Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Garbo. Najbardziej Tajemnicza Gwiazda Hollywood

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Garbo. Najbardziej Tajemnicza Gwiazda Hollywood | Autor: Robert Gottlieb

Wybierz opinię:

Inka

  Anna Karenina, Mata Hari, Królowa Krystyna, Dama kameliowa, Pani Walewska, Ninoczka… Wszystkie mają twarz Grety Garbo. Będąc świadomym ikoniczności tak utrwalonego wizerunku autor zaserwował czytelnikowi prawdziwą ucztę wizualną. W Galerii zdjęć zamieścił fotografie wykonane przez Arnolda Genthego i Russella Balla. Z ponad czterech tysięcy (tych udokumentowanych) wybrał „jedynie” dwadzieścia dwie. Ale edycja przygotowana przez Wydawnictwo Znak pełna jest prywatnych odsłon aktorki z albumów rodzinnych, fotosów z planów filmowych, folderów i plakatów.

 

Na aparat naukowy składa się szczegółowa filmografia za lata 1921 – 1941. Począwszy od spotów reklamowych, przez „komedyjki”, do ambitnych dramatów. Nie jest to tylko i wyłącznie chronologiczna lista, ale często obszerne streszczenie fabuły. Do tego bibliografia, indeks osób i filmów, źródła zdjęć i ilustracji.

 

Uzupełnieniem książki są suplementy w postaci wspomnień, anegdot, wypowiedzi i komentarzy współpracowników oraz odniesień do tekstów literackich i muzycznych. Motywy nawiązujące do Grety Garbo odnaleźć można w twórczości zarówno Ernesta Hemingwaya w Komu bije dzwon, George’a Orwella w Wiwat aspidistra, jak i popularnej muzyce Alice Cooper, Maurice’a Chevaliera, Vana Morrisona, czy Madonny. Dzięki temu publikacja od strony graficznej i warsztatowej prezentuje się imponująco.

 

A jak z treścią?

 

Książkę poprzedza wstęp Tomasza Raczka, który w bardzo emocjonalnych słowach ujawnia osobisty stosunek do fenomenu Grety Garbo. Wiąże go jednocześnie z ewolucją kinematografii i przemysłu filmowego. Wystawia również laurkę autorowi Robertowi Gottliebowi i chwali za rzetelnie opracowany materiał, ciekawe podejście do przedmiotu badań, ukazanie wielowymiarowego oblicza aktorki, z jej zaletami i wadami. Sam Gottlieb, redaktor, badacz literatury, filmu i teatru, wykazał się dużym wyczuciem, by w oryginalny sposób oddać charakter kobiety, która z racji swej urody trafiła do Księgi Guinessa, a z powodu talentu otrzymała Oscara za całokształt twórczości w 1955 roku.

 

Każdy z siedemnastu rozdziałów zatytułowany jest frazą „Garbo…” i poświęcony innemu aspektowi życia: tego intymnego oraz publicznego.

 

Ikona stylu, gwiazda, bogini, wamp – padają określenia. Jaka była naprawdę? Gottlieb odbrązawia legendę, jednocześnie ją podtrzymując. Oddaje tym samym hołd niesamowitej kobiecie i ekranowej postaci doskonale wpisującej się w kanony złotej ery kina. Śledzi losy Garbo od dzieciństwa do momentu, kiedy po zagraniu w dwudziestu czterech filmach, w wieku 36 lat, po szesnastu latach pracy, wycofała się z branży i zakończyła karierę. Mimo, iż realizujący Pożegnanie z Afryką Sydney Pollack widział ją w roli Karen Blixen, odrzuciła propozycję. Sama tez niejednokrotnie ubiegała się o role, które zdobyły inne aktorki. Dlatego w Przeminęło z wiatrem Scarlett O’Hara wygląda jak Vivien Leigh a nie Greta Garbo.

 

Gottlieb skrupulatnie wymienia filmy, w jakich wystąpiła, stara się odkryć w nich jej charakter.

 

Padają sformułowania: tajemnicza, magnetyczna, melancholijna, błyskotliwa, pewna siebie, zdeterminowana, niezależna, ale i – wyniosła, pozbawiona empatii, skąpa. Lubiła deszcz i spacery, a najlepiej spacery w deszczu, kolekcjonowała obrazy, wolała spodnie niż strojne suknie. Nie znosiła butów na wysokich obcasach i… Marleny Dietrich. Chroniła swoją prywatność i stroniła od ludzi. Gottlieb podkreśla, że im bardziej wielbiły ją miliony, tym większą odczuwała samotność.

 

Naprawdę nazywała się Greta Lovisa Gustafsson, urodziła się w 1905 roku w ubogiej, szwedzkiej rodzinie robotniczej. Wcześnie zaczęła walczyć o byt, więc kwestie edukacji odsunięte były na dalszy plan (do końca życia miała na tym punkcie kompleksy). A jednak szczęśliwym zbiegiem okoliczności trafiła pod opiekę Mauritza Stillera, wybitnego reżysera kina artystycznego, twórcy szkoły szwedzkiej, a wkrótce do słynnego Hollywood, prosto do Wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer.

 

Robert Gottlieb w książce Garbo…nie tropi sensacji, nie podbija ciekawości czytelnika ustalaniem seksualnej orientacji swojej bohaterki, nie śledzi jej romansów. Stara się oddać fenomen zjawiska, jakim była ta Najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial