Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Księgi Wojny I Miłości. Wanda

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Księgi Wojny I Miłości. Wanda | Autor: Joanna Hempel

Wybierz opinię:

Edymon

  Każda książka ma swoje źródło. Swoją historię i myśl, która przyświecała jej powstaniu. Dla Joanny Hempel były to pamiętniki rodzinne. Tym sposobem bohaterami jej debiutu prozatorskiego stali się jej przodkowie. Jej dziadkowie, Wanda i Jerzy. Ludzie minionej epoki. Postacie, którym los nie oszczędził historycznej zawieruchy. Dzięki nim mamy jednak okazję doświadczyć (inaczej niż za sprawą podręczników) dziejów historycznych, które są tu odmalowane w sposób bardzo plastyczny, podobnie zresztą jak i sami bohaterowie. Krótko mówiąc "Wanda" tom pierwszy "Księgi wojny i miłości" to niesamowita powieść z rozbudowanym tłem historycznym, oparta na prawdziwych wydarzeniach i z realnymi bohaterami. 

 

Sięgnęłam więc po nią z nadzieją na historię pełna emocji, przygód i wiedzy historycznej. Po książkę, która byłaby gotowa rozbudzić moją ciekawość. Liczyłam, że wyzwoli we mnie nowe myśli i pragnienia. Będzie inspiracją. I była, choć nie w sposób, który pierwotnie zakładałam. Winny był temu początek powieści, który wystawił mnie na pewną próbę. Tej powieści doskwiera bowiem mnogość postaci. Do tego ich nazwiskom trudno było nierzadko na dobre zakotwiczyć w mojej głowie. Zajęło mi więc trochę czasu poukładanie ich. Podobnie rzecz się miała w przypadku relacji i zależności jakie towarzyszyły bohaterom powieści.  Pomocny w tym zakresie był jednak wykaz wszystkich znaczących postaci, do którego sięgałam po wielokroć.

 

Innym nieco dystansująca mnie faktem, był styl autorki, który mimo swych wszystkich walorów i piękna, okazała się wyzwaniem. I tu potrzebowałam odrobiny czasu, by dać mu się uwieść. Przestawić z języka kryminałów (które chętnie czytam) na snujący się, liryczny język powieści. Na szczęście z każdą kolejną stroną rozsmakowywałam się w jej treści. W historii Wandy Dwewoyny, młodej i pięknej arystokratki, która wkracza w dorosłość, mając w tle wydarzenia pierwszej wojny światowej.

 

Powieść ma swój początek w 1913 roku. W chwili ostatnich przygotowań do ślubu Broni - siostry Wandy. To daje nam obraz ówczesnego życia polskiej arystokracji. Pełnego przepychu przyjęć i bali w sielankowej scenerii wiejskich krajobrazów. Szczęścia jaki towarzyszy rodzinie Wandy. Pełnych marzeń myśli i snów o księciu z bajki, które coraz częściej zaprzątają głowę panienki. Jej wizję przyszłości burzy jednak wybuch wojny, podobnie jak i rodzinne szczęście. To opuszcza nawet zamężną już Bronię, ale to zupełnie inna historia. Społeczeństwo dopadają podziały. Z każdej strony czai się wróg, a w życie bohaterów wkrada się strach, niepokój, choroba i rozstania. Szansą wydaje się, być wyjazd do Petersburga, ale i tam nie jest spokojnie. W międzyczasie Wanda poznaje Jerzego Paciorkowskiego. Miłość swego życia. Ich szczęście nie trwa jednak zbyt długo, bo młodego mężczyznę wchłonie wkrótce wojsko i na długie miesiące ginie po nim ślad. Wandę opuszcza też siostra i traci kontakt z matką, która jako jedyna pozostała w rodzinnym majątku okupowanym najpierw przez Rosjan później przez Niemców. Sporo zatem będzie działo się w tej historii.

 

"Księgi wojny i miłości. Wanda” to obowiązkowa lektura dla fanów pieczołowicie skreślonych powieści historycznych. Napisanych z rozmachem i dbałością o detale, również te historyczne. Coś co winno również przykuć uwagę miłośników rodzinnych sag. Koneserów słowa i fanów dobrej prozy. Poszukiwaczy przystępnych historii, nakreślonych ze szczególną empatią. Dziwi mnie tym samym fakt, tak małej popularności wśród czytelników tej pozycji. Mam jednak nadzieję, że to tylko kwestia czasu.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial