Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Ołowiana Godzina

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Ołowiana Godzina | Autor: Aleksandra Pawłyszyn

Wybierz opinię:

Ambros

  Jak bardzo przeżycia i wydarzenia z przeszłości mogą zatruć życie i sprawić, że demon zła odzywa się w nas, można się przekonać sięgając po powieść Aleksandry Pawłyszyn Ołowiana godzina. Ostrzegam, trzeba się przygotować na mocne emocje. Trudna i wstrząsająca, ale poruszająca ważne tematy.

 

Ewa jest cenioną architektką pracującą w znanej firmie. Jest młoda, a osiągnęła już tak wiele, jest cenionym pracownikiem przez szefa. Jednak wśród współpracowników ma opinię wyniosłej i oschłej, niedostępnej. Jednak jej czas w firmie dobiega końca, a to za sprawą romansu, w jaki się wdała z Pawłem, synem właściciela konkurencyjnej firmy. Traci pracę, chociaż jest przekonana, że jej związek nie ma wpływu na jej pracę, to dzięki jej umiejętnościom firma odnosi sukcesy rynkowe. To dla niej cios, zatraca się w matni wewnętrznych przeżyć, wracają do niej demony przeszłości. Nie potrafi sobie z nimi poradzić, nie może spać i normalnie funkcjonować. Jej związek zostaje wystawiony na ciężką próbę. Paweł nie rozumie zachowania ukochanej i nie ma pojęcia jak jej pomóc. Czy taki związek oparty na szeregu niedomówień ma szansę na rozwój? Co dręczy kobietę i dlaczego ukrywa to w tajemnicy przed ukochanym? Czy poradzi sobie z przeszłością i będzie się starała o niej zapomnieć? O tym się przekonacie, kusząc się na Ołowianą godzinę.

 

Ołowiana godzina to lektura mocna w przekazie i odważna. Dotyka bardzo ważnych przeżyć, jakie były udziałem bohaterki. Gwałt, przemoc fizyczna i psychiczna, molestowanie seksualne, porzucenie i zaniedbanie przez rodziców. Strasznie tego dużo jak na jedną młodą osobę. Jak wiele Ewa przeżyła, tego nie sposób sobie wyobrazić. Ale jak bliscy mogli fundować jej takie przeżycia, jak mogli nią poniewierać i skazać być może na śmierć, gdyby nie zbieg pewnych okoliczności. Waga wydarzeń przyprawia o gęsią skórkę i wprawia w złość, ta wszechogarniająca niemoc i znieczulica bardzo boli i rozrywa serce na strzępy. Jak można później wchodzić w dorosłe życie z tak ogromnym ciężarem na plecach? Jakim trzeba być silnym, aby po takiej traumatycznej przeszłości się podnieść i próbować ułożyć życie na nowo? Chylę czoła przed bohaterką, że mimo pewnej niemocy nabrała sił i przekonania, że warto o siebie zawalczyć. Zabiła w sobie demony wspomnień i pozbyła się ich raz na zawsze. Otworzyła się na przyszłość i pogrzebała przeszłość.

 

Na szybko rodzi się pytanie, na które trudno szukać odpowiedzi. Dlaczego rodzice krzywdzą swoje dzieci, dlaczego nie potrafią ich kochać i okazać namiastki normalności? Nie znam odpowiedzi, być może inni są bardziej doświadczeni w tych kwestiach.

 

Lektura trudna i bolesna. Warto po nią sięgnąć, aby zauważyć, jakie problemy mają ludzie żyjący obok nas, czasami nasi znajomi i współpracownicy. Ale wstydzą się mówić o nich głośno, tłumią strach w sobie i sami próbują się z nim zmierzyć. Ale gdybyśmy choć troszkę wiedzieli o ich problemach, zapewne próbowalibyśmy im pomóc, wesprzeć ich i pozwolić ufniej podchodzić do życia.

 

Polecam, warto się przełamać i po nią sięgnąć. Może uwrażliwi na wszechobecne zło i nauczy rozpoznawać objawy takich problemów, z jakimi walczyła dzielna bohaterka.

Agnesto

  Ołowiana godzina.

 

Godzina, która wybija w tobie w momencie, gdy się tego nie spodziewasz. Godzina, która na podobieństwo czarnego ducha mieszka w tobie. Gdy pukasz do jej drzwi otwiera je zamaszyście i zaprasza do siebie. Wita WAS uprzejmie, bo próg jego domostwa przekraczasz z kimś. Do twoich pleców, przyklejony i dobrze skryty, wchodzi demon. To jego gospodarz wita z taką radością. To jemu daje ciepłe kapcie, zaprasza do kuchni. To jemu dogadza włoską kawą, domowymi ciasteczkami i czekoladkami na „mleku z alpejskich łąk”. Wszystko dla niego. Dla ciebie nic.

 

Demon – on się pojawia w najgorszych momentach. Ewa, główna bohaterka „Ołowianej godziny” dobrze zna to uczucie. Czuje się piętnowana przez niego, zabijana za życia i unicestwiana psychicznie. Gdy mara przychodzi dusi się, boi i lęka zła, jakim ta epatuje. Nie chce słuchać jadu wylewającego się z jego podłych ust. Jego pojawianie się pozostawia w niej nieodwracalne zmiany. I chyba dlatego Paweł, partner Ewy, nie potrafi jej zrozumieć. Nie potrafi odpowiadać na jej dziwne, wręcz niedorzeczne pytania, które zadaje w niespodziewanych momentach dnia i nocy. W takich chwilach Paweł czuje się obco. Nie umie się bronić, nie umie milczeć, ale nie umie też o nią walczyć. Bo jak? Kocha ją, ale...

 

Zawsze to ale.

 

Ewa, kobieta, której życiem można by zapisać miliony stron. Porzucona jako dziecko, sprzedana, zapomniana. Bita, gwałcona. Upokarzana.

 

Potem sama została matką dziewczynki, którą oddała, której nie chciała pokochać, bo sama kochać nie umiała. Jej przecież nikt nie kochał, więc skąd miała wiedzieć, jak to się właściwie robi?

 

I na to pytanie - czym jest miłość - próbuje odpowiedzieć Aleksandra Pawłyszyn. W powieści odcieni owego uczucia jest wiele, lecz wszystkie są mroczne, podlane łzami i samotnością. Ewa, bohaterka, jest kimś, kto doświadcza wszystkich rodzajów, włącznie z miłością Demona, który sobie ją upatrzył.

 

Leki? Tak, pomagają. Zamazują nieco jego postać, ale on i tak przychodzi. Dotyka skóry, mówi do ucha, pęta. Ewa jest dzieckiem sprzedanych przez matkę. Komu, gdzie i dlaczego – to zostawiam czytającym. Nie zdradzę treści, która przemagluje każdego. Jest trudna i nie każdy sobie z nią poradzi, lecz nie sposób pisać inaczej, jak szczerze, z całym brudem i błotem.

 

Ta książka budzi w czytelniku emocje. Rodzi się także niezgoda i jakąś furia. Uzmysławiasz sobie, że nie znasz tego świata. Nie znasz i nigdy nie poznasz. Ten świat ma wiele warstw i nie każda z nich da się zbadać. Świat zaskakuje. I nie zawsze pozytywnie.

 

„Ołowiana godzina” to powieść o depresji, szkodzie, jaką rodzic może wyrządzić dziecku i o potrzebie przytulenia. To powieść o kobiecie, której życie pisało się samo.        

Tynka

  Książka „Ołowiana godzina” autorstwa Aleksandry Pawłyszyn to niesamowicie poruszająca opowieść, która wnikliwie analizuje wpływ przeszłości na nasze życie i psychikę. Główna bohaterka, Ewa Nagocka, wydaje się być silną, pewną siebie kobietą, ale pod tą fasadą skrywają się bolesne wspomnienia i demony z przeszłości, które próbują ją uwolnić.

 

Fabuła tej książki jest niezwykle złożona i wielowątkowa, co sprawia, że lektura może być intrygująca, ale też czasami wymaga cierpliwości. Autorka posługuje się nietypową narracją, która skupia się na myślach i emocjach głównej bohaterki, co nadaje tekstu nieco abstrakcyjny charakter. To sprawia, że początkowo czytelnik może mieć pewne trudności z identyfikacją z bohaterami i zrozumieniem ich działań. Niemniej jednak, ta nietypowa forma narracji jest jednym z atutów tej książki, ponieważ oddaje wewnętrzny chaos i konflikty, z którymi zmaga się Ewa.

 

Ewa Nagocka to postać niezwykle interesująca i dobrze wykreowana. Jest to kobieta, która zdaje się mieć wszystko – dobrą pracę, urodę, mężczyznę u boku, ale jej życie jest naznaczone przeszłością, która pozostawiła w niej trwałe i bolesne ślady. Jej relacja z Pawłem, synem właściciela konkurencyjnego biura architektonicznego, jest pełna napięć i niedopowiedzeń, a konflikty między nimi tylko pogłębiają jej wewnętrzne zmagania. To związek, który nie jest udany, ale jednocześnie trudno go zakończyć.

 

Jednym z głównych tematów poruszanych w książce jest wpływ przeżytych traum i doświadczeń z dzieciństwa na naszą osobowość i życie dorosłe. Ewa musi stawić czoła demonom przeszłości, takim jak przemoc, obojętność matki, choroba psychiczna i poczucie samotności. Autorka w sposób subtelny, ale jednocześnie niezwykle sugestywny, ukazuje te cienie przeszłości, które ścigają Ewę przez całe jej życie, próbując ją pogrążyć. To niezwykle trudny temat, który może wywołać wiele emocji u czytelnika.

 

Z pewnością atutem tej książki jest sposób, w jaki autorka ukazuje wewnętrzny konflikt i rozchwianie emocjonalne głównej bohaterki. Poprzez formę tekstu, układ zdań, stosowanie wierszy i odpowiedni dobór słów, czytelnik może odczuć niepokój, bałagan wspomnień i chaos wewnętrzny, który towarzyszy Ewie. To niezwykle sugestywny sposób opowiadania, który wprowadza czytelnika w świat emocji bohaterki.

 

Jednakże, książka nie jest pozbawiona pewnych trudności w czytaniu. Mieszanie przeszłości z teraźniejszością i brak oznaczeń rozdziałów mogą sprawić, że niektórzy czytelnicy początkowo będą mieli problem z orientacją w fabule. Ponadto, niektóre sceny i wątki mogą być niejasne, ale w miarę czytania wszystko zaczyna nabierać sensu i klarowności.

 

„Ołowiana godzina” to historia nie tylko o przeszłości, ale też o sile ludzkiej psychiki, możliwości przetrwania i odkrywania własnej tożsamości. Autorka zaskakuje czytelnika, układając puzzle układanki dopiero w ostatnich epizodach. Dzięki temu poznajemy historię Ewy i rozumiemy, dlaczego tak trudno jest jej poradzić sobie z własnymi demonami.

 

Podsumowując, „Ołowiana godzina” to poruszająca i nietypowa książka, która może wywołać wiele skrajnych emocji u czytelnika. Pomimo pewnych trudności w czytaniu, warto dać jej szansę, ponieważ to opowieść, która zostaje w pamięci na długo po zakończeniu lektury. Aleksandra Pawłyszyn, debiutująca autorka, udowadnia, że ma duży potencjał i warto śledzić jej twórczość w przyszłości.

 

 
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial