Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Lightlark

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Lightlark | Autor: Alex Aster

Wybierz opinię:

Agnieszka Nowak

  Bardzo lubię książki, które przenoszą nas w inny świat – utopijne, postapokaliptyczne powieści, a także te z gatunku urban fantasy zdecydowanie należą do moich ulubionych. Jeśli w fabule pojawia się także trochę magii oraz ciekawy i niebanalny wątek miłośny, to jestem w niebie. Dlatego też, kiedy przeczytałam opis powieści „Lightlark" autorstwa Alex Aster wiedziałam, że to coś dla mnie. Do lektury przystąpiłam mając duże oczekiwania i na szczęście zostały one w pełni spełnione.

 

Młoda autorka Alex Aster zabiera nas na magiczną wyspę Lightlark. Wyłania się ona z wody co sto lat, aby władcy wszystkich sześciu królestw mogli zmierzyć się ze sobą w śmiertelnej grze zwanej Cantennial. Stawka, o którą toczy się rywalizacja jest bardzo wysoka. Każdy władca zdobi wszystko, by wygrać, gdyż dzięki temu może zdjąć klątwę nałożoną na swoją krainę oraz jego mieszkańców. Każda z nich zmaga się z innymbrzemieniem. Każdy władca ma coś do ukrycia, a każda klątwa jest niezwykle okrutna. Aby klątwa została zdjęta, jeden z władców musi umrzeć. Isla Crown jest młodą przywódczynią Widlings – Dzikich. Mieszkańcy jej krainy borykają się z klątwą, która skazuje ich na uśmiercenie zakochanych w nich mieszkańców innych krain – nawet wtedy, gdy odwzajemnią taką miłość. Władcy innych królestw gardzą Dzikimi – wszyscy poza Grimem z krainy Mrocznych, który niczego się nie boi. Żaby przeżyć i zdjąć klątwę ze swoich poddanych Isla musi oszukiwać, że posiada potężną moc, podczas gdy jako jedyna z władców jej nie ma. Gdy podczas rywalizacji w jej sercu pojawia się miłość, wszystko komplikuje się jednak jeszcze bardziej. Czy mimo wszelkich przeciwności Isli uda się przeżyć i uratować swoją krainę?

 

Pomysł na fabułę jest bardzo intrygujący i przywodzi na myśl słynne „Igrzyska Śmierci". Tym razem w zawodach na śmierć i życie nie startują jednak ubodzy mieszkańcy krain, a ich władcy. Autorka miała znakomity pomysł i co ważniejsze - udanie go zrealizowała. Świat wykreowany przez Alex Aster jest bardzo oryginalny – podziałów na podobne krainy nie przypominam sobie w żadnej opowieści, a główny wątek z klątwami rzucanymi na krainy okazał się strzałem w dziesiątkę. Autorka w umiejętny sposób odsłania przed czytelnikiem kolejne informacje o krainach, ich władcach i samym konkursie. Dawkuje informacje, co sprawia, że zainteresowanie i zaintrygowanie czytelnika wzrasta. Szczególnie początek powieści trzeba jednak czytać bardzo uważnie, żeby nie przeoczyć żadnej ważnej informacji i nie pogubić się w fabule.

 

Na uwagę z pewnością zasługują wykreowane przez autorkę postacie, w tym główna bohaterka Isla. Młodą władczynie przede wszystkim wyróżnia się odwagą. Choć nie ma żadnej mocy, decyduje się wystartować w śmiertelnej grze po to, by ocalić swoją krainę. Podczas rywalizacji wykazuje się dużym sprytem i mądrością, co pozwala jej nie wzbudzać niczyich podejrzeń. Wbrew pozorom Isla jest bardzo skomplikowaną postacią, którą dręczy przeszłość. Imponuje jej samodzielność i niezależność, ale także lojalność. Autorka świetnie opisała wątek przyjaźni między nią i władczynią Celeste. Przyjaciółka dziewczyny wydaje się prawdziwym wzorem i kimś, kogo warto mieć u swojego boku. Niebagatelną rolę w całej powieści odgrywa także tajemniczy i mroczny Grim. Jest sarkastyczny, zabawny i z pozoru nieustraszony. Jego kreacja od razu wzbudza moją sympatię, a kolejne warstwy postaci odsłaniane przez autorkę jeszcze utwierdza mnie w przekonaniu, że jest niezwykle skomplikowanym bohaterem.

 

Całość czyta się szybko, bo akcja jest naprawdę dynamiczna. Autorka nie męczy czytelników zbędnymi opisami. Oczywiście, przykłada dużą staranność do tego, aby w jak najlepszy sposób oddać opisywany przez siebie świat, ale nie przesadza i bazuje przede wszystkim na świetnych dialogach. Czytając, nie nudziłam się ani przez chwilę i z trudem było mi odłożyć książkę na bok. Połykałam kolejne rozdziały i odkrywałam kolejne tajemnice bohaterów. W książce znajdziecie wiele zwrotów akcji i ciekawych motywów. Bez wątpienia polecam „Lightlark" każdemu, kto kocha powieści fantasy oraz sci-fi z elementami niebanalnego romansu.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial