Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Księga Rzeczy

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Księga Rzeczy | Autor: Aleš Šteger

Wybierz opinię:

Tulliana

Jeśli lubicie sięgać po intrygujące zbiory poetyckie, warto, byście podążyli moim śladem i zapoznali się z oryginalną ,,Księgą rzeczy” słoweńskiego autora Aleša Štegera wydaną przez Biuro Literackie w cyklu przekładów Nowy europejski kanon literacki. ,,Księga rzeczy” to starannie skomponowany zbiór 50 wierszy, które dotyczą mniej lub bardziej zaskakujących przedmiotów z naszego otoczenia takich jak np. jajko, kamień, pisuar, rodzynki, chleb, noże, buty, galareta, taczka, stroboskop, krzesło. Tytuł niniejszego zbioru jest dość ogólny i nie oddaje zawartości książki - uważny czytelnik odnajdzie tutaj również wiersze na temat istot żywych (kot, mrówka, poczwarka, konik morski, tasiemiec, łososie, cocker spaniel), czy też pojęć mających ścisły związek z ich funkcjonowaniem  (por. żołądek, gówno, ślina).

 

Wiersze z ,,Księgi rzeczy” to próba spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość z innej perspektywy, te utwory motywują czytelnika do odnajdywania nowych znaczeń, wydźwięków emocjonalnych związanych z przedmiotami z naszego życia codziennego. ,,Księga rzeczy” to pozycja na wskroś współczesna, a jednak odwołująca się do korzeni cywilizacji śródziemnomorskiej, możemy odnaleźć w niej także nawiązania do ,,Księgi Rodzaju” (choćby ułożenie wierszy wedle kolejności typowej dla dzieła stworzenia świata).

 

Kreatywne wiersze do medytacji, kreatywnych dyskusji i aktualizacji naszych wartości

 

,,Księga rzeczy” nie jest jak dla mnie pozycją wybitną, ale z pewnością na długo pozostanie mi w pamięci i będę z niej korzystać jako źródła inspiracji do tworzenia warsztatów z świadomości wartości, technik kreatywnego rozwiązywania konfliktów itp. dla moich studentów. Wiersze zawarte w recenzowanym tutaj zbiorze są frapujące, zwracają uwagę swoim kunsztownym, nieco barokowym słownictwem oraz pełną sprzeczności refleksją filozoficzną. ,,Księga rzeczy” z pewnością przypadnie do gustu językoznawcom i literaturoznawcom, będzie inspirująca dla filozofów, psychologów, może również pedagogów.

 

Utwory  Aleša Štegera pokazują świat w krzywym zwierciadle, są pełne słodko-gorzkich refleksji, nakazują znaleźć czytelnikowi ,,złoty środek” - gdzie nie liczy się samo posiadanie, ale trzeba też dostrzec symbolikę i głębię skojarzeń związanych z przedmiotami codziennego użytku. ,,Księga rzeczy” to zbiór starannie przygotowanych utworów oparty na grze słów, metaforach, związków frazeologicznych, próbach uchwycenia rzeczy z ich nieantropocentrycznej perspektywy.

 

Twórczość autora ,,Księgi rzeczy” zdaje się być pełna pokory wobec kruchości ludzkiego żywota, poeta za pomocą opisu przedmiotów dotyka najbardziej wrażliwych miejsc w naszych duszach, ma odwagę nazywać stany emocjonalne, które są przejmująco melancholijne, niekiedy pozbawione jakiejkolwiek nadziei, że jeszcze będzie lepiej… Z czym kojarzy wam się chleb, grządka, spinacz, albo wykałaczka? Czy jesteście w stanie sobie wyobrazić, że można stworzyć przejmujący lub figlarny wiersz o aspirynie, ziemniaku, tarce, czy też mydle? ,,Księga rzeczy” to godne uwzględnienia zaproszenie do nadawania nowego sensu rzeczom, do kwestionowania utartych skojarzeń z nimi związanych. Największym atutem recenzowanych tutaj wierszy jest umiejętne połączenie pesymistycznego spojrzenia na świat z humorem, autoironią, czasem dziecięco naiwnymi przekonaniami.

 

,,Księga rzeczy” to zbiór utworów o uniwersalnym znaczeniu, ale miejscami zdają się być one bardzo, może nawet za bardzo osobiste. Jeśli szukacie nietuzinkowej lektury, wierszy na tematy społeczne, ogólnoludzkie, koniecznie sięgnijcie po wspominaną tutaj ,,Księgę rzeczy”. Wiersze ze zbioru Aleša Štegera motywują do zatrzymania się w codziennym biegu, zaktualizowania swojej hierarchii wartości, a co więcej życia zgodnie z ową listą. Jestem pod wrażeniem tego zbioru i na pewno chętnie sięgnę po inne dzieła tego oryginalnego słoweńskiego poety.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial