Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Szczepienia. Odkrycia Medyczne, Które Zmieniły Świat

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Szczepienia. Odkrycia Medyczne, Które Zmieniły Świat | Autor: David Isaacs

Wybierz opinię:

Inka

  Szczepić się, czy się nie szczepić? Oto parafraza filozoficznych rozterek szekspirowskiego Hamleta. Zagadnienie, od zawsze budzące skrajne emocje, w okresie pandemii koronawirusa trwającej od 2019 roku zyskało nowy wymiar. Demonstracje szczepionkowców i antyszczepionkowców, ostre spory medialne, teorie spiskowe… To już nie zastanawianie się nad szkodliwością aluminium w preparatach, to nie odpędzanie demonów obwiniających biopreparaty za wywoływanie autyzmu u dzieci, to wręcz udowadnianie, że nowoczesne wakcyny prowadzą w krótkim czasie do powikłań, a nawet śmierci.

 

Niniejsza publikacja jest próbą obalenia mitów dotyczących poruszanej materii i przekonania sceptyków co do słuszności działań prozdrowotnych. Autor książki David Isaacs, lekarz aktywnie działający na rzecz immunizacji, bazując na rzetelnie zgromadzonym materiale bibliograficznym (bogata literatura podmiotowa i przedmiotowa, przypisy końcowe do każdego rozdziału, indeks), przedstawia historię najgroźniejszych chorób i drogę do opracowania antidotum na nie. Dodatkowo, w rytm narracji, wplata relacje wyleczonych osób, opinie lekarskie, analizy i opracowania naukowe, wyjaśnienia trudnych pojęć i zwrotów łacińskich. Czasem anegdoty.

 

Nie ulega wątpliwości, że szczepionki to jedno z najważniejszych osiągnięć cywilizacji ratujących życie i poprawiających jego komfort. A lista plusów zdecydowanie przewyższa ewentualne minusy, pojedyncze dramaty traktowane, niestety, jako błąd statystyczny. Tak naprawdę ta książka to kompendium wiedzy i efekt pracy wielu specjalistów na przestrzeni kilku wieków – epidemiologów, immunologów, mikrobiologów, biomedyków. Ważne, że Isaacs nie ocenia i nie dokonuje subiektywnej selekcji informacji. Stara się holistycznie spojrzeć na temat i przedstawić argumenty wszystkich stron. Zatrzymując się przy tym nad motywacjami antyszczepionkowców i podsuwając dowody oparte na wiedzy będącej efektem rzetelnych badań, a nie błędnych założeń, czy legend miejskich.

 

Ponieważ jest to wydanie popularnonaukowe, zastosowany w nim język ułatwia przyswajanie informacji, a poszczególne ustępy nie nużą. Co więcej, każdy element to poniekąd osobny temat, który w podsumowaniu rozdziału zyskuje na dodatkowym wzmocnieniu i uporządkowaniu. Często w postaci odautorskiego komentarza.

 

Punktem wyjścia w początkowych częściach jest przedstawienie historii chorób zakaźnych sięgających do czasów V wieku pne. A przynajmniej do pierwszych udokumentowanych zapisów w kronikach Tukidydesa dotyczących zarazy w Atenach podczas wojny peloponeskiej. Fakty historyczne mieszają się z ustaleniami epidemiologów na temat proweniencji chorób, ich przebiegu, skutków, sposobu leczenia i przede wszystkim – co jest meritum tej książki – metod zapobiegania zakażeniom.

 

Autor szczególnie wiele uwagi poświęca ospie, polio, gruźlicy i błonicy. Nie ignoruje również stanu badań nad szczepionkami przeciwko tężcowi, krztuścowi, zapaleniu opon mózgowo- rdzeniowych, zapaleniu płuc i wątroby, wirusowi HPV oraz typowym chorobom dziecięcym: odrze, różyczce, śwince.

 

David Isaacs stara się w prosty sposób wytłumaczyć mechanizmy infekcji, założenia immunizacji. Podaje konkretne przykłady i dane statystyczne. Wskazuje związki między częstotliwością zapadania na wybrane choroby, a rejonem geopolitycznym, w którym występują, klimatem, poziomem PKB, czy stanem edukacji danego kraju.

 

Na przykładzie ospy pokazuje genezę choroby, wywodząc ją od starożytnego Egiptu, Indii, Mezopotamii i Chin. Kreśli jej drogę do Europy XVI wieku, prosto na dwór Elżbiety I, czy pod pospolite strzechy, nikogo nie faworyzując, ani omijając. Podaje również druzgocące statystyki: w XIX wieku w Berlinie 98% dzieci przed ukończeniem pierwszego roku życia umierało właśnie na ospę. W przystępny sposób przytacza naukowe terminy wariolizacji, wakcynacji i eradykacji. Wprowadza czytelnika w świat badań laboratoryjnych i przymusowych szczepień w celu całkowitego usunięcia zagrożenia.

 

Ciekawie odmalowane są studia Louisa Pasteura nad wścieklizną. Tradycyjnie, Isaacs rozpoczyna opowieść od anegdoty z życia, następnie przechodzi do naukowej prezentacji faktów historycznych i biologicznych przesłanek, by na koniec ogłosić sukces skutecznie opracowanej szczepionki. Podobny schemat stosuje w przypadku pozostałych, wcześniej już wypunktowanych chorób.

 

W rozdziale o polio szczególną uwagę zwraca lista sławnych celebrytów zmagających się z porażeniem dziecięcym – przykładowo aktorzy: Mia Farrow, Donald Sutherland, Alan Alda, muzycy: Neil Young i Joni Mitchell, malarka Frida Kahlo oraz pisarze: Walter Scott oraz Arthur C. Clarke. I niestety, w krajach tak zwanego Trzeciego Świata, ludność nadal drży przed zakażeniem.

 

Nie brakuje także ustępów podkreślających „romantyczny” obraz gruźlicy, gloryfikowanej przez XVIII i XIX – wiecznych poetów. Na karty książki przywołane są również tak wybitne tytuły, jak Makbet Williama Szekspira, czy Traviata Verdiego. A i w polskiej literaturze aż roi się od podobnych motywów.

 

Ostatnie rozdziały rozprawiają się z licznymi mitami i kontrowersjami wokół szczepionek. Autor udowadnia, wbrew krążącym opiniom, że skuteczne antidotum wręcz chroni przed nowotworami, a nie, że je wywołuje, uaktywnia. Wskazuje, że infekcje, z racji obniżonej odporności, zagrażają nie tylko matce, ale i płodowi, pociągając za sobą ryzyko wystąpienia wad wrodzonych. Przedstawia dane statystyczne i medyczne dotyczące różyczki, tężca, czy zwykłej grypy.

 

Szczególnie wiele uwagi poświęcono szczepionkom dla ludzi starszych. Publikacja nie unika poruszania tak kontrowersyjnych zagadnień, jak tragedie i oszustwa związane z omawianą tematyką. Przytacza przypadki błędnych diagnoz i nieadekwatnych procedur w sprawach, w których finał nierzadko rozegrał się na sali sądowej.

 

Inne niewygodne kwestie dotyczą ruchów antyszczepionkowców udowadniających, że przykładowo za wzrost zdiagnozowanych orzeczeń autyzmu odpowiadają szczepionki. To stwierdzenie m.in. samego byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

 

Autor w ostatniej części swojej pracy wylicza etyczne aspekty immunizacji i dylematy z nią związane. Nawiązuje do przysięgi Hipokratesa, praw obywatelskich i zasad bioetyki. Na koniec wskazuje na ubóstwo jako główny powód nierównomiernego dostępu do szczepionek i punktuje konkretne programy rządowe. W zakończeniu stara się stworzyć szczepionkową listę życzeń będącą przyszłościowym wyzwaniem immunizacji, na czele której byłoby opracowanie skutecznego sposobu zwalczania takich chorób, jak malaria, AIDS, demencja starcza. Udowadnia tym samym, że temat szczepień nie jest zamknięty. A wręcz odwrotnie. To przysłowiowa studnia bez dna.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial