Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Silva Rerum II

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Silva Rerum II | Autor: Kristina Sabaliauskaitė

Wybierz opinię:

Wanda Rajska

  Silva rerum, nazywana również rodzinną biblią, bądź kroniką rodu, to w dosłownym tłumaczeniu – las rzeczy. A więc wielka rozmaitość: narodziny, śluby i śmierci; wojenne zawieruchy i polityczne przewroty; klęski urodzaju, albo wyjątkowo udane zbiory; anomalia pogodowe, ważne transakcje handlowe, a nawet przepisy kulinarne. Takie księgi często prowadzono w szlacheckich rodzinach, przekazując je sobie z pokolenia na pokolenie i stopniowo zapełniając kolejne strony – w opisy wydarzeń radosnych, tragicznych, doniosłych, ale też i błahych. Nasza powieść to kronika rodu Najworszów, szlacheckiego rodu osiadłego na Litwie, w ukrytym pośród lasów i jezior majątku Milkonty.

 

Mamy oto przed sobą drugi tom tetralogii, więc czuję się w obowiązku przestrzec tych czytelników, którzy nie czytali pierwszej jej części, by powrócili do tej recenzji dopiero po jej lekturze. Nie sposób bowiem nie zdradzić czegoś, o czym czytelnik jeszcze nie wie i nie popsuć mu przyjemności.

 

Z członkami rodziny Najworszów i Birontów spotykamy się ponownie w pierwszych latach XVIII wieku, niemal czterdzieści lat po wydarzeniach opisanych w części pierwszej. Na Litwie, niestety, nie dzieje się dobrze. Nie przeminęły jeszcze wspomnienia o tatarskich najazdach, gdy Rzeczpospolita Obojga Narodów mierzyć się musi ze skutkami szwedzkiego potopu. Splądrowane przez wycofujących się Szwedów wsie i miasta nawiedza nieurodzaj, głód, a tragiczną sytuację dopełnia zaraza dżumy, która wybucha w Wilnie w 1707 roku i szybko zbiera swoje bogate, śmiertelne żniwo.

 

Nie wiemy, co dzieje się z Janem Kazimierzem, wyjechał przed laty za granicę i słuch o nim zaginął. Natomiast piękna, oszałamiająca Urszula to dziś samotna, choć na pewno nie bezradna staruszka. Mieszka w Wilnie i z całych sił zmaga się z otaczającą ją zewsząd śmiercią oraz niezwykle barwnymi, ale i bolesnymi wspomnieniami. Tymczasem poznajemy nowych bohaterów naszej opowieści – Jana Izydora Najworsza, dorosłego już syna Jana Kazimierza oraz jego małżonkę – Annę Katarzynę. Opowieść od pierwszych stron toczy się dwutorowo, śledzimy bowiem losy młodych, rozdzielonych przez wojnę Najworszów, natomiast ze wspomnień Urszuli dowiadujemy się stopniowo, co działo się przez ostatnie czterdzieści lat, od momentu, gdy rozstaliśmy się z naszymi bohaterami.

 

Z pełnym przekonaniem stwierdzam, że część druga naszej tetralogii jest jeszcze lepsza niż pierwsza. To nadal piękny, chyba jeszcze barwniejszy język i niezwykły sposób snucia opowieści, który sprawia, że powieść czyta się niemal zachłannie, bez chwili przerwy. Zwróciłam jednak szczególną uwagę na fabułę, która w moim odczuciu jest, o ile to możliwe, jeszcze ciekawsza, bardziej porywająca, ale też bliższa prawdziwemu życiu, bardziej dramatyczna i bardziej niejednoznaczna. Nowi bohaterowie, ale i ci wcześniej znani, coraz mocniej wyrywają się jednoznacznej ocenie. W każdej postaci widzimy zarówno ludzką małostkowość, egoizm, jak i szlachetność i gotowość do aktów niezwykłego dobra. Autorka odchodzi coraz bardziej od romantycznych, nieco bajkowych rozwiązań, do naprawdę skomplikowanych ludzkich dylematów, niedających się przewidzieć zachowań i brzemiennych w skutkach, nie zawsze trafnych decyzji.

 

„Silva rerum” to prawdziwa uczta literacka i niezwykła podróż do miejsc i wydarzeń odległych czasem, jednak malująca je tak sugestywnie, jakbyśmy sami w nich uczestniczyli. Gorąco polecam!  

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial