Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Na Tropach Smętka

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Na Tropach Smętka | Autor: Melchior Wańkowicz

Wybierz opinię:

MarzenaD

„Na tropach Smętka” Melchiora Wańkowicza to książka niezwykle ważna w procesie zrozumienia przemian, dotyczących dzisiejszych Warmii i Mazur, a jeszcze nie tak dawno Prus Wschodnich. Jeżeli sobie zadamy pytanie, z czym kojarzymy Mazury i Warmię, to najprawdopodobniej padnie odpowiedź dotycząca przyrody, a więc jezior i lasów. I choć minęło tyle lat po II wojnie światowej, to wiedza i świadomość związana z dziejami historycznymi Mazur jest nikła lub tak poszatkowana, że prawda miesza się z fikcją. Ten stan wynika przede wszystkim ze sposobu traktowania i postrzegania tych ziem z perspektywy polskiej historii, która za wszelką cenę dążyła do ukształtowania i wzmocnienia mitu polskości Mazur, co jednocześnie pełniło to funkcję usprawiedliwienia wielu krzywdzących działań ze strony Polski wobec autochtonicznej ludności mazurskiej. Dlatego należy podkreślić, że zabierając za czytanie tej książki, trzeba mieć pewną wiedzę na temat historii Prus Wschodnich, ale nie tylko tę wyniesioną ze szkoły, ale uzupełnioną innymi źródłami, która ukazuje punkt widzenia z tej drugiej strony. Zatem należy dopuścić do głosu ludność mazurską, której niesłusznie i jednoznacznie przypisywano polskość lub niemieckość, jednocześnie odzierając ją z jej tożsamości, zarówno tej regionalnej, jak i narodowej. Warto także zaznaczyć, że współczesny stan gospodarczy, kulturowy i ekonomiczny Mazur nie wziął się znikąd – to m.in. pokłosie tej walki między Polską a Niemcami o lud mazurski i Mazury, który to posłużył jako narzędzie w rękach obu państw. I niestety żadne z nich do tej pory nie dokonało rozliczenia. A należy pamiętać, że to społeczność tworzy i realizuje wizję przyszłości regionu – im trwalsze więzi, tym jest ona ukierunkowana na jego dobro.

 

Niestety, ale po II wojnie światowej doszło do przerwania ciągłości kulturowej i przez to dla jednych Mazury stały się domem utraconym, a dla drugich pozyskanym. To z kolei przyczyniło się do pojawienia się tzw. kryzysów tożsamościowych i konfliktów na tle kulturowym oraz narodowościowych. I dodajmy do tego jeszcze agitacje polityczne, wzniecanie nienawiści do wszystkiego, co ma niemieckie lub polskie korzenie i mamy gotowy przepis na to, aby przez długie lata towarzyszyło mieszkańcom Mazur, zarówno tej ludności autochtonicznej, jak i przybyłej po II wojnie światowej, poczucie wykorzenienia, lub tzw. tymczasowości. Jednakże aby to zrozumieć należy sięgnąć m.in. po wspomnianą wyżej książkę.

 

„Po tropach Smętka” jest niejako reportażowym zapisem podróży pisarza wraz z jego nastoletnią córką po Prusach Wschodnich, którą odbył w 1935 roku. Tutaj warto wspomnieć, że powojenne wydania tej książki były opatrzone cenzurą, więc dopiero teraz pojawiła się na rynku pozycja, w której przywrócono dawną formę tekstu, a Melchior Wańkowicz był mistrzem powieści reportażowej. Ponadto zawarto w niej piękną warstwę graficzną, która jest doskonałym uzupełnieniem zawartych w książce informacji. Jeżeli ktoś jest związany z ziemiami byłych Prus Wschodnich, to ma możliwość symbolicznego uczestniczenia w podróży w czasie – odnajduje w niej te miejsca, które są znane i być może szczególnie bliskie. I choć język książki jest dość archaiczny, to jednak czyta się ją z dużą dozą przyjemności. Jednakże warto mieć na uwadze, że w książce także znajdziemy wiele informacji, które w dużej mierze służą celom propagandowym, aby m.in. udowodnić polskość Mazur (a tak nie było). I należy o tym pamiętać. Ale dzięki takim książkom można wzbogacić swoją wiedzę na temat historii Prus Wschodnich i głębiej zastanowić się nad losem tych ziem, a szczególności ich mieszkańców – także tych dawnych, jak i obecnych. I jest jeszcze jeden waży aspekt, o którym chciałam wspomnieć – „Po tropach Smętka” jest niejako próbą zachowania pamięci o świecie, którego niestety, ale już nie ma.

    

 
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial