Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Jak Zapobiec Kolejnej Pandemii

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Jak Zapobiec Kolejnej Pandemii | Autor: Bill Gates

Wybierz opinię:

Damato

  Książka Billa Gatesa pt. “Jak zapobiec kolejnej pandemii” została napisana jeszcze w momencie, gdy pandemia nie końca się uspokoiła. Autora chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Bill Gates jest Amerykaninem, współzałożycielem firmy Microsoft. Z racji zgromadzenia dużej ilości pieniędzy wspiera różne fundacje związane z ochroną zdrowia i edukacją. Książka została wydana w twardej oprawie, w wydawnictwie Agora, w 2022 roku. Publikację chciałem przeczytać z czystej ciekawości i dowiedzieć się z niej jakie podejście do tematu pandemii, zdrowia ludzkiego ma jeden z najbogatszych ludzi naszej planety.

 

Muszę przyznać, że spodziewałem się takiej lektury. Moim zdaniem autor za szybko chciał wydać książkę na temat tak świeży. Byłem zdziwiony, bo wiele razy podkreślał, że jak pisze dane słowa, to jeszcze niektóre kwestie są nieznane. Dlaczego był taki niecierpliwy? Może chciał na fali zainteresowania ludzi tym tematem wzbudzić w nich refleksję nad przyszłością świata?

 

Na stronach książki autor przekazuje różne informacje, statystyki na temat pandemii. Porusza również tematy związane z innymi groźnymi chorobami na przestrzeni lat. Jak sam wspomina ma obsesję na punkcie chorób zakaźnych. Na wstępie dokonuje podziału i rozróżnienia epidemii oraz pandemii. Podaje przykłady państw i ich odmienne strategie w podejściu do spraw związanych z noszeniem maseczek czy izolacją. Sporo informacji jest ciekawych i bez sprzecznych. Na pewno zgadzam się ze stwierdzeniem Gatesa, że to zysk jest najpotężniejszą siłą i największą motywacją, która prowadzi do powstawania najnowocześniejszych innowacji i pomysłów. Jednak jeśli chodzi o sprawy związane z pandemią i przyszłościowym podejściem do tematu to Gates przedstawia stanowisko dość utopijne - moim zdaniem. W książce przedstawia szereg działań, które ludzie i rządy państw powinny podjąć, aby zapobiec kolejnej pandemii. Podaje szereg pomysłów do rozważenia, które są niezwykłe, ale na ten moment nie do zrealizowania.

 

Gates jest na pewno człowiekiem o szerokich horyzontach, dużej fortunie, który jest wizjonerem i takie plany dalekosiężne są intrygujące, ciekawe i ważne. Niestety nie wszystko zależy od jednej osoby - w takim globalnym aspekcie jak pandemia super istotne jest, aby możliwie jak najwięcej państw miało podobny tok rozumowania i chęć współpracy. Tylko wtedy możliwy jest sukces. Z niezwykłą ciekawością i wypiekami na twarzy czytałem o różnych, przyszłych pomysłach na walkę z kolejnymi pandemiami. Jednak moje racjonalne rozumowanie dość często dochodziło do głosu i stwierdzało, że takie plany, które widnieją w teorii bardzo ciężko zrealizować w realnym życiu.

 

Odnośnie podsumowania książki to mam różne, ambiwalentne odczucia. Z jednej strony książka jest ciekawa, tematyka ważna itd. ale z drugiej czuje niedosyt. Już po przeczytaniu podziękowań, które Gates skierował do osób, które były pomocne przy pisaniu tej publikacji stwierdziłem, że stoi za nim wiele person i osobistości, które na pewno wywarły wpływ na kształt książki. Zwykle autorzy kierują podziękowania do małego grona osób - w tym przypadku tym osób było bez liku! Myślę, że tylko Gates powinien być traktowany jako autor tej pozycji i wolałbym aby tematem pandemii zajął się bezstronny naukowiec z krwi i kości a nie filantrop i osoba tak popularna.

 

Poza tym wiele wzmianek na stronach “Jak zapobiec kolejnej pandemii” nawiązywało do założonej przez Gatesa fundacji. Nie twierdzę, że organizacja nie jest pomocna itd. ale mierzwiło mnie ciągłe podkreślanie wkładu i do kogo należy ta fundacja. Doceniam wszelkie starania Gatesa związane z działaniem nie tylko tej fundacji, ale odebrałem to jako formę chwalenia się. W gruncie rzeczy to do końca nie wiem czy moja recenzja "Jak zapobiec kolejnej pandemii" bardziej zachęci kogoś do przeczytania jej czy raczej zniechęci. Przekonajcie się najlepiej sami!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial