Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Piknik Na Skraju Drogi I Inne Utwory

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Piknik Na Skraju Drogi I Inne Utwory | Autor: Arkadij StrugackiBorys Strugacki

Wybierz opinię:

Michał Lipka

  No i znów Strugaccy w rękach moich i na mojej recenzenckiej tapecie, ale inaczej się nie dało. Bo jak wychodzą takie opasłe tomiszcza zbierające prace tak doskonałych autorów, jak tu można się oprzeć? A no nie można. Chce się po to sięgać, sięgać po to trzeba, a przy okazji i warto. Niezależnie czy sięgniecie po ten tom, czy po drugi, (choć wątpię, byście na jednym tylko poprzestali, gdy już wnikniecie w ten świat) zabawa zawsze będzie znakomita, będzie na poziomie i połechta mile Wasze czytelnicze ambicje. I dostarczy tematów do przemyśleń, zadumy i analizy także.

 

Przybyli, zobaczyli… odlecieli. Tak mniej więcej wygląda wizyta kosmitów na naszej planecie w tytułowej powieści. Zjawili się na chwilę, równie szybko zniknęli, zostały po nich relikty. I przypuszczenia, domniemania – nikt bowiem nic konkretnego nie wie – i handel też został. Bo relikty po obcych chętnie schodzą i nie brak chętnych do ich zdobywania. Ale czy ludzkość ma szansę zrozumieć z czym miała i ma do czynienia?

 

W historii „Poniedziałek zaczyna się w sobotę” dostajemy satyrę na radzieckie instytucje naukowe, poprzez ukazanie nam naukowców, ale naukowców jakże nieudolnych, choć pasjonatów, parających się badaniem magii. W „Ślimaku na zboczu” zaś wędrujemy razem z bohaterem przez tajemniczy, niekończący się las. W „Trudno być bogiem” widzimy ludzi przyszłości, którzy trafiają do świata, jaki w rozwoju dotarł do realiów zbliżonych do naszego średniowiecza, gdzie stają się swoistymi bóstwami: pytanie jednak jakimi… A wreszcie w wieńczącej tom powieści „Miliard lat przed końcem świata” poznajemy różnych naukowców zajmujących się różnymi dziedzinami, ale mającymi zbliżony problem: coś przeszkadza im w dotarciu do celu ich odkryć. Czyżby komuś zależało na przeskoczeniu im w poznaniu czegoś wiekopomnego? A jeśli tak to komu i dlaczego?

 

Brali Strugaccy na warsztat tematy każdemu z nas znane – podbój kosmosu, przybycie kosmitów, dziwne miejsca – i wyciskali z tego coś niezwykłego. Współcześnie już chyba tylko Cixin Liu potrafi i właściwie to chyba jedyny obecnie autor jeszcze starający się w science fiction wycisnąć coś z ogranych motywów, znaleźć nieznaną dotąd ich stronę i odsłonić coś tak oczywisto-nieoczywistego, że aż genialnego w swej prostocie. No i dokładnie to mamy tutaj. Kosmici przylatują i coś po sobie zostawiają, a my nic z tego nie rozumiemy, jak te owady nie rozumieją pozostałości po naszym pikniku? Naukowcy badają magię? Dziwny las, jako symbolika totalitaryzmu? Chyba tylko w totalitaryzmie – radzickim, chińskim, jakimikolwiek innym – mogła i może rodzić się taka fantastyka. Bo tłumaczy jej jakość też i pomysłowość; przecież autorzy musieli jakoś ukrywać treści przed wzrokiem cenzury i aparatu państwowego, więc kombinowali, a z tego kombinowania rodziły się wielkie dzieła, które po dziś dzień inspirują i zachwycają.

 

Proza Strugackich to z jednej strony świetne pomysły na fascynujące wizjami albo klimatem opowieści, a z drugiej przesłaniem, głębią, drugim i trzecim dnem, satyrą, analizą naszej kondycji i świata, wiecznie aktualną jednak, bo opartą na analizie natury ludzkiej. Ale, że literatura to nie medal i ma więcej niż dwie strony, mamy tu też wyśmienite pisarstwo, płynne, przyjemne, ale kiedy trzeba ciężkie i nasycone – za każdym zaś razem treściwe. I nadal świetne, mimo upływu dekad robiące wrażenie. I rewelacyjnie wydane. Nic tylko brać i czytać. I zachwycać się na każdym kroku, nawet jeśli są tu utwory lepsze i gorsze – wszystkie są świetne, tak i są reprezentacyjne dla całej twórczości braci Strugackich.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial