Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Seryjni Mordercy. Pierwsi Oprawcy I Ich Ofiary

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Seryjni Mordercy. Pierwsi Oprawcy I Ich Ofiary | Autor: P. J. Wąchal

Wybierz opinię:

mmichalowa

  Niekiedy lektura potrafi zaskoczyć podwójnie. Zanim fizycznie trafiła do mnie kolejna książka traktująca o mordercach, byłam przekonana, że będzie to opasłe tomiszcze, bo zła na świecie nie brakuje. Początkowo poczułam czytelniczy zawód, gdy zobaczyłam, że na tytuł składa się ledwie 190 stron. Tyle lat czytania nie nauczyło mnie jeszcze, że to nie ilość, a jakość odpowiada za przyjemność płynącą z lektury. Reportaże odnoszące się do spraw kryminalnych oraz konkretnych morderców, to chyba jeden z najczęściej wybieranych przeze mnie motywów literackich. Bardzo trudno zaskoczyć mnie jakąś historią o której, chociażby krótko, jeszcze nigdy nie słyszałam. Zastanawiałam się, czy ten konkretny tytuł będzie powieleniem popularnych historii czy może zawrze się w nim w końcu coś nowego?

 

Przeczytałam jednym tchem! Zacznę od tego, że gdy tylko wzięłam "Seryjnych morderców" w dłonie i rozpoczęłam lekturę - przepadłam. Tak wiele aspektów tego wydania zwyczajnie mi się podoba. Zacznę od tego, że nawet jeśli do tej pory ktoś nie miał do czynienia z podobną tematyką, to autor na początku książki zawarł wyjaśnienia mniej lub bardziej zaawansowanych zagadnień. Nie są to jednak suche formułki. Wszystko zostało splecione w jednolitą całość za sprawą przytoczonych, konkretnych historii. W przypadku, gdy na powstanie i rozwinięcie teorii bądź nauk składało się kilka osób, Wąchal zadał sobie trud przytoczenia ich krótkich, treściwych acz nienużących biografii. Na pierwszych kilkudziesięciu stronach czytelnik może zaznajomić się z etapami rozwoju daktyloskopii czy kryteriami klasyfikacji seryjnych morderców. Następnie na uwagę zasługuje część dotycząca profilowania, w której wyszczególnione zostały między innymi modus operandi czy oryginalny podpis mordercy… Pierwszy raz spotkałam się również z podziałem sprawców ze względu na metodę ataku. Te pozorne drobnostki pozwalają zrozumieć różnice w opisach kolejnych spraw.

 

Oczywiście nie sposób pominąć w takim tytule bardzo oczywistych i szeroko znanych już przypadków, jak na przykład morderstwa dokonywane przez Kubę Rozpruwacza. Niektóre z przytoczonych przykładów faktycznie były mi już wcześniej znane, jednak ku mojemu szczeremu zaskoczeniu, pojawiły się tu również takie, o których wcześniej nie czytałam. Być może innym autorom wydawały się mało ciekawe ? Jednak w moim odczuciu, w każdej z tych historii tkwi potencjał. Chociaż biorąc pod uwagę tematykę moje wnioski nie wydają się najtrafniejsze. Zaskakuje brutalność, a czasami też finezja dokonywanych zbrodni. Widać że każde z tych działań dotyczyło osób mocno zaburzonych. Zapewne w przypadku niektórych, był to wynik choroby psychicznej. Na innych swoje piętno odbiło między innymi surowe wychowanie.

 

Wiadomo, że każde ze wspominanych w tym tytule wydarzeń, było złe. Jednak w trakcie lektury nie jest ważna ocena moralna, bo tej czytelnicy dokonają indywidualnie. Autor skupia się na takich niuansach jak np. używane przez mordercę narzędzia (dlaczego akurat takie?) lub sposób okaleczania/ preparowania zwłok. Czytelnik ma świadomość, że w większości przypadków nie chodziło wyłącznie o sam fakt zabijania, ale o chorą satysfakcję krzywdziciela płynącą z władzy, jaką przez chwilę miał on nad swoimi ofiarami.

 

Czuję się w obowiązku powiedzieć, że żałuję swojej pierwszej, mocno powierzchownej oceny, bazującej wyłącznie na wizualnym odbiorze pozycji. Myliłam się. Uważam, że ten tytuł ma naprawdę wiele do zaoferowania, również tym, którzy podobnie jak ja mieli już wcześniej styczność z tematyką.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial