Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Księga Czarów Baby Jagi I Słowiańskie Praktyki Magiczne

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Księga Czarów Baby Jagi I Słowiańskie Praktyki Magiczne | Autor: Madame Pamita

Wybierz opinię:

Mirosława

 „Pamiętajcie o naszej magii. Nasze drogi nie mogą zostać zapomniane”.

 

 Podziwiamy inne kultury, przyjmujemy zwyczaje pochodzące z obcych tradycji, nosimy amulety wzięte z dalekich krajów, a zapominamy o  rodzimych korzeniach, jakim są nasze słowiańskie zwyczaje, obrzędy i magiczne praktyki. Niektóre z nich przypomina nam autorka książki „Księga czarów Baby Jagi”, w których możemy poznać słowiańskie praktyki nie tylko magiczne, ale też zwyczaje, które do dziś są obecne w naszej ludowej obrzędowości.

 

Dawno temu pewna kobieta i mężczyzna o dobrych sercach prowadzili w małej wiosce swój sklepik. Żyło im się dobrze i spokojnie w przytulnym domu. Mieli wszystko, by cieszyć się dostatnim życiem. Do szczęścia brakowało im tylko dziecka. Aż w końcu, po wielu latach, na świat przyszła śliczna dziewczynka, którą nazwali Wasylina. Z każdym rokiem dorastania jej uroda rozkwitała, a jej serce emanowało czystą życzliwością i miłością do ludzi, zwierząt, roślin i Matki Natury. Pewnego dnia jej mama zachorowała i nie mogła towarzyszyć córce w domowych obowiązkach, więc Wasylina sama musiała wykonywać każdą pracę, co nie było dla niej niczym uciążliwym. Niestety pewnego dnia ukochana matuszka umiera. Po kilku latach ojciec ponownie ożenił się z kobietą, która miała już swoje dzieci. Jak łatwo się domyśleć, szczęśliwy czas dla Wasyliny się skończył. Ta część przypomina nieco bajkę o Kopciuszku, ale nią nie jest, bo dalsze losy Wasyliny różnią się od znanej baśni przede wszystkim tym, że pobrzemiewają w niej motywy wierzeń słowiańskich.

 

„Księga czarów Baby Jagi” to połączenie formy beletrystycznej z poradnikiem, gdyż każdy rozdział rozpoczyna się od krótkiej bajki, której wątek nawiązuje do tego, o czym w kolejnym akapicie będzie opowiadać Baba Jaga. Dzieli się ona swoją mądrością zdobytą od kilku pokoleń przodków, swojej mamy, babuszki i potężnej magię „wszystkich kości wszystkich babuszek, które zaprowadziły mnie aż do pierwszej z nich, Baby Jagi”

 

Warto zauważyć, że całość została wydana w dużym formacie, na dobrym, białym papierze, na którym tekst wydrukowano wyraźnie. Dominuje w nim kolor czerwony, którym oznaczone są ramki wzorowane na ukraińskich motywach, oraz tekst opowiadający o losach Wasyliny. Jej historię autorka napisała wzorując się na słynnej baśni pt.: „Wasylisa Piękna.” Poznajemy jej dzieje stopniowo, wnikając w dawny świat naszych przodków i ucząc się współgrać z naturą, wykorzystując jej dary.

 

Każdy rozdział opatrzony jest na początku urokliwą ilustracją wykonaną przez artystkę Sarę Koncilję pochodzącą ze Słowenii, a po niej następuje kolejny odcinek opowieści o Wasylinie, po której głos zabiera Baba Jaga. Dzieli się ona swoją wiedzą na dany temat w sposób bardzo przystępny, dając wrażenie, jakbyśmy siedzieli obok niej i słuchali jej opowieści.

 

Ostatnia część każdego rozdziału należy do autorki, czyli Madame Pamity, która odnosi się do omawianego zagadnienia przywołując swoje wspomnienia z dzieciństwa oraz przekazując wiedzę swoich przodków, wiele wskazówek i informacji, ucząc tworzenia piękna wokół siebie, przyjaznych energii i przywołując klimat dawnych dni. Wprowadza w słowiańskie tradycje, omawia dokładniej temat wiodący danego rozdziału i uczy jak wykorzystać tą wiedzę. W ten sposób poznajemy magię słowa, zaklęć, wyszywanek, poszczególnych ściegów i motywów krzyżykowych, moc uzdrawiania motanki, jak ją zrobić i zastosować. Dowiadujemy się, kim jest Domownik, jakie mądrości ma nam do przekazania i jak zadbać o domowe duszki, kim jest Lisownik, a kim Vidma i wielu innych ciekawostek, które możemy wprowadzić w swoje życie. Uczymy się zrobienia domowego ołtarzyka, talizmanów, tworzenia inskrypcji, zaklęcia i rytuałów, dzięki którym obudzimy w sobie ducha własnej Baby Jagi.

 

„Księga czarów Baby Jagi” to niezwykła publikacja o słowiańskich wierzeniach i praktykach, którą czyta się niczym dobrą baśń, zabierającą nas do minionego świata, o którym warto pamiętać. Bez naszych przodków i dawnej wiary nie byłoby dzisiejszej kultury. Madame Pamita pięknie przekazała mnóstwo ciekawych informacji o ukraińskiej kulturze, tradycjach i wiedzę, która była dawniej przekazyawana ustnie. Ta wiedza odeszła wraz nastaniem chrześcijaństwa, ale dzięki takim książkom jak „Księga Baby Jagi”, możemy ponownie sięgnąć po informacje o symbolice i tradycji wschodnioeuropejskiej, która jest także elementem naszych wierzeń i są obecne do dziś.

 

Autorka sprawia, że wnikamy w atmosferę jej opowieści, mając możliwość usiąść razem z mądrymi kobietami, które swoją wiedzę przekazywały z pokolenia na pokolenie. Każdy z nas ma albo miał babcię, ale dzisiejsze babcie nie mają tej magii w sobie, która obecna była w nich poprzez wiedzę opartą na dawnych wierzeniach i zwyczajach. Opowieści zawarte na kartach tej książki dają możliwość wniknięcia w stare obyczaje, poczucia magii obecnej w nas i wokół nas, gdy siedzimy obok Baby Jagi słuchając jej bajania, a może niebajania.

MarzenaD

  „Księga czarów Baby Jagi i słowiańskie praktyki magiczne” to jest zaproszeniem domagicznej podróży po świecie, który, choć może wydawać się już nieco zapomniany, to jednak jest niezwykle interesujący i ważny. A dlaczego? Ponieważ jest to książka, która z jednej strony przekazuje wiedzę na temat tzw. „praktyk magicznych”, zaś z drugiej jest skarbnicą informacji o duchowym bogactwie kulturowym przodków ziem słowiańskich. Autorka określając siebie jako „Madame Parmita” jest czarownicą ukraińskiej diaspory, tarocistką i przewodniczką duchową. W swojej pozycji sięga do słowiańskich, głównie ukraińskich korzeni kulturowych, proponując czytelnikom przystępnie napisanie kompendium wiedzy oraz praktyk magicznych, które są związane z wieloma aspektami życia codziennego. I tak dowiadujemy się np. jak stworzyć osobiste amulety i talizmany, zadbać o energię magiczną domu, czy też wzmocnić, lub przyciągnąć miłość. Madame Parmita pisze ciekawym i zrozumiałym językiem, który potrafi wzbudzić ciekawość nawet u osób, które dopiero zaczynają przygodę z poznawaniem i wykorzystywaniem magii w praktyce.

 

Co ważne, autorka dużą uwagę zwraca na znaczenie symboliki magicznej związanej ze słowiańską kulturą, a więc takich elementów, które wciąż są wykorzystywane np. w postaci elementów dekoracyjnych na odzieży lub na przedmiotach codziennego użytku. Dzięki temu czytelnik ma możliwość spojrzenia na te znaki z innej perspektywy – głębszej i świadomej. Ponadto jest to droga prowadząca do „nadawania” magicznej mocy rzeczom, z których korzystamy i które są dla nas bliskie. W taki sposób możemy zadbać o ochronę bliskich, wygnać choroby i nieszczęścia, trapiące nasz dom. Autorka sięgając po dawne, słowiańskie elementy kulturowe niejako je wskrzesza i nadaje im drugie życie, dostosowując do obecnej rzeczywistości. Ważną cechą tej książki jest to, że wprowadza też te elementy, które wśród Polaków są nieznane lub mało znane, m.in. w postacimotanek. To szmaciane lalki przeznaczone do osiągnięcia celu przez osobę ją wykonującą. W przypadku motanek istotne są szczegóły jej odzieży, dekoracji, a nawet sposobu jej wykonania, dzięki czemu możemy za pomocą magicznej mocy osiągnąć, to na czym nam najbardziej zależy.

 

Należy podkreślić, że każdy rozdział rozpoczyna fragment opowieści, która choć jest w różnych wersjach, to jednak znana jest na całym świecie. Mowa tu o „Mądrej Wasyli”, będącej rosyjską wersją baśni o Kopciuszku. Jednakże w tym wydaniu jest nie tylko mroczniejsza, ale zawiera w sobie wiele cennych i mądrych wskazówek skierowanych do dziewcząt i kobiet. To w tej opowieści znajduje się motyw wspomnianej motanki, będącej duchową przewodniczką głównej bohaterki, którą wspiera, uczy odwagi i wskazuje jej najlepsze drogi do rozwiązania problemu. Autorka nie bez przypadku odwołuje się do fragmentów tej opowieści, ponieważ one stanowią istotny wstęp do szerszego omówienia tematyki rozdziału, np. o dbania o magiczną atmosferę w domu poprzez kontakt z domowymi duchami, tworzenia domowego ołtarza, czy też przeganiania złych mocy. Interesujące jest również to, że czytelnik otrzymuje gotowe przepisy na potrzeby, które wymagają mniejszej, lub większej dawki magii, więc każdy może w razie zaistnienia potrzeby sięgnąć po magiczne remedium.

 

Zatem jest to jednocześnie podręcznik, pozwalający na pogłębienie wiedzy o domowej, codziennej magii, jak i ciekawa pozycja, poruszająca tematy o charakterze etnograficznym. Chcę również podkreślić, że słowiański świat magiczny jest wyjątkowy, niezwykły i fascynujący, a dzięki takim książkom, jak ta można nie tylko poznać praktyczne wskazówki, ale poprzez powrót do kulturowych korzeni także w lepszy sposób poznać samego siebie.

Karolina Gozdalik

  Madame Pamita to pseudonim ukraińsko-amerykańskiej autorki książki „Księga czarów Baby Jagi i słowiańskie praktyki magiczne”, która jest tarocistką, przewodniczką duchową, nauczycielką, a także czarownicą ukraińskiej disaspory. Prowadzi sklep spirytystyczny Madame Pamita’sParlour of Wonders oraz jest gospodynią programu Hoodoo How To, cotygodniowego Magicznego Q&A Tea Party i podcastu Magic and the Law of Attraction.

 

Madame Pamita wprowadza nas w magiczny, baśniowy świat Baby Jagi oraz stworzeń wywodzących się z mitologii i kultury słowiańskiej, jak rusałka, która jest duchem jeziora, Lisowik – duch lasu, czy Domowik – duch mieszkający w prawie każdym domu.

 

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kim tak naprawdę jest Baba Jaga? Postać ta wywodzi się ze słowiańskich wierzeń i folkloru. W zależności od kraju, nadawano jej różne imiona: Jagaja, Jagiszna, Baba Egi, Babojdza, w Polsce znana jest jako Baba Jaga. Obecnie w kulturze jawi nam się jako stara złowroga wiedźma, mieszkająca w chatce na kurzej nóżce, która porywa w lesie dzieci, a następnie je zjada. Zdarza się jednak, że we folklorze występuję jako łaska czarownica, która pomaga ludziom. Baba Jaga, jako bohaterka przekazywanych ustnie przez stulecia gawęd, zakorzeniła się w tradycji i kulturze na terenach obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Litwy, Serbii czy Bułgarii.

 

Madame Pamita, której rodzina pochodzi z Ukrainy, przybliża czytelnikom sylwetkę Baby Jagi wywodzącej się z folkloru ukraińskiego. Przedstawia ją jako nauczycielkę, kobietę o wielkiej wiedzy i mądrości, duchową uzdrowicielkę.

 

Książka podzielona została na dwadzieścia jeden rozdziałów, a każdy z nich na trzy części. Pierwsza to opowieść nawiązująca do rosyjskiej baśni „Wasylisa piękna”, przedstawiająca historię dziewczynki o ukraińskim imieniu Wasylina. Druga to mądrości, którymi dzieli się z czytelnikami Baba Jaga, a ostatnia część to praktyki magiczne stosowane przez Madame Pamitę.

 

Historia Wasyliny z początku łudząco przypomina baśń o Królewnie Śnieżce. Po śmierci matki, w życiu dziewczynki pojawiają się wredne siostry i surowa macocha, która niestety nie pała do osieroconego dziecka miłością, wręcz przeciwnie, postanawia się go pozbyć. Szybko wciela swój plan w życie i nakłania Wasylinę, by ta odnalazła Babę Jagę i ukradła jej żar z ogniska, w przeciwnym razie wszyscy umrą z wychłodzenia. Dziewczynka zamierza posłusznie wykonać polecenie macochy, nie mając pojęcia, w jak niebezpieczną udaje się podróż. Czy ta baśń będzie miała szczęśliwe zakończenie?

 

Czytelnik „Księgi czarów Baby Jagi” towarzysząc Wasylinie, poznaje tajniki słowiańskich praktyk magicznych. Może nauczyć się podstaw haftu, by zrobić haftowane amulety i talizmany. Dowie się, jak wielką moc ochronną ma motanka – szmaciana lalka i jak samodzielnie ją wykonać. Madame Pamita wyjaśnia jak pracować z magią na rozdrożach, jak tworzyć żywy ogień, żywą wodę, jak zapleść wianek i wykorzystać go do wróżenia. Poznamy różne formy magii związane z tkactwem, z wrzecionem, krosnem i krajką. Dowiemy się, jaką moc posiadają kraszanki i pisanki, zaciekawić może nas również magia związana z włosami.

 

Oprócz Baby Jagi poznamy Domowika, Lisowika, Matkę Ziemi,Wodnika, rusałki, a także rodzaje praktyków magii, do których zalicza się między innymi Znachorka, Szeptucha i Wiedźma.

 

Książka napisana jest prostym, klarownym językiem. Wzbogacono ją o liczne ilustracje, choć w mocno okrojonej kolorystyce. To wszystko jednak sprawia, że czyta się ją z ogromną przyjemnością. Do treści można podejść z przymrużeniem oka, pewnie mało kto wierzy dzisiaj w magię i czarownice. Ale kto wie, może po lekturze tej księgi z czarami zmieni swoje podejście?

 

„Księga czarów Baby Jagi i słowiańskie praktyki magiczne” to książka, wobec której nie mogą przejść obojętnie pasjonaci słowiańskiej mitologii i folkloru. Autorka wprowadza nas do baśniowego świata Baby Jagi i uczy słowiańskiej magii, dzieląc się z czytelnikami dokładnymi instrukcjami na praktykowanie czarów.

Sylfana

  „Księga czarów Baby Jagi i słowiańskie praktyki magiczne” autorstwa Madame Pamity to książka zahaczająca o fantastykę, literaturę poradnikową, zielarstwo i wiele innych różnych form tematycznych, które mogą interesować odbiorców zafascynowanych wierzeniami słowiańskimi sprzed wieków. Też nie bez przypadku pojawia się tutaj tytułowa Baba Jaga, która przecież nie tylko jest postacią bajkową, ale także kojarzy nam się z popularnymi niegdyś zielarkami, szeptuchami, które pomagały wtedy, gdy zwykła medycyna nie dawała już rady. Jest ona postacią z polskich baśni i legend. Baba Jaga to także kreacja ze słowiańskiego folkloru, która jest opisana jako stara, zła i potężna czarownica. W polskich baśniach, często występuje jako antagonistka, próbując zaszkodzić bohaterom, szczególnie dzieciom. Może mieszkać w chatce na dziwnym „stelażu”, który obraca się wokół, w wyniku czego czasem nazywana jest "chatą na kurzych łapach".

 

 Autorka w swojej książce zbiera opisy różnych praktyk magicznych pochodzenia słowiańskiego. Słowiańskie praktyki magiczne, znane również jako słowiańska magia, są związane z tradycjami i wierzeniami ludów słowiańskich, które zamieszkiwały obszary Europy Środkowej i Wschodniej. Te praktyki magii często wiązały się z elementami natury, duchami przodków oraz wierzeniami w duchy, bogów i demony. Twórczyni publikacji przybliża nam je szczegółowo, jednocześnie przekazując wiedzę, ale także wspomnienie o tych praktykach, stanowiących część rodzimej kultury, tradycji, a nawet sztuki. Mowa tu między innymi o: wróżeniu i przepowiadaniu przyszłości. Słowianie stosowali różne techniki wróżenia, takie jak czytanie z kart, patrzenie w kubki, analiza snów, obserwacja natury czy stosowanie runów. Leczyli także ziołami i magią - mieli bogatą wiedzę na temat leczniczych właściwości roślin i używali ziół do celów uzdrawiania i ochrony przed chorobami. W książce odnajdziemy też między innymi informacje o tym, jak należy ochronić dom i rodzinę. W tym celu praktykowano rytuały i zaklęcia mające na celu ochronę tych obszarów przed złymi duchami oraz negatywnymi wpływami.

 

„Księga czarów Baby Jagi” ma pomóc swoim czytelnikom przepowiadać pogodę. Słowianie mieli specjalne rytuały i praktyki, które miały pomóc im przewidzieć pogodę i zapewnić urodzaj plonów. Dzięki przekazanej wiedzy dowiemy się także jak ochronić się przed złymi duchami. Nasi przodkowie wierzyli w istnienie różnych duchów i demonów, które mogły wyrządzić szkodę człowiekowi. Dlatego stosowali różne praktyki, aby się przed nimi obronić. Ich opis jest umieszczony w tejże publikacji. Czytając tę księgę możemy również przyjrzeć się kultom przodków związanych z bóstwami - Słowianie oddawali cześć swoim przodkom i wierzyli w istnienie wielu bogów i bogiń, które wpływały na ich życie. Praktykowali rytuały i ofiary dla tych bóstw. Te i wiele innych informacji zbiera dla swoich czytelników Madame Pamita.

 

Ja osobiście książkę traktowałam z przymrużeniem oka. Była to dla mnie z jednej strony skarbnica informacji o tym, jak funkcjonowali nasi przodkowie, ale już z lekkim dystansem myślę sobie o tym, że można byłoby wprowadzić określone rytuały w życie. Oczywiście, jeśli ktoś pała ochotą to może próbować swoich sił w tych praktykach, jednak ja osobiście pozostanę w sferze fascynacji i wyobrażeń, a samo zastosowanie zostawię dla innych. Książkę mogę gorąco polecić jako ciekawostkę o świecie pradawnych Słowian – jest to źródło ogromnej wiedzy, także dla laików w tym temacie. Fragmenty dotyczące samej praktyki są dla mnie jedynie dodatkiem do całości.

Agnieszka Nowak

  Uwielbiam książki, w których poruszona jest tematyka bóstw, legend czy baśni. Moja przygoda z mitologią rozpoczęła się od tej greckiej – chyba jak każdego, podczas lekcji o bogach greckich w podstawówce. A przynajmniej tak myślałam. Kiedy już jako starsza nastolatka zaczęłam zgłębiać tematykę mitologii nordyckiej i słowiańskiej zauważyłam, że przecież jej postacie towarzyszyły mi już wcześniej. Choćby Baba Jaga – z którą po raz pierwszy spotkałam się, kiedy mama czytała mi na dobranoc bajkę o Jasiu i Małgosi, których Baba Jaga tuczyła i chciała wrzucić do pieca.

 

Dzięki książce Madame Pamity, mogłam dowiedzieć się o tej postaci znacznie więcej. Baba Jaga występowała bowiem pod wieloma nazwami i przez różne kultury była widziana zupełnie inaczej. Nie wiedziałam też, że jej początki sięgają Ukrainy. Madame Pamita przedstawia nam nie tylko Babę Jagę, ale też sekrety jej magii, przez którą uważana była za czarownicę wszechczasów. W tej księdze czarów mogłam dowiedzieć się więcej oprawdziwychsłowiańskich praktykach magicznych.

 

W książce znajdziesz wśród nich nieznane dotąd zaklęcia, obrzędy, rytuały, symbole magiczne, czy zaklinania, które są domeną szeptuch i podstawą medycyny ludowej. Madame Pamita daje nam możliwość poznać opowieści o tej słowiańskiej wiedźmie m.in. o narodzinach słońca, duchach czy magicznych stworzeniach, takich jak rusałki lub Domowik. Autorka zdradza także skuteczne sposoby na wzmocnienie swoich zaklęć, np. dzięki wypowiadaniu ich na rozdrożu, a także tajemnice dotyczące tworzenia amuletów i talizmanów, wianków z ziół, a nawet motanek, które mają pozwalać na kontakt z przodkami.

 

Dzięki książce odkrywamy piękno i potęgę tradycyjnej słowiańskiej magii. Ostatnio miałam okazję zagłębi" się w wiele tematów ezoterycznych, a ta książka była ich znakomitym uzupełnieniem. Bardzo spodobała mi się jej forma. Autorka w świetny sposób ukazała nam stare legendy. Przed każdym nowym rozdziałem mogliśmy przeczytać fragment magicznej historii, wyjaśniającej początki danej magicznej praktyki. Opowieści zostały napisane w bardzo klimatycznym i iście magicznym stylu. Bardzo dobrze autorka budowała w nich napięcie i naprawdę zachęcała do kontynuowania lektury.

 

Nie zawiodłam się także na rozdziałach dotyczących magicznych praktyk, tworzenia talizmanów i amuletów. Autorka bardzo dokładnie wszystko objaśniała. W zrozumieniu pomagały też rysunki, które jednocześnie sprawiały, że treść była bardziej przystępna. Spodobało mi się również to, że autorka nie tylko przytaczała legendy oraz dawała praktyczne porady, ale przemycała też wiele ciekawostek związanych z historią magii i samej Baby Jagi.Język książki jest bardzo przystępny. Autorka wyjaśnia wszelkie niedopowiedzenia, a fragmenty baśni są pisane językiem prostym – dzięki czemu spokojnie mogą być czytane także dzieciom. Bardzo polubiłam postacie w nich występujące. Było to naprawdę świetne uzupełnienie całej książki. Dzięki nim zyskała kolorytu i odbieram ją jako jeszcze bardziej wartościową.

 

Książkę polecam wszystkim, którzy choć w małym stopniu interesują się magią i ezoteryką. A także samą mitologią słowiańską. Lub ty, którzy po prostu lubią baśnie i legendy – ta książka gwarantuje dużo magii. Będzie oczywiście bardzo pomocna w przypadku, gdy ktoś chce rozpocząć podobne praktyki czy tworzyć amulety. Dzięki szczegółowym opisom, ciekawym poradom i rysunkom na pewno stworzy wiele wspaniałych rzeczy. Książka w pełni spełniła moje oczekiwania, a wnętrze dorównało wspaniałej szacie graficznej okładki.

Tulliana

  Jak zmieniała się postać Baby Jagi i jej funkcje na przestrzeni dziejów? Na czym polegały dawne praktyki magiczne i czym różniły się od tych dzisiejszych? Jakie historie opowiadała i kim właściwie była Baba Jaga? Jeśli interesuje cię szeroko pojęty folklor, nie masz uprzedzeń do lektur z pogranicza legend i praktycznej ezoteryki, to z pełnym przekonaniem polecam ci książkę Madame Pamity pt. ,,Księga czarów Baby Jagi i słowiańskie praktyki magiczne”.

 

Autorką wspomnianej tutaj książki jest postać barwna, oryginalna, nieco kontrowersyjna – to znana tarocistka, przewodniczka duchowa, czarownica prosto z ukraińskiej diaspory oraz właścicielka sklepu ezoterycznego. Jej książka to kompletny przewodnik po świecie rusałek, duchów lasów i jeziora, pokazujący jak tworzyć magiczne amulety, wieńce, talizmany, robić zaczarowane motanki oraz czerpać z natury czarodziejskie moce. Trudno opisać, czym jest książka Madame Pamity, ją po prostu trzeba przeczytać i dokładnie przejrzeć ilustracje stylizowane na ryciny w niej zawarte. Z pomocą tej osobliwej książki, właściwie vademecum słowiańskiej magii można poznać legendy dotyczące duchów i samej Baby Jagi, zrozumieć w ogóle nieprzemijający fenomen jej postaci. Poradnik zaopatrzony jest w wiele praktycznych wskazówek, receptur, obrazków, które pozwalają na eksperymenty z ziołami, magicznymi zaklęciami, ułatwiają zaklinanie, co dawniej było domeną przede wszystkich tajemniczych szeptuch.

 

Dzięki tej książce można też nauczyć się wzmacniać swoje zaklęcia, stosować miłosną magię, strzec się przed urokami i klątwami rodowymi. Bez wątpienia poradnik będzie przydatny przede wszystkim dla wielbicieli praktyk magicznych i teorii ezoterycznej, ale zawiera tak wiele materiałów źródłowych i przepisów (np. na wyszywanie wzorów ludowych, przygotowywanie kraszanek, robienie naparów z ziół), że może stanowić inspirującą lekturę dla szerokiego grona odbiorców. Prezentowana tutaj książka składa się z podziękowań, przedmowy, wprowadzenia, po których następuje 21 rozdziałów głównych oraz dwa ciekawe załączniki – o magicznych roślinach i ich znaczeniu oraz magicznych powiązaniach kolorów. W kolejnych częściach tej nietuzinkowej publikacji znajdziesz wiele cennych informacji na temat: Baby Jagi w folklorze słowiańskim, wyszywania magicznych ściegów, motanek, żywych kukiełek, zaczarowanej żywności, wody życia i śmierci, słownictwa magicznego i związanego z dawnymi kultami.

 

Poradnik zwraca uwagę przemyślaną konstrukcją, piękną szatą graficzną – wielokolorowa okładka, piękne ornamenty jak z haftów wewnątrz, czerwono-czarne rysunki przywodzące na myśl ryciny z dawnych przepisywanych ręcznie ksiąg magicznych. Książka zawiera wiele pięknych, mało znanych legend, urocze wzory ukraińskich haftów, spis formuł magicznych przydatnych na różne okazje, praktyczne objaśnienia, jak należy zachowywać się np. w lesie, czy na rozdrożach dróg. Mam spory dystans do wiedzy ezoterycznej, ale muszę przyznać, że książka Madame Pamity zrobiła na mnie ogromne wrażenie – uważam ją za skarbnicę wiedzy niezbędną nie tylko dla etnologa, czy kulturoznawcy, ale każdego, kto czuje związki z szeroko pojętą słowiańszczyzną. Madame Pamita z właściwym sobie urokiem wyjaśnia: na czym polegają techniki dendroterapii, przybliża symbolikę dawnych świąt na czele z Nocą Kupały, zwraca uwagę na prawdziwy sens magii słów.

 

W poradniku zawartych jest również wiele oryginalnych wskazówek dotyczących zaczarowanej żywności – można dowiedzieć się z niej na przykład – na czym polegało wróżenie z chleba, co to jest zaklęcie wzmacniające z miodem, albo na czym polega odwracanie uroku za pomocą maku. Do najdziwniejszych rozdziałów książki bez wątpienia należą te związane z rytuałem czesania włosów, magii włosów dla podsycenia namiętności, czy też magii odcisku stopy na ziemi. Jeśli lubisz legendy, niesamowite opowieści z pogranicza jawy i snu i chcesz odkryć potęgę tradycyjnej słowiańskiej magii, z pewnością ten poradnik bardzo ci się spodoba!

Małgorzata Pac

  Kultura słowiańska pełna jest tajemniczych postaci i opowieści, które przenikają się z naturą, historią oraz wierzeniami. Jednak niewiele jest tak fascynujących i tajemniczych jak postać Baby Jagi, która jest tematem książki Madame Pamity. „Księga Czarów Baby Jagi I Słowiańskie Praktyki Magiczne” jest znakomitym wprowadzeniem w świat magii Słowian, który był dotąd zdominowany przez zachodnie tradycje i praktyki.

 

Dzięki precyzyjnym opisom i dogłębnym badaniom, Madame Pamita przenosi nas w czasie do ery, gdy magia i natura były nierozerwalnie ze sobą związane. Czujemy, jakbyśmy sami stali na słowiańskim rozdrożu, w otoczeniu gęstego lasu, czekając na magiczne rytuały, które ożywają na kartach tej książki. Opowieści o narodzinach słońca, duchach i magicznych stworzeniach, takich jak rusałki czy Domowik, nie tylko wzbogacają naszą wiedzę, ale także karmią naszą wyobraźnię, budząc w nas ciekawość i pragnienie odkrywania dawnych tradycji.

 

Od pierwszych stron książki, czytelnik zostaje zanurzony w mistyczną atmosferę, której towarzyszy dźwięk szelestu liści, aromat palonych ziół oraz obraz tańczących w kółku wiedźm. Pamita w mistrzowski sposób przybliża nam prastare rytuały, zaklęcia i obrzędy, których źródła tkwią w głębokich tradycjach ludowych. Jej opis magicznych praktyk, oparty na autentycznych tekstach i badaniach, jest tak sugestywny, że nawet najwięksi sceptycy mogą poczuć się zachęceni do wypróbowania któryś z zaklęć.

 

Jednak to, co wyróżnia tę książkę na tle innych, to nie tylko dokładność i dbałość o detale, ale przede wszystkim sposób, w jaki Madame Pamita przedstawia magię Słowian. Nie jest to tylko sucha lista zaklęć i rytuałów, ale pełna życia opowieść o tym, jak nasi przodkowie żyli w zgodzie z naturą, czerpiąc z jej mocy i wiedzy. Autorce udało się oddać ducha tych czasów, wskrzeszając postać Baby Jagi i przedstawiając ją nie tylko jako postać mroczną, ale przede wszystkim mądrą i pełną wiedzy.

 

Książka ta jest nie tylko przewodnikiem po słowiańskiej magii, ale też źródłem inspiracji. Uczy nas szacunku do tradycji, przypomina o tym, jak ważne jest zachowanie korzeni i łączność z naturą. Współczesny świat pełen jest hałasu i zgiełku, ale dzięki tej książce możemy na chwilę przenieść się w czasie i przestrzeni, odnaleźć spokój i harmonię.

 

Madame Pamita nie tylko odkrywa przed nami tajniki słowiańskiej magii, ale też uczy nas, jak włączyć je w nasze codzienne życie. Sposoby na wzmocnienie zaklęć, tworzenie amuletów czy komunikację z przodkami to praktyki, które z powodzeniem możemy wykorzystać dzisiaj, czerpiąc z nich siłę i wsparcie.

 

Zaskakująco wiele z tych dawnych tradycji jest nadal aktualnych i może przynieść ulgę w zgiełku współczesnego świata. Właśnie to czyni tę książkę tak wyjątkową — nie jest to tylko suchy przewodnik historyczny czy zestawienie różnych rytuałów, ale praktyczny podręcznik, który pomaga nam połączyć się z naszym wewnętrznym źródłem mocy. Dzięki Madame Pamicie zyskujemy dostęp do narzędzi, które umożliwiają nam lepsze zrozumienie siebie i świata wokół nas.

 

Zakończę moją recenzję stwierdzeniem, że „Księga Czarów Baby Jagi I Słowiańskie Praktyki Magiczne” to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się magią, kulturą słowiańską czy chce zgłębić tajemnice dawnych wierzeń. Madame Pamita stworzyła dzieło niezwykłe, które zasługuje na miejsce na półce każdego miłośnika tajemniczych historii i prastarych tradycji. To nie tylko podróż w czasie, ale przede wszystkim podróż w głąb siebie, w poszukiwaniu korzeni, mocy i wiedzy, która jest w każdym z nas.

 

 
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial