Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Genialna Przyjaciółka

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Genialna Przyjaciółka | Autor: Elena Ferrante

Wybierz opinię:

Szyszka

 O Elenie Ferrante, a w zasadzie o osobie występującej pod tym pseudonimem, usłyszałam w kontekście jej anonimowości. Zdaniem tej osoby, nie widzi potrzeby promowania swoich dzieł, bo dobra książka obroni się sama. Czy może być lepsza zachęta? Przekonajmy się zatem, jak to jest z tą Genialną przyjaciółką?

 

Elena Greco i Lila Cerullo urodziły się w latach 50-tych ubiegłego wieku, i swoje pierwsze lata życia spędziły na biednych przedmieściach Neapolu. Choć odznaczały się skrajnie różnymi charakterami, to zawiązały niezwykle trwałą przyjaźń, która będzie miała swój egzamin dojrzałości w dorosłym życiu. Sześćdziesięcioletnia Elena dowiaduje się, że jej przyjaciółka zaginęła bez śladu. Dosłownie. To zdarzenie popycha ją do zapisania wspomnień ze wspólnego dorastania, kiedy narodziła się, i kształtowała ich nietypowa i pełna komplikacji przyjaźń.

 

Do lektury siadłam nieco sceptyczna, ale szybko przekonałam się, że autorka (przynajmniej z przybranego pseudonimu) musiał czuć moc tej opowieści, bo po prostu wciąga już od pierwszych stron. Wciąga, i zachowując równy poziom jakości, trzyma do samego końca. A tam pada podszyte żalem pytanie: To już?!

 

Moim zdaniem autorka świetnie potrafiła oddać tok myślenia najpierw małej dziewczynki, a potem dorastającej kobietki. Wszystko to sprawiło, że miałam poczucie jakbym z okna jednej z tych neapolitańskich kamienic obserwowała ich przygody. No może z dodatkowym narratorem u boku, który podszeptywałby o prawdziwych uczuciach bohaterki, bo jej sercem targała paleta emocji.

 

Dodatkowo ogromny plus za przybliżenie czytelnikowi realiów życia, w których rozegrała się całą historia. Jak się okazuje, Włochy to nie tylko słońce, plaża i pokryte wyborną pianką cappuccino. Tu zaglądamy do zatęchłych kamienic i ich malutkich mieszkanek, gdzie zwykli prości ludzie zmagają się z szarą codziennością. Gdzie przemoc, bieda i porywy serca przeplatają się w życiu, jak w elegancko uplecionym warkoczu.

 

Wielkie uznanie dla autorki również za to, że pomimo mnogości postaci zupełnie nie czułam się tym przytłoczona. Mało tego, dobrze skonstruowane wprowadzenie, a następnie inteligentnie prowadzona powieść pozwalała mi stopniowo poznawać bliżej każdą z tych osób, i budować o niej własne zdanie.

 

Jednak w tej historii pojawiły się takie postacie, które gorliwie marzą o wyrwaniu się z lokalnej biedy i zacofania. O wyjście poza dzielnicę. O lepsze życie. Po której stronie stały przyjaciółki i jak potoczyły się ich losy? Koniecznie sprawdźcie sami!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial