukowo fakt, iż mózg przetwarza ból i przyjemność w tym samym miejscu. Można powiedzieć, że te antagonistyczne odczucia działają jak szalki przy wadze i tak zobrazowała je na wielu przykładach Lembke. Przy pomocy neurobiologii próbuje wytłumaczyć Czytelnikom wiele ciekawych zjawisk. Jak np. to, że dopamina może odgrywać niezwykle ważną rolę przy motywacji do otrzymania nagrody i co może wydawać się dziwne - pragnienie zdobycia czegoś jest silniejsze niż samo posiadanie. Jest jednak zdania, że oprócz nauki najlepiej posłużyć się przykładami z życia swoich pacjentów. Podziela tym samym pogląd filozofa Dunningtona, że: "Osoby z silnymi uzależnieniami należą do współczesnych proroków, których ignorujemy na własną szkodę, a przecież pokazują nam, kim naprawdę jesteśmy". Ludzie dotknięci nałogami mogą dobitnie wskazać drogę i sposób przezwyciężenia tego, z czym prowadzą swoją wewnętrzną walkę. Co ciekawe, nawet autorka przyznaje, że była swojego czasu uzależniona od czytania na potęgę powieści erotycznych. Doprowadziło to nawet do tego, że zaniedbywała swoje codziennie obowiązki! Choć jak sama twierdzi, inne uzależnienia są bardziej wyniszczające jej kompulsywne czytanie miało wszystkie znamiona nałogu. Najważniejsze to być szczerym ze sobą i umieć przyznać się do błędu czy zaniedbania (radykalna uczciwość). Nie należy również uciekać przed odpowiedzialnością za swoje czyny i liczyć się z konsekwencjami. Myślę, że takie podejście daje poczucie słuszności i sprawiedliwości zarazem. Jest to uczciwe podejście do życia i otaczającego świata.

 

Podsumowując - książka bardzo dobrze napisana. Czytałem ją z wielkim zainteresowaniem, bo tematyka poruszana i przykłady z życia osób uzależnionych niosą ze sobą niezwykle mądre przesłanie, siłę i determinację. Brakowało mi czasami tylko dalszej części, jak zakończyła się walka pacjenta z nałogiem oraz tego, by o tytułowej dopaminie było więcej informacji. Z tego względu książkę “Niewolnicy dopaminy” można potraktować jako wstęp do dalszego zgłębiania tematu.

 

Cieszę się tym samym, że coraz więcej wydawanych jest książek na trudne, ale potrzebne i jakże aktualne problemy naszego codziennego życia. Żadnego lania wody czy zbędnych, nudnych i przydatnych informacji. Temat omawiany jest w sposób konkretny i rzeczowy. Autorka przytacza interesujące badania i co najważniejsze - nie zajmują one większości treści publikacji. Pokazuje również jak skomplikowanymi tworami jesteśmy. Doświadczamy wielu emocji czy uczuć, których nie do końca rozumiemy. “Świat jest bogaty sensorycznie i ubogi przyczynowo”. Jest to książka popularnonaukowa z solidną dawką ciekawej wiedzy, po którą z miłą chęcią sięgnąłem i się zaczytywałem i do której serdecznie zachęcam.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial