Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Dowcip I Mądrość

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 4 votes
Wątki: 100% - 4 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 5 votes
Polecam: 100% - 4 votes

Polecam:


Podziel się!

Dowcip I Mądrość | Autor: Jolanta Szymska WierciochWojciech Wiercioch

Wybierz opinię:

Atypowy

  To moje kolejne spotkanie z tym pisarskim duetem. Wojciech Wiercioch wraz ze swoją małżonką Jolantą Szymską-Wiercioch regularnie publikują na polskim rynku wydawniczym różnorakie antologie. Trzeba oddać, że ich propozycje są ciekawe, spójne i do tego ładnie wydane. Czyni je to atrakcyjną propozycją prezentową, i choć tym razem opisuję książkę już po świętach, warto zapamiętać ten tytuł.

 

Blisko rok temu poddałem recenzji zbiór „Polska w anegdotach”- zawierający ponad tysiąc krótkich, ciekawych i zabawnych historyjek.Jolanta Szymska-Wiercioch i Wojciech Wiercioch wykonali tytaniczną pracę, tworząc ciekawą antologię opowiastek. Sięgając po tamtą książkę, nie otrzymujemy jedynie 1117 wyselekcjonowanych anegdot o bardziej i mniej znanych postaciach historycznych. Bardzo cenna okazała się wtedy dla mnie lektura blisko 40-sto stronnicowego wstępu, przygotowanego przez Wojciecha Wierciocha. W swoim tekście „Zgryzoty anegdoty”, zanim przejdzie do serwowania nam zabawnych historyjek, pokazuje w umiejętny sposób, że ich wartość dla naszego życia może sięgnąć znacznie dalej, niż uśmiech, który wywołują na naszych twarzach. Poprzez anegdoty poznajemykulturę oraz historię. Wczytując się w te drobne formy, skrzące się humorem, widzimy znacznie więcej niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Te historie wydarzyły się w konkretnej rzeczywistości i okolicznościach, które sprawiły, że dane zdarzenia w ogóle mogły zaistnieć.

 

Cieszę się, że nie inaczej jest w przypadku antologii „Dowcip i mądrość”. Tu również Wojciech Wiercioch pokusił się o napisanie wstępu. „Dzieje i nadzieje skrzydlatych słów” to przeszło siedemdziesięcio-stronnicowe wprowadzenie do zebranych w książce cytatów, paradoksów i aforyzmów. Ten wstępny rozdział jest potrzebny aby dać nam pewne teoretyczne wprowadzenie. Ukazać rolę aforyzmów w kulturze. Autor wyjaśnia nam również co stało za wyborem takich a nie innych autorów, którym poświęcono miejsce w antologii. Dotyczy ona czasookresu od starożytności aż do XIX wieku. Wojciech Wiercioch i Jolanta Szymska-Wiercioch stanęli przed niełatwym zadaniem wybrania tych najlepszych, najciekawszych, najbardziej wyjątkowych cytatów i paradoksów z tego niezwykle długiego okresu czasu.

 

Jak zaznacza Wojciech Wiercioch we wspomnianym wstępie: „Czytanie aforyzmów rozszerza horyzonty, pogłębia skalę doznań”. Dlatego warto się w nie wczytywać. Nie jest to książka, którą czyta się przy jednym podejściu. Nie należy nawet próbować tego robić, czytając ją od deski do deski. W ten sposób uronimy zbyt wiele z jej treści, którą należy sobie dawkować. Zebrane tu myśli najlepiej przyjmować w małych ilościach, rozmyślać nad nimi, rozsmakować się w nich.

 

Aforyzmy skrywają w sobie często wielką mądrość, którą łatwo przeoczyć przy pierwszym zetknięciu się z daną myślą. Wojciech Wiercioch pisze we wstępie o tym, że „pomiędzy światem a językiem istnieje współzależność: rzeczywistość kształtuje język – język kreuje rzeczywistość. (…) Gra słów jest często tylko niewinną zabawą na usługach salonowej konwersacji, ale może być również narzędziem mędrca. Aforystyka – operująca grą słów, będąca kontynuacją starożytnej tradycji mądrości – jest terenem twórczej egzystencji mędrca, który jawi się jako oponent filozofa akademickiego”.

 

Na kartach „Dowcipu i mądrości” spotkamy cały zastęp takich mędrców, których słowa warto zapamiętać i rozważyć. Dla ułatwienia obcowania z książką, autorzy podzielili ją na rozdziały, które chronologicznie przedstawiają kolejne postacie i ich wkład do aforystyki. Na końcu książki znajdziemy również indeks osobowy, dzięki któremu łatwo sprawdzimy, czy w antologii zawarto myśli interesującej nas osoby. Występują tu obok siebie pisarze i myśliciele o (nieraz skrajnie) różnych poglądach na życie, jednak dobrze by było, aby do refleksji skłaniali nas nie tylko ci, z którymi się we wszystkim zgadzamy.

 

„Dowcip i mądrość” trzyma poziom „Polski w anegdotach”. To kolejna książka autorstwa tego duetu, z którą miło spędziłem czas. Serdecznie Wam ją polecam, a sam skłaniam się ku temu by sięgnąć po jeszcze jedną antologię, która od jakiegoś czasu jest dostępny w księgarniach – „Anegdoty z czterech stron świata”.

MyCoffeeBooks

  Na co komu księgi z aforyzmami? Skoro mamy praktycznie ciągły dostęp do internetu i właściwie nie posiłkujemy się ich użyciem w codziennym życiu. Czy publikacja takich zebranych myśli ma w ogóle jeszcze literacki sens? Tak, ale pod jednym, bardzo ważnym warunkiem.

 

Księga z aforyzmami może być bardzo ciekawą lekturą, do której się wraca i odkłada z uśmiechem na półkę. Musi jednak być tak skonstruowana, aby zaskakiwać. Najgorsze, co można sobie w tym przypadku zaserwować, to suche cytaty, niepoparte żadnymi ciekawostkami czy też komentarzami. W przypadku książki „Dowcip i mądrości. Cytaty, paradoksy i aforyzmy od starożytności do XIX wieku” pod redakcją Wojciecha Wiercioch i Jolanty Szymskiej-Wiercioch, sprawa nie jest taka prosta.

 

Ponad 70 pierwszych stron, to esej autorów, w którym możemy dowiedzieć się wiele o tym, dlaczego właściwie powstaje coś takiego jak aforyzm. Autor nie poprzestaje na suchym wytłumaczeniu, rozbierając pojęcie to na czynniki pierwsze i dzieląc się szczodrze swoimi przemyśleniami na ten temat. Nie ukrywam, że dla czytelnika niezbyt dociekliwego, przejście przez te pierwsze ponad 70 stron może być nieco uciążliwe. Jednak patrząc na całość książki, taki wstęp musiał się pojawić.

 

Potem mamy już to, co wielbiciele aforyzmów lubią najbardziej, czyli bardzo subiektywny wybór najbardziej zaskakujących, bawiących, rozśmieszających czy dających do myślenia aforyzmów. O tym, ile w nich tak naprawdę znajduje się mądrości, musi zadecydować sam czytelnik.

 

Wcześniej wspomniano, że książka z aforyzmami, która nie jest poparta żadnym sensownym układem czy komentarzem, nie będzie dziełem poczytnym. Tutaj mamy podział na osoby oraz na czas, w jakim przyszło im żyć. Te kilka zdań przed zbiorem złotych myśli, daje odbiorcy czas i przestrzeń do zrozumienia perspektywy z jakiej je stworzono. Aforyzmy muszą mieć w sobie coś zupełnie ponadczasowego, inaczej nie będą przytaczane przez następne pokolenia.

 

Nie wyobrażam sobie czytać tej książki od przysłowiowej „deski do deski”. Strona po stronie, jesteśmy zasypywani aforyzmami, które być może i bawią i dają pole do refleksji, ale na dłuższą metę zwyczajnie przytłaczają. O wiele lepszym rozwiązaniem jest wracanie do niej co pewien czas, jeżeli poszukujemy inspiracji albo jakiegoś znaku do działania.

 

„Dowcip i mądrości. Cytaty, paradoksy i aforyzmy od starożytności do XIX wieku” pod redakcją Wojciecha Wiercioch i Jolanty Szymskiej-Wiercioch nie będzie raczej publikacją, do której chciałabym jednak często wracać. Czas pisania rozprawek z mądrym czy chwytliwym tytułem mam już dawno za sobą. Zamiast delektować się pojedynczymi, wybranymi przez kogoś zdaniami, o wiele łatwiej i przyjemniej jest mi wejść w historię z rozbudowaną fabułą.

 

Jak słusznie zauważono w posłowiu do tej publikacji, nie da się zadowolić każdego. Nie potrafię sobie nawet wyobrazić, jak karkołomnym zadaniem musiało być wybranie tych wyjątkowych cytatów, które znalazły się w tym zestawieniu. W tym przypadku postawiono na nieszablonowe myśli i chwała za to autorom książki. Jednak wciąż jest to tylko zwykłe zestawienie cytatów, które w obliczu faktu, że mamy dostęp do powszechnej wiedzy z każdego miejsca gdzie się znajdujemy, wydaje się być nieco archaicznym podejściem. Zdaję sobie jednak sprawę, że w poszukiwaniu inspiracji, czy też jakiegoś ciekawego, innego spojrzenia na codzienność, takie dzieło zebranych cytatów może być jedną z najlepszych nawigacji.

Sylfana

  Zebrane w całość sentencje i aforyzmy w publikacji autorstwa Wojciecha Wierciocha i Jolanty Szymskiej – Wiercioch to złote myśli, które pojawiały się w tekstach i wypowiedziach osób znanych, uczonych, filozofów, myślicieli, żyjących na przestrzeni wieków. Autorzy w sposób wysublimowany dobierają treści, tak aby czytelnik mógł wyciągnąć z nich najwięcej – dla siebie, dla swojego życia, ale także dla rozrywki i zabawy. Nie mamy tu jednak do czynienia z tanim żartem, jest to myśl humorystyczna połączona z refleksją o egzystencji człowieka, jego miejsca w świecie, a może nawet i we wszechświecie. We wstępie do tekstu głównego twórcy tłumaczą nam dobór treści, przenikają przez czasy, ewidentnie mają ku temu smykałkę i wiedzę historyczną. Próbują nam również przybliżyć okoliczności wykreowania niektórych słynnych haseł. Widać zdecydowanie, że Państwo autorzy gruntownie przygotowali się do wybranego przez siebie zadania.

 

Już uwagę czytelnika przykuwa okładka, która jest bardzo charakterystyczna, ciekawa i nietuzinkowa. Widać wyraźnie, że wydawnictwo postawiło nie tylko na treść, ale również oprawę graficzną. Może nie jest to najważniejszy element tej układanki, jednak dodaje całości zamysłu estetycznego i finezji. Większość z nas jest wzrokowcami i na pewno zwracamy uwagę na takie detale, które też mogą przyczynić się do podbudowania atrakcyjności wydania. Kompozycja tekstu jest również atrakcyjna i przemyślana. Autorzy zapisują wykorzystane sentencje w sposób chronologiczny, nie stronią od humoru, chcą podkreślić nie tylko znaczenie samych aforyzmów, ale także charakter samego wypowiadającego się. Dlatego w narracji wstępnej twórcy przywołują różne nazwiska, charakteryzują postaci, opowiadają o wydarzeniach nieznanych szerszej publiczności. Są to pewnego rodzaju smaczki i ciekawostki, które intrygują społeczeństwo. Nie znajdziemy natomiast tu informacji suchych – biograficznych, które są dostępne w różnych źródłach. Wstęp do głównego tekstu ma przyciągnąć naszą uwagę, uwydatnić unikalność publikacji, co wydaje się zostało już wyartykułowane przez wielu recenzentów i krytyków literatury.

 

Wachlarz wspomnianych postaci jest tu imponujący. Znajdziemy tu wypowiedzi głównych myślicieli i filozofów, ale także bohaterów sceny filmowej i teatralnej, komików, historyków, gwiazd. Autorzy nie ograniczają się, wykorzystują natomiast te cytaty i myśli, które zawsze mają jakąś wartość, czy to intelektualną, czy też komiczną. Nic nie jest tu przypadkowe – dobór treści jest w stu procentach przemyślany, a to z pewnością wpływa lub też wpłynie na sukces tego zbioru.

 

Czytanie zbioru sentencji ma w sobie coś magicznego – my, czytelnicy, możemy wybrać sobie te treści, które nas interesują, czytać maksymalnie nawet kilka minut dziennie i zawsze, nawet z tak krótkiej lektury, coś dla siebie z tego zabierzemy. Na tym polega fenomen i wartość tego typu wydań, do którego zawsze możemy sobie zajrzeć w wolnej chwili. Nie jest to może klasyczny przykład czerpania z lektury czytanej ciągiem, jednak wydaje się być to atrakcyjne dla zabieganych wielbicieli mądrości życiowych. Niezmiernie cieszy fakt, że powstają takie publikacje, że możemy się nimi rozkoszować przy filiżance herbaty lub kawy. Aforyzmy mają to do siebie, że szybko czytelnika ujmują, krótką, ale jakościowo dobrą treścią. Jesteśmy w stanie na ich podstawie zbudować własne poglądy i refleksje, przytulić do serca słowa, które uderzają w nasze wspomnienia, doświadczenia i przemyślenia. Uniwersalność tych treści karze nam myśleć, że jest to pozycja książkowa dedykowana wszystkim wielbicielom aktywnego myślenia i rozważania o życiu.

 

 

 
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial