Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Cena Odkupienia

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Cena Odkupienia | Autor: Łukasz Kucharski

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

  W życiu każdego człowiek zdarza się taki czas, w którym postępuje on nie do końca tak, jak powinien. Następnie przez wiele lat musi żyć w poczuciu winy, dążąc jednocześnie - czasami skutecznie, czasami nie, do odpokutowania... O takiej historii opowiada piękna i niezwykle intrygująca opowieść fantasy pt. „Cena odkupienia”, której autorem jest Łukasz Kucharski. Książka ta ukazała się nakładem Wydawnictwa Warbook.

 

Halwor - słowiańskie, quasi średniowieczne królestwo, którego codzienność wypełnia walka, brudna polityka i konfrontacja tego, co ludzkie z tym, co potworne, nadprzyrodzone, mroczne. W tej rzeczywistości poznajemy parę dobrych przyjaciół i towarzyszy broni - Dalebora i Rogosta, którzy wspólnie przemierzają kolejne krainy w poszukiwaniu odpowiedzi na dręczące ich pytania. Po drodze przeżywają mnóstwo niezwykłych przygód, pomagając bezbronnym w ich codziennej walce z demonami i innymi plugastwami tego świata...

 

 Łukasz Kucharski oddał w nasze ręce klimatyczną powieść fantasy, osadzoną w świecie słowiańskich wierzeń i legend. Powieść, której strony wypełnia wartka akcja, wielka przygoda i ludzkie dramaty, gdy oto człowiek staje przed najtrudniejszymi wyborami w życiu i niestety, zazwyczaj wybiera najgorzej, jak tylko mógł. Obok stricte fantastycznych akcentów znajdziemy tu także mroczny obraz quasi średniowiecznej rzeczywistości - z wojną, polityką i trudami przeżycia kolejnego dnia, na czele.

 

 Niezwykle ciekawie przedstawia się konstrukcja tej książki, na którą składają się kolejne, luźno ze sobą powiązane opowiadania z udziałem pary głównych bohaterów, gdzie walczą oni z demonami, żądnymi władzy ludźmi, czy też własną przeszłością. Jednocześnie każde z nich poprzedza retrospektywne wejrzenie w losy jednego z nich, które z każdą kolejną odsłoną udziela nam coraz więcej odpowiedzi na pytania, kim oni są, dokąd się kierują, czego poszukują i co skłoniło ich do wspólnej podróży. To ciekawa, potęgująca napięcia i mistrzowsko poprowadzona relacja.

 

 Każde z głównych opowiadań jest innym, ale każde też ma w sobie coś niezwykle interesującego...

 

„GŁÓD” - pierwsza z mini opowieści przedstawia najemną służbę Dalebora i Rogosta, gdy ci stają się członkami zbrojnej eskorty możnego, młodego księcia, który udaje się właśnie na swój ożenek. Oczywiście nic nie pójdzie tak, jak powinno, gdy oto pojawi się śmierć, mroczna moc i ludzka zawiść. To ciekawe, płynnie wprowadzające nas w realia tej rzeczywistości i spuentowane zaskakującym finałem, opowiadanie.

 

„ZBRODNIA I KARA” - kolejna z opowieści prowadzi naszych bohaterów do pewnej niewielkiej osady, w której od wielu tygodni przepadają bez śladu małe dzieci. Na wskutek pewnego zbiegu okoliczności Dalebor i Rogost podejmują się zbadania tej sprawy, jak i wyeliminowania zagrożenia. Trop prowadzi nad pobliską rzekę... To klimatyczna, umiejętnie łącząca przygodę z elementami kryminału historia, w której nie zabraknie również magii i demonów. I jest to z pewnością również jedna z najbardziej poruszających relacji w tej książce.

 

„KAŻDY KOCHA TAK, JAK UMIE” - w tym opowiadaniu Dalebor i Rogost trafiają podczas swej wędrówki do pewnej ubogiej chaty, której gospodyni ofiarowuje im to, co tylko może. W zamian oboje postanawiają pomóc kobiecie w jej niezwykle skomplikowanym położeniu, gdy oto co noc jej dom nawiedza pewna mroczna postać... Ta opowieść ukazuje nam w największym stopniu piękno pradawnych słowiańskich wierzeń i słowiańskiej demonologii, aczkolwiek nie brak tu także grozy i wielkich wzruszeń, jakie wiążą się ze specyficzną miłością...

 

„CENA ODKUPIENIA” - i wreszcie ostatnia z opowieści, która tym razem przenosi nas w przeszłość, ukazując okoliczności poznania Dalebora i Rogosta oraz dramatyczne chwile, jakie połączyły ich przyjaźnią. I jest to piękne, wiele wyjaśniające i zarazem niezwykle gorzkie podsumowanie tej całościowej relacji, które skupia się na wspominanym na wstępie poczuciu winy, któremu to czasami - nawet mimo największych chęci, nie można zadośćuczynić...

 

 Wspaniali są główni bohaterowie tej książki i wspaniałym jest świat, w jakim przyszło im żyć. I tak też mamy tu dwóch poczciwych młodych mężczyzn, którzy kierują się w swoim życiu dobrym sercem, chęcią niesienia pomocy innym i prostym poczuciem sprawiedliwości..., choć też i nie zawsze tak było. W większym stopniu poznajemy Rogosta i jego burzliwą przeszłość, aczkolwiek także i Daleborowi poświęcono tu wiele miejsca i uwagi. To dobrzy ludzie, doskonali wojownicy i zarazem naznaczeni przez los wybrańcy, których celem jest czynienie tego świata lepszym o tyle, na ile tylko się da...

 

 Co do tego quasi średniowiecznego, fantastycznego świata, to ten jawi się nam tutaj naprawdę intrygująco, jako udane połączenie realiów trudów życia w dawnych czasach ze wszechobecną magią i jej tworami - najczęściej w postaci demonów i rozmaitych potworów. I piękne jest to, że autor sięgnął tu po naszą, słowiańską tradycję, która na tym polu ma do zaoferowania naprawdę wiele. Oczywiście do tego dochodzą inne istotne i wiarygodnie przedstawione tu elementy, m.in. polityka, wiara i wciąż obecna w echach przeszłości, wojna.

 

 Spotkanie z tą powieścią jest dla nas wielką przyjemnością, znakomitą rozrywką i piękną przygodą, gdy oto u boku naszych bohaterów odwiedzamy kolejne zakątki tej niezwykłej rzeczywistości, spotykamy przedziwnych ludzi i nieludzi oraz dzielimy z nimi ich przeżycia - czasami chwile radości, ale znacznie częściej smutek, żal i tęsknotę za tymi, którzy odeszli. I jestem przekonana, że każdy miłośnik dobrego fantasy w klasycznej postaci, będzie z pewnością w pełni usatysfakcjonowany spotkaniem z tą pozycją. 

 

Powieść Łukasza Kucharskiego pt. „Cena odkupienia”, to początek intrygującej, niezwykle barwnej i rozbudzającej wielki apetyt na więcej, literackiej przygody. W tym przypadku kontynuacja musi po prostu nastąpić, gdyż zbyt wiele pozostało jeszcze do opowiedzenia o losach Dalebora i Rogosta – bohaterów, których polubiliśmy i o których nie można zwyczajnie zapomnieć po zakończeniu lektury. Dlatego też z jak największym przekonaniem polecam i zachęcam was do sięgnięcia po tę książkę – naprawdę warto.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial