Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Oswoić Hiszpanię. Tom III

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Oswoić Hiszpanię. Tom III | Autor: Joanna Lessnau

Wybierz opinię:

MarJadka

  Hiszpania nie jest państwem moich marzeń podróżniczych. O wiele bardziej wolę pojechać do Włoch czy do Chorwacji. Ale Joanna Lessnau pisze o miejscach, które odwiedziła – no właśnie, to jest ważne słowo i ważna różnica – o d w i e d z i ł a – a nie „zwiedziła” – a więc autorka pisze o odwiedzonych miejscach w taki sposób, że w człowieku – przynajmniej we mnie – zaczyna się rodzić pragnienie pojechania i na własne oczy zobaczenie wszystkich tych wspaniałych widoków i miejsc opisanych w trzecim już tomie z cyklu „Oswoić Hiszpanię”.

 

Właśnie. Oswoić czyli najprościej mówiąc stworzyć więzy. Dla wielbiciela Hiszpanii nie będzie to żadnym wysiłkiem czy raczej problemem. Ale dla kogoś takiego jak ja, dla kogo Hiszpania jest na samym końcu podróżniczych miejsc do odwiedzenia, to jednak jest pewnego rodzaju wysiłek. I wcale nie dlatego, że nie lubię podróżować. Przeciwnie, kocham! Ale jak większość mam swoje wymarzone i ulubione miejsca i kierunki do zobaczenia. Dlatego musiałbym zrezygnować na rzecz Hiszpanii z jakiegoś top numer na mojej liście podróżniczych marzeń.

 

Tylko, że czytając to co napisała Joanna Lessnau zaczęłam się po prostu zastanawiać: czy aby na pewno nie chcę pojechać do Hiszpanii? I skąd wzięło się we mnie przekonanie, że wolę jechać gdzie indziej?

 

Odpowiedzi należałoby chyba poszukać właśnie w książkach autorki. Dlaczego? Bo nie spotkałam dotąd pozycji, które tak opisywałyby ten kraj. Tak – czyli jak?

 

Podobnie jak dwie poprzednie części, ta również napisana jest w formie pamiętnika. To pozwala na bardzo intymną relację nie tylko z autorką, ale i jej rodziną, z którą podróżuje. W pamiętniku pisze się bardzo szczerze, opisuje się nie tylko swoje uczucia radości czy zachwytu bądź zadziwienia, ale także smutku czy złości. Opisuje się spotkanych ludzi, wydarzenia, które miały miejsce, to co się robiło czy widziało. Itd. Itp. I tak właśnie napisana jest część trzecia cyklu „Oswoić Hiszpanię”. Joanna Lessnau przytacza rozmowy, przepisy na smakowite hiszpańskie potrawy, opisuje miejsca i zabytki, które zwiedzili, ale także drogi, które ich doprowadziły do danego miejsca, nierzadko z przygodami.

 

Czytając w ten sposób napisaną książkę o Hiszpanii można zauważyć, że informacje same niejako wchodzą do głowy, a wiedza jakoś dziwnie bez problemu zostaje na długi czas. O wiele łatwiej przyswaja się podane w ten sposób wiadomości, niż suche przewodnikowe wykazy dat, nazwiska osób czy fakty historyczne. Nie wiem jak inni, ale ja miałam zawsze problem z zapamiętaniem tych wszystkich historycznych wiadomości na klasówkę, a tutaj one same wchodzą do głowy i to jeszcze nie wiadomo kiedy!

 

Jako, że jestem okładkową sroką, okładka tej książki mnie zachwyciła. Do książki dołączonych jest paręnaście kolorowych fotografii z archiwum autorki. Każda jest podpisana – wielkie brawa! – i nie trzeba się domyślać ani wertować tekstu, by zgadnąć co dane zdjęcie przedstawia. Duży plus za czytelny druk. Nazwy własne oraz daty wydrukowane są kursywą, co pozwala na wyróżnienie ich w całym tekście.

 

Reasumując. Na pewno moja lista podróżniczych destynacji uległa zmianie i już przestałam się zarzekać, że Hiszpania absolutnie nie. To zasługa napisanych z wielką czułością o tym państwie trzech tomów cyklu „Oswoić Hiszpanię”. Mam nadzieję, że powstaną kolejne tomy, bo z chęcią i na pewno wielką przyjemnością do nich zajrzę.

Aneta Sawicka

  Jeśli marzysz o podróży do dalekiej Hiszpanii możesz poszukać wycieczki i wyruszyć w drogę. Możesz również sięgnąć po książkę "Oswoić Hiszpanię" Joanny Lessnau i przenieść się do tego pięknego kraju w swojej wyobraźni. Czytając książkę możesz odwiedzić Hiszpanię razem z Joanną, jej mężem i synem, razem z nimi poznać ciekawe miejsca kraju i odwiedzić mało znane zakamarki. Ja tą podróż właśnie odbyłam sięgając po trzeci tom książki o wspomnianym tytule. Od razu zaznaczę, że pomimo braku znajomości poprzednich części książkę czytało mi się bardzo przyjemnie i fakt, że jest to kolejny tom w żaden sposób nie wpłynął na przyjemność czytania.

 

W książce autorka zabiera nas do Barcelony, jednego z najchętniej odwiedzanych europejskich miast. Pani Joanna nie koloryzuje jednak rzeczywistości i choć ukazuje nam piękno miasta, to nie boi się również wspominać o tych mniej ciekawych miejscach, jak chociażby mieszkanie, w którym dane jej było zamieszkać. Na kolejnych stronach książki bohaterowie zabierają nas na spacer urokliwymi ulicami, pokazują nam zabytki, szczegółowo opisują słynne budowle. Pozwalają nam oczami wyobraźni poznać niezwykłą architekturę oraz klimat miasta. Szczególnie upodobali sobie oni miejsca związane z Antonio Gaudim i to o tych miejscach opowiadają czytelnikom najwięcej. Nie brakuje tutaj również opisów katalońskich smaków oraz ciekawych opowieści związanych z miastem. Barcelonie poświęciła autorka pierwszą część książki, zaś kolejne dwie to opis dalszej podróży po Hiszpanii. Wśród odwiedzanych miejsc są tam Hondas de las Nieves oraz Fuente del Alga oraz ich okolice. Możemy tu poznać hiszpańskie krajobrazy, plaże oraz inne miejsca warte poznania. Swoją opowieść autorka snuje w sposób interesujący dla czytelnika i angażujący zmysły. Opisuje tu barwne stroje, pyszne potrawy, piękne widoki, wplatając w to wszystko hiszpańskie zwroty. Miłośnicy języka hiszpańskiego znajdą tutaj coś dla siebie.

 

W książce autorka zamieściła kilka zdjęć ze swojej podróży, ale dla mnie jest ich zdecydowanie za mało. Dużo ciekawiej byłoby gdyby zdjęcia pojawiały się w całej książce, przy opisach konkretnych miejsc, co pozwalałoby lepiej wczuć się w lekturę. Niestety zdjęcia zamieszczone są na osobnych stronach i jest ich niewiele, więc pozostaje nam albo zdanie się na wyobraźnię, albo sięgnięcie do Internetu.

 

Choć oczywiście żadna książka nie zastąpi nam prawdziwej podróży, to jednak tego typu publikacja może być jej namiastką w czasie kiedy nie możemy fizycznie podróżować. Bez wątpienia czytanie tej książki sprawi, że oczami wyobraźni zobaczymy te wszystkie ciekawe miejsca i poczujemy ciepło hiszpańskiego słońca. Ta książka to relaks w czystej postaci i zachęta do tego, by odwiedzić ten ciekawy kraj i wszystkie opisywane tutaj niezwykłe miejsca. Hiszpania to bez wątpienia miejsce cudowne, które jest marzeniem wielu osób. Dzięki relacji pani Joanny możemy przekonać się, że naprawdę jest warte odwiedzenia, choć nie zawsze tak idealne jak może nam się wydawać.

 

Książka "Oswoić Hiszpanię" to tytuł, który szczególnie polecam osobom pasjonującym się podróżami. Miłośnicy poznawania świata znajdą tutaj wiele inspiracji do odkrywania Hiszpanii i miejsc nie zawsze oczywistych. To również doskonała lektura dla tych osób, które nie mogą lub nie chcą podróżować, a jednocześnie chcą dowiedzieć się czegoś ciekawego o kulturze innego kraju. Dzięki tej książce każdy czytelnik będzie miał okazję poznać niezwykłą atmosferę Hiszpanii.

 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial