Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Haj, Czyli Jak Nie Szkodzić Sobie I Innym

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Haj, Czyli Jak Nie Szkodzić Sobie I Innym | Autor: Bartek PrzybyszewskiDamian Sobczyk

Wybierz opinię:

Damato

  Pod koniec zeszłego roku (2022) została wydana książka “Haj” nakładem wydawnictwa Altenberg. Jestem takim czytelnikiem co zwraca uwagę na szczegóły. Mam kilka książek z tego wydawnictwa i zauważyłem, że każda z publikacji pod tym emblematem jest bardzo solidnie wydana. Każdy element na który sumarycznie składa się książka, czy to pod względem umieszczonej grafiki czy tego, o czym będzie treść książki jest dokładnie przemyślany. Aspekty techniczne takie jak odpowiednio dobrana czcionka czy jakość papieru sprawia, że takie publikacje chce mieć w swojej biblioteczce. No i najważniejsza kwestia - pod względem merytorycznym również prezentuje wysoki poziom.

 

Tym razem na warsztat wziąłem książkę polskich autorów - Damian Sobczyka oraz Bartka Przybyszewskiego pt. “Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”. Temat narkotyków nie jest mi jakoś szczególnie znany i bliski, ale lubię czytać książki o tematach o których mało wiem, ponieważ dzięki temu przyswajam i to z przyjemnością nowe informacje. Z tego jak autorzy wypowiadają się na temat narkotyków można wywnioskować, że mają oni bardzo racjonalne i trzeźwe podejście do tego tematu. Nie można demonizować kwestii związanych z różnego rodzaju używkami, zwłaszcza, że niektóre z nich towarzyszą nam od bardzo dawna.

 

Treść z tyłu książki daje nam do zrozumienia, że książka opiera się na najnowszych danych, jednak myślę, że branża narkotykowa tak szybko się rozwija, że niedługo niektóre z informacji np. na temat dopalaczy może być nieaktualna. Już na początku czytania ogrom przypisów mnie przytłoczył, co kilka zdań lub nawet słów był dodany przypis, czasami nawet kilka… Ostatecznie doliczyłem się na końcu publikacji aż 717 przypisów! Wow!

 

Książka jest bardzo spójnie napisana, najpierw omówione są dokładnie substancje psychoaktywne i narkotyki. Dodany jest również pokrótce ciekawy rys historyczny i początków branży. Kolejno autorzy przystępują do opisów najpopularniejszych narkotyków i substancji i muszę podkreślić, że nie są to nudne dane, czy statystyki. Zostają omówione takie środki jak: marihuana, MDMA, kokaina, amfetamina, ketamina, LSD, grzybki, heroina, dopalacze i przy okazji wiele innych pokrewnych substancji. Oprócz typowo teoretycznej wiedzy autorzy skupili się w tej publikacji na informacjach, które mogą się przydać osobom, które mają problemy z uzależnieniem lub mają taką osobę w rodzinie. Ciekawym rozdziałem by ten, w którym zostały opisane polskie narkotyki i jak to wyglądało w naszym kraju na przestrzeni lat. W tym miejscu nie sposób wspomnieć o takich nazwach jak blekot, szalej czy polskie kompot. To była fascynująca lekcja nauki!

 

Co ciekawe autorzy w niektórych fragmentach używają slangu i młodzieżowej gwary, myślę, że chcą w ten sposób skrócić dystans między potencjalnymi, niepełnoletnimi czytelnikami tej książki tzw. młodzieżą. W wielu miejscach np. w rozdziale 18. Pierwsza pomoc, czyli 46 pytań do ratownika medycznego wypowiada się Jan Świtała (znany szerzej jako @yanek43). Opisuje on tematy związane udzielaniem pomocy osobom pod wpływem narkotyków i innych substancji. Nie szczędzi również opisów ciekawych zdarzeń i przypadków w swojej karierze.

 

Podsumowując książka bardzo dobrze napisana. Dowiedziałem się dzięki niej mnóstwa ciekawych i co najważniejsze, użytecznych informacji. Książka w żadnym miejscu nie była nużąca czy przytłaczająca, więc myślę, że będzie to lektura idealna na każdego, bez względu na wiek czy zainteresowania. Cieszę się, że powstają tak bardzo edukacyjne i zarazem merytoryczne publikacje - nic tylko czytać i chłonąć cenną wiedzę. Jeśli interesuje Cię czym jest metadon, allodynia czy set and setting to polecam przeczytać, bardzo!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial