Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Śpij, Dziecinko, Śpij

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Śpij, Dziecinko, Śpij | Autor: Jolanta Bartoś

Wybierz opinię:

Monika

  Książka Jolanty Bartoś pt. „Śpij dziecinko śpij”była dla mnie obietnicą wielu skrajnych emocji - okładka z zakrwawioną główką porcelanowej laleczki wśród białych kwiatów nadała bardzo złowieszczy wymiar tytułowi. Ze względu na to, że powieść ta jest horrorem z wątkami powieści psychologicznej i obyczajowej, muszę już na wstępie podkreślić, że oczekiwałam, że będę odczuwać strach i towarzyszące mu emocje znacznie intensywniej. Jednak nie jest to do końca wadą – z pewnością dzięki temu wiele osób nieprzekonanych do tego gatunku, będzie mogło docenić jego atuty, jak lekkie przerażenie, które towarzyszyło mi bardzo często podczas lektury, czy tak zwana nieodkładalność -naprawdę ciężko się oderwać od lektury. Akcja dzieje się współcześnie w Krotoszynie, ale, jak to zwykle w horrorach bywa -mury miasta są przesiąknięte dawnymi dziejami.

 

Główna bohaterka Natalia spełnia swoje marzenie, przeznacza skrupulatnie gromadzone oszczędności i kupuje mieszkanie w starej kamienicy. Jest w ostatnich tygodniach ciąży, tuż po przeprowadzce jest już w ósmym miesiącu - wydaje się, że teraz pozostało tylko odpoczywać i oczekiwać na upragnionego dzidziusia.Jak to w dobrych horrorach bywa, już pierwszej nocy budzi ją przeraźliwy płacz maleńkiego dziecka, którego nie słyszy nikt poza nią. Co gorsze okazuje się, że nikt spośród sąsiadów nie ma małych dzieci, a wszystkie które kiedykolwiek tutaj mieszkały bardzo szybko zaczynały chorować na dziwne, trudne do wyjaśnienia i nieuleczalne dolegliwości. Pod domem rosną piękne, lecz tajemnicze krzewy róż, które przy pięknie białych delikatnych kwiatów, mają też niebezpieczne, ostre kolce, a co najbardziej zadziwiające po każdej próbie ścięcia odrastają w tempie wręczbłyskawicznym. Tajemnice wręcz niemożliwe do wyjaśnienia wzbudzają ogromną ciekawość, jak w filmie, w którym akcja wciąga nas bez reszty i nie możemy doczekać się wyjaśnienia lub genezy poszczególnych wydarzeń.

 

 

Autorka w bardzo dokładny, taki trochę moim zdaniem kobiecy sposób wykreowała swoich bohaterów. Mnóstwo opisanych emocji, szczegółów wyglądu czy zachowania – to wszystkosprawia, że bardzo szybko albo dana postać mi odpowiada, chętnie jej czy jemu kibicuję lub wręcz przeciwnie drażnią mnie nawet wszelkie pozytywne przejawy zachowania.

 

Prawdopodobnie ze względu na moją płeć utożsamiałam się z główną bohaterką i wszelkimi rozterkami jakie ją spotykały.
Marek – jej mążspędza większość czasu w kancelarii, zostawiając ją samą. Jego nieobecność przy ciężarnej żonie, kiedy tego tak bardzo potrzebowała i to jak niechętnie się do niej odnosił, kiedy już pojawiał się w domu, sprawiły, żestał się bardzo wyrazistym, chociaż niezbyt sympatycznym bohaterem. Ponieważ dość niedawno byłam w tzw. stanie błogosławionym, niesamowicie drażniło mnie jego zachowanie wobec ciężarnej żony, bardzo trudno było mi wykrzesać chociażby najmniejszą iskrę empatii, żeby zrozumiećjego zachowanie.Osobiście nie do pomyślenia dla mnie było to, jak Natalię traktowali jego rodzice, którzy od początku nie pałali sympatią do wybranki serca ich syna.

 

Książka Jolanty Bartośnie wzbudziła we mnie ogromnegoprzerażenia, jednak z pewnością autorka umiejętnie buduje niepokojący klimat grozy. Opisy są tak skonstruowane, że ma się wrażenie, że oglądamy ten dreszczowiec na ekranie, a wręcz jesteśmy wewnątrz akcji. Powieść czyta się bardzo szybko, chociaż tematyka jest trochę kontrowersyjna, polecam, rzecz jasna niekoniecznie kobietom w 40 tygodniu ciąży, ale wszystkim tym, którzy lubią dreszczyk emocji i zjawiska paranormalne.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial