Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Soledad Znaczy Samotność

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Soledad Znaczy Samotność | Autor: Carole Martinez

Wybierz opinię:

Doris

       Książki wydawnictwa Mova przyciągają cudną szatą graficzną, mocno oddziałującą na wyobraźnię i poczucie estetyki. Przyciągają też elementami realizmu magicznego oraz sylwetkami bohaterów, które zawsze są „jakieś”, wyraziste, potrafią zaskakiwać i siebie i czytelnika, przy czym większość z nich to silne, obdarzone wewnętrznym światłem i mocą kobiety.

 

       W powieści Carole Martinez zostało to wszystko wplecione w historię rodziny Carasco, klan obchodzący się najczęściej bez mężczyzn, rzucający wyzwanie otoczeniu swoją odmiennością i poszukujący własnej drogi.

 

       Frasquita mieszka z matką w maleńkiej hiszpańskiej wiosce, Santavela. Obie, dokładnie tak, jak wszyscy inni, ciężko pracują dzień w dzień. A jednak nie są ani trochę takie jak wszyscy. W każdym pokoleniu, gdy dziewczynka staje się kobietą, otrzymuje magiczny dar, pozwalający jej wpływać na rzeczywistość, moc, która jest nie tylko niezwykła, ale też często bywa kłopotliwa.

 

       Historię rodziny opowiada (a raczej spisuje) Soledad, córka Frasquity, którą matka na całe życie naznaczyła imieniem. Bo Soledad znaczy samotność, i to ona właśnie staje się znakiem rozpoznawczym dziewczyny.

 

       Owym skarbem, którym zostają obdarowane kobiety Carasco, jest skrzyneczka wypełniona przyborami do szycia oraz nićmi. „W skrzynce miała tyle szpuleczek, tyle barw, aż się jej wydawało, ze niemożliwe, by istniało dość słów mogących je opisać. Wielu odcieni w ogóle nie znała, jak na przykład nitki tak błyszczącej, ze zdawała się uprzędziona ze światła. Dziwowała się na widok niebieskiego, który niepostrzeżenie zieleniał, pomarańczu przechodzącego w róż, różowego w fiolet.” Wyczarowane dzięki nim wzory dokonują cudów, żyją, oddziałują na zmysły i prowokują do niespodziewanych zachowań, na przykład przywołują niepochamowaną miłość lub nienawiść.

 

       Santavela to wioska, jak i inne zapewne, pełna zawistnych, plotkarskich kobiet, wiary w zabobony, a także znana z szumnych obchodów katolickich świąt z barwnymi procesjami, do których społeczność sąsiedzka długo i starannie się przygotowuje. To dodatkowy atut powieści, ta klimatyczna obyczajowość małej, zamkniętej, wiejskiej enklawy, odizolowanej od innych, położonej na uboczu. Procesje, tak żarliwe, że powodują wręcz nasze niedowierzanie, choć jednocześnie przypominają te z dzisiaj, z krajów Ameryki Łacińskiej. Krew skapująca po plecach, na których bicz zostawia trudno zabliźniające się rany, dziury w dłoniach po wbijanych gwoździach, na wzór ukrzyżowanego Chrystusa.

 

       Styl powieści jest bardzo baśniowy, pełen porównań i metafor, nieprawdopodobnych skojarzeń, co doskonale współgra z ową tajemniczą, oniryczną atmosferą i feeryczną, nie z tego świata fabułą. Opisy są tak sugestywne, że niemal czujemy zapachy, a barwy mienią się nam przed oczami. Frasquita „Usiłowała wysnuwać nitkę ze wszystkiego, co spotykała (…) cały świat by opróżniła, przepuszczając go między swoimi palcami. Wszystko by wycisnęła, żeby uzyskać sok, substancję przędną. Krajobrazy i wzgórza, promienna wiosna, motyle skrzydła i wszelkie kwiatki żyjące wśród kamieni, i kamienie, i gaj oliwny Heredii – wszystko zostałoby przerobione na nici. Nawet sam Pan Bóg by się miotał nasadzony na jej kądziołkę.” Jakże tu się więc dziwić niezwykłym mocom, jakie siły natury, wszystkich czterech żywiołów, przekazują niciom, z których Frasquita plecie ludzkie losy.

 

       Zdumiało mnie, jak wiele z Marqueza dostrzegam w tej powieści. Atmosfera nieuchronnego fatum wiszącego nad rodziną Carasco, ale też mieszkańcami Santaveli. Niespokojna magia przenikająca realne życie. Magia, nad którą nikt do końca nie potrafi zapanować, ona zaś determinuje życie ludzi, skazując ich na samotność bądź na tułaczkę, szaleństwo, z którego nie mogą się wyzwolić, a które powoli ich niszczy. Człowiek zamieszkujący w kurniku i przechodzący kolejne szczeble kurzego wtajemniczenia, chłopiec, któremu „Zła wróżka przecięła więź, która łączyła jego wolę z pragnieniem, skazując go na walkę o to, czego nie chciał, i na odwracanie się od tego, co lubił.”

 

       Podziwiam bezmiar wyobraźni Carole Martinez, pomysłowość połączoną z umiejętnością tkania opowieści, tworzenia z tak różnorodnych wątków – nici, tych cieniutkich, wysnutych z sennych fantazji, i tych mocnych, trzymających się tu i teraz, arcybarwnego gobelinu.

 

       I czuję wdzięczność za te kobiece postacie, niepokonane i niepokorne w swojej mądrości, intuicji i niezwykłych umiejętnościach. Potrafią ożywić obumarłe i pozszywać czyjeś poszarpane jestestwo. Gdy muszą, biorą niewielki wózek, jak nasza bohaterka, i ruszają w drogę w poszukiwaniu lepszego losu. Dobrze bowiem wiedzą, że on sam do nich nie przyjdzie. I niczemu w tej wędrówce się nie dziwią, nie dają się zniechęcić. Zostają więc wynagrodzone, zmielona kreda jakimś cudem przynosi im chleb. Jeśli dołożymy jeszcze do tej wielkiej obfitości także wątek rewolucji wywołanej przez grupę przeganianych z miejsca na miejsce anarchistów, postulujących komunistyczne ideały oraz potwora, który przyczynia się do znikania dzieci z okolicznych miejscowości i… nie, nic już więcej nie dodam. Musicie przekonać się sami, że to jedyna w swoim rodzaju lektura, przypominająca może nieco niespożyte pomysły Waltera Moersa, którego książki stoją u mnie rzędem na półce, wyczytane od pierwszej do ostatniej strony wiele razy.

 

       To wyobraźnia budząca w czytelniku nieuchronne uzależnienie, przywiązujące go do książki, do której będzie sięgał raz po raz, chcąc uciec od szarzyzny dnia powszedniego, upiększyć ją paletą barw i poczuć choć przez chwilę, że wszystko jest możliwe.

 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial