Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Brudna Ameryka

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Brudna Ameryka | Autor: Dorota Krzowska Ważna

Wybierz opinię:

Szyszka

  Kiedy w polskiej mentalności wciąż zakorzeniona jest myśl, że zatrudnianie kogoś do sprzątania, zarezerwowane jest tylko dla bogatych, w Ameryce, w tym przypadku pokazanej z perspektywy Chicago, jest to zjawisko powszechne. Sprzątanie głównie przypisywane jest osobom, które nic nie potrafią lub nie mają ambicji, by osiągnąć coś więcej. Dorota Krzowska-Ważna, w swojej książce Brudna Ameryka, udowadnia jednak, że taka opinia jest krzywdząca, a za samym stanem kryje znacznie więcej.

 

Historie opisane w kilkudziesięciu rozdziałach są zbiorem wspomnień autorki z jej pobytu w USA. Oprócz smaczków związanych z odkrywaniem kolejnych domów, przy okazji poznajemy pełną różnic grupę rodaków. Każda z tych osób opuściła kraj kierowana różnymi motywacjami, a czasami wręcz sytuacjami bez wyjścia. O ile dla jednych wgryzienie się w nową rzeczywistość przychodzi dość płynnie, inni mimo wielu lat wciąż pozostają na dole drabiny, i brak im odwagi, a czasami chęci, by zrobić krok wyżej. Nie zmienia to jednak faktu, że samo sprzątanie to również sztuka. Jak zrobić tak, żeby klient nie miał uwag, a jednocześnie samemu nie ograbić się z całych sił?

 

Zaglądając w najbardziej intymne miejsca bogatych posiadłości jak i skromnych mieszkanek, autorka bardzo obrazowo ukazuje wizerunek Amerykanów, który oni sami zamiatają pod brudny dywan. Choć tu mała dygresja, jestem przekonana, że jest to nie tylko przywara tego konkretnego narodu. W tej sytuacji wydaje mi się, że ważniejszą rolę odgrywa profil psychologiczny człowieka, a nie to, pod jaką flagą się urodził. Ale wracają do tematu!

 

Podczas swojej codziennej pracy Dorota Krzowska-Ważna doświadcza całego wachlarza uczuć. Bywa wzruszająco i wzburzająco. Bywa sympatycznie i upokarzająco. Bywa spokojnie i niepokojąco. Autorka udowadnia, że poważanie zbudowane wyłącznie na pieniądzach nie idzie w parze z kulturą, że życie miss bywa boleśnie przyziemne, że samotność popycha do dziwacznych pomysłów, i w końcu, że bycie miłym popłaca. To dla tych, którzy mieliby jeszcze co do tego wątpliwości.

 

Podobał mi się lekki i naturalny styl autorki, która opisując swoje przeżycia dała się poznać jako osoba bardzo serdeczna, otwarta i ciekawa świata. Pomimo iż wszystkie te historie okupione były ciężką, i często niewdzięczną pracą, to chciałoby się stanąć z nią w ramię w ramię i zobaczyć choć kawałek tego, o czym pisze.

 

Brudna Ameryka, to zbiór słodko-gorzkich wspomnień zza wielkiej wody, który ukazuje, że za białym kołnierzykiem potrafi się kryć bardzo brudna szyja, a w znoszonym bucie zadbana stopa. Książkę czytało się bardzo szybko i przyjemnie, więc nie pozostaje nic innego, jak polecić zwłaszcza wszystkim tym, którzy na hasło Ameryka wciąż przed oczami widzą tylko dostatek i dolary. Osoby uwielbiające porządek, przed rozpoczęciem lektury, powinny zaparzyć sobie melisę. Tak na w razie czego…

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial