Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Zbrodnia Obok Ciebie

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Zbrodnia Obok Ciebie | Autor: Marcin Myszka

Wybierz opinię:

Pani M.

  Marcin Myszka, czyli autor książki, o której chcę wam dzisiaj opowiedzieć, to twórca internetowy, youtuber, podcaster. Od 2015 roku prowadzi kanał na YouTube o tematyce kryminalnej. Możecie go znać z podcastu „Kryminatorium”.

 

Kiedy zobaczyłam zapowiedź tej książki, od razu wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Jestem wierną fanką wspomnianego wyżej podcastu, uwielbiam true crime i reportaże. Jednak w międzyczasie wpadła mi w ręce książka innego podcastera „Morderca nigdy nie śpi” i mój zapał nieco się ostudził. Tamta publikacja miała mocno podcastową formę, autor próbował wchodzić w interakcję z czytelnikiem i nieco obawiałam się tego, że w tym przypadku będzie podobnie. Intuicja mnie nie zawiodła. Ta historia brzmiałaby lepiej jako podcast, w wydaniu książkowym nie jest aż tak dobra, ale po kolei.

 

To miała być opowieść o morderstwach, które wstrząsnęły Polską w czasach PRL-u. Dwóch chłopaków postanawia uciec za granicę, żeby mieć lepiej. Po drodze, gdy próbują zrealizować swój plan, dopuszczają się kilku przestępstw, między innymi morderstw. Marcin Myszka opowiada o ich zbrodniach w swojej książce.

 

Wizualnie ta publikacja jest przepięknie wydana. Są tutaj mapki z wizji lokalnych, zdjęcia, znajdziecie nawet urywki artykułów, które opowiadają o zbrodni. Autor starał się dotrzeć do osób związanych ze sprawą, odwiedził miejsca, które były z nią związane. Nie można odmówić mu ogromu pracy, jaki wykonał, aby napisać tę książkę. Tyle że na pierwszy plan wychodzą w niej przemyślenia autora. To bardziej opowieść o tym, jak szukał informacji i o czym myślał podczas badania tej sprawy. Przynajmniej tak to wygląda w moich oczach.

 

Początek był dobry, poznajemy rodziny chłopaków. Możemy przekonać się, w jakim środowisku się wychowywali. Tyle że później w opowieść zaczyna wkraczać chaos, wątki się urywają, pojawiają się domysły autora. Zabrakło mi bardziej obiektywnego podejścia do tej sprawy, pokazania, co doprowadziło do zbrodni, czy można było ich uniknąć, jakie konsekwencje za sobą pociągnęły. Czuję ogromny niedosyt po lekturze, spodziewałam się czegoś innego, niż ostatecznie dostałam.

 

Kiedy czytałam tę książkę, niemal słyszałam w swojej głowie głos jej autora. Czuć było jego styl. Jeśli chodzi o język, jakim posługuje się Marcin Myszka, to jest on potoczny. Wiecie, coś w stylu jakby autor opowiadał wam te wydarzenia, siedząc z wami przy kawie. Niestety, w kilku miejscach korekta zawiodła, a i redakcję dałoby się nieco podrasować – parę razy obudził się we mnie w trakcie lektury instynkt redaktora.

 

To nie była zła książka, ale uważam, że Marcin Myszka zdecydowanie lepiej odnajduje się w słowie mówionym. To, co działa jako podcast, niekoniecznie zadziała jako książka. I moim zdaniem tak było w tym przypadku. Materiału było na kilkunastominutowy odcinek podcastu, a nie na książkę liczącą 288 stron. Raz jeszcze podkreślę, że jestem pełna podziwu dla ogromu pracy, jaki autor wykonał, by zdobyć materiały, ale niestety forma ich przekazania do mnie nie przemówiła. Za dużo było dla mnie przemyśleń. Nie żałuję czasu spędzonego nad tą książką, ale już raczej do niej nie wrócę. To był miły przerywnik od cięższych publikacji. Jeśli jesteście fanami podcastu autora, to możecie sięgnąć po „Zbrodnię obok ciebie”. Być może książka przemówi do was bardziej niż do mnie i znajdziecie w niej to, czego ja nie znalazłam.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial