Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Zmierzch W Nowym Jorku

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Zmierzch W Nowym Jorku | Autor: Katherine Woodfine

Wybierz opinię:

Agnieszka Nowak

  Nim sięgnęłam po czwarty i jak się okazało ostatni tom z serii „Taylor and Rose", czyli „Zmierzch w Nowym Jorku", nie miałam do czynienia z twórczością Katherine Woodfine. Przygody młodych kobiet-detektywek zaczynałam więc śledzić od końca. Liczyłam więc, że zdołam połapać się w fabule mimo tego, że nie znałam wcześniejszych losów głównych bohaterek. Jako że powieść ta była dedykowana bardziej nastolatkom, miałam nadzieję, że język, którym posługuje się autorka nie będzie trudny, co dodatkowo ułatwi połapanie się we wszystkich wątkach, ale jednocześnie styl pisarski nie okaże się nazbyt infantylny. Na szczęście już po kilku stronach większość moich obaw zostałarozwiana.

 

W ostatnim tomie bestsellerowej serii Katherine Woodfine, Sophie i Lil wyruszają promem wraz z przyjaciółmi z agencji detektywistycznej do Nowego Jorku. W mieście, które nigdy nie śpi muszą stawić czoła członkom przestępczej organizacji, która przetrzymuje ich przyjaciela oraz wyrównać rachunki ze starymi wrogami. Spotykają ich już na pokładzie parowca. Po dotarciu do Nowego Jorku detektywi poznają zarówno świat bogatych amerykańskich przedsiębiorców, jak i biednych robotników. Przyjaciele będą musieli wykorzystać wszystkie swoje umiejętności, by odkryć podły plan „Czarnego Smoka". Stawką konfrontacji będzie nie tylko życie przyjaciela, ale także losy całego miasta. Jakie niebezpieczeństwa będą na nich czekać w luksusowym hotelu Waldorf-Astoria? Czy będą w stanie się im przeciwstawić i przechytrzyć wrogów?

 

Już na początku historii musiałam mierzyć się z czymś, czego się obawiałam. W treści znajdowało się bowiem wiele odniesień do poprzednich części – imiona, miejsca i wydarzenia, których nie kojarzyłam. Z czasem połapałam się we wszystkim, ale zajęło mi to dość sporo czasu. Dlatego też proponuję, żeby zachować chronologię i zajrzeć najpierw do pozostałych części o przygodach detektywów. Książkę będzie się wtedy czytać dużo przyjemniej, bo nie trzeba będzie wszystkiego analizować podwójnie. Zauważyłam, że w oderwaniu od pozostałych części serii, można poczuć pewien niedosyt. Powieść byłaby zdecydowanie pełniejsza, gdybym znała poprzednie wątki. Z drugiej strony historia będzie z pewnością impulsem do tego, by sięgnąć po pozostałe tomy.

 

Jako że z bohaterami serii spotkałam się po raz pierwszy, nie mogę pominąć ich ocenienia. Widać, że autorka poświęciła sporo czasu na ich wykreowania. Każda z postaci jest bardzo wyrazista, a kolejne wątki oraz tematy poruszane w książce umożliwiają czytelnikom ich głębsze poznanie. Wszystkie postacie historii są złożone i mają duże znaczenie dla fabuły. Ani razu nie poczułam, że jeden z bohaterów jest pomijany, czy autorka nie poświęca mu czasu, na jaki zasługuje.

 

W książce dzieje się naprawdę dużo. Jest ekscytująca – z każdym rozdziałem coraz bardziej. Styl pisania autorki daje czytelnikom apetyt na więcej. Powieść z jednej strony jest dynamiczna, a z drugiej tajemnicza. Czytelników czeka w niej sporo zwrotów akcji, które nie pozwalają znudzić się lekturą. Opowieść jest pisana prostym językiem, który znakomicie oddaje jednak specyfikę dawnych czasów. Dzięki książce możemy poznać specyfikę nie tylko Anglii, ale także Stanów Zjednoczonych oraz dostrzec różnice między oboma krajami.

 

Czwarty tom powieści o detektywach „Taylor and Rose" jest idealna dla wszystkich fanów książek młodzieżowych i detektywistycznych. Czytelników czeka tu sporo zagadek, a w opowieść można się wczuć dzięki świetnym rysunkom., dodającym autentyzmu całej historii. Książka porusza także wiele ważnych wątków, niestety wciąż obecnych na świecie. Dowiadujemy się wiele o podziale klasowym, dyskryminacji uboższych oraz emigrantów a także mamy do czynienia z rasizmem i nierównością płci. Dzięki temu książka jest znakomita nie tylko dla młodszych, ale także starszych czytelników. Żaden dorosły nie powinien być zawiedziony, sięgając po „Zmierzch w Nowym Jorku" i (jestem tego przekonana) pozostałe książki z serii.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial