Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Hejt Polski

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Hejt Polski | Autor: Maja Staśko

Wybierz opinię:

mmichalowa

  Wydawnictwo Ha!art niejednokrotnie zaskoczyło mnie wydawanymi przez siebie tytułami. Nie inaczej jest z książką autorstwa Mai Staśko, którą znam zarówno z poprzedniego tytułu tj. „Gwałt polski”, jak również z jej działalności w SM. Spodziewałam się, że książka będzie mocna i niewygodna, bo poniekąd obserwuję dość regularnie do czego dochodzi pod wpisami tej mocno feministycznej aktywistki. Mam wrażenie, że jak nikt inny Staśko potrafi wbić kij w mrowisko i dotknąć najbardziej czułych strun współczesnego społeczeństwa, a w zamian spływa na nią morze obelg.

 

Spodziewałam się, że skoro w tytule pojawił się wspomniany hejt, to być może ponownie będzie to reportaż traktujący o różnych osobach i destrukcyjnym wpływie takich zachowań w sieci. Nie ukrywam, że mocno się zdziwiłam, gdy po otworzeniu przeszło 300 stronicowej pozycji trafiłam niemal na same screeny, wulgarne memy i komentarze pochodzące z social mediów autorki, i zamieszczane tam przez innych użytkowników. Nie sposób tej pozycji oceniać tak, jak innych książek, bo cóż można powiedzieć o złu i zepsuciu w najczystszej formie, skierowanego ku konkretnej osobie? Rozumiem skalę problemu, fragmenty wgniatały mnie mocno w podłogę, ale jednocześnie nie bardzo rozumiem jednak, co miała na celu publikacja tego internetowego ścieku. W hejterów zamieszczających wpisy nie uderzy, bo w zgodzie z prawem nie padają tam ani dane osobiste, ani chociażby nicki. Świetnie obrazuje problem, chociaż po cichu pytam siebie: „ i co z tego?”. Ludzie działający aktywnie w Internecie mają świadomość takich działań. Ba, zapewne każdy z nas, posiadaczy kont społecznościowych czy użytkowników wszelkich forum, chociaż raz w życiu był poddany takim działaniom. Do niejednej ze skrzynek trafiły krzywdzące, bolesne słowa. Co więcej, sporo z nas podjęło konkretne kroki względem osób dopuszczających się takiego czynu. I tak, w dalszym ciągu ciężko względem nich wyciągnąć konkretne konsekwencje, bo jako społeczeństwo nieco z pobłażaniem podchodzimy do tego problemu. Nie jest jednak tak, że internetowe trolle pozostają anonimowe.

 

Przeczytałam, z emocjami. I cóż? I nic. Siedzi we mnie ten ból: chamstwo, ubliżanie. Tylko co mogę z tym zrobić jako czytelnik? Jak traktować ten nieludzki wywód? Czytając nie zdejmę z autorki ani grama obciążenia psychicznego, jakie zapewne wiąże się z takimi relacjami. Tytuł nie uodporni mnie także na wspomniane zachowania względem mnie samej. Nie jestem hejterem, więc też nie zmienię swoich zachowań w sieci, bo nie mam sobie w tym względzie nic do zarzucenia. Więc? Może „Hejt polski” potraktować, jako stworzony przez zdegenerowane społeczeństwo performers? Zawsze znajdą się jednostki, które żyją w przekonaniu, że wszystko im wolno. Takich, które czują się lepsze, a w rzeczywistości mierzą się ze swoimi demonami i odreagowują własne braki na innych. Jednak czy potencjalny czytelnik może/ powinien czuć się odpowiedzialny za takie działania?

 

Pozycja wzbudziła we mnie skrajne odczucia. Chyba nie dorosłam jeszcze do odbioru podobnych tytułów, bo doprawdy nie wiem, co mogłabym z nimi zrobić prócz lektury i totalnego emocjonalnego wypalenia. W jednej z najgorszych możliwych sposobów. Wzięłam na barki emocje Staśko, a ona nie jest tego świadoma. Czy o to chodziło autorce? Trudno mi rozstrzygać. Cenię jej pracę i zaangażowanie w tworzone projekty, ale tego konkretnego niestety nie rozumiem. Zupełnie.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial