Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

1794

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

1794 | Autor: Niklas Natt och Dag

Wybierz opinię:

Bacha85

  „1794” to kontynuacja debiutanckiej powieści Niklasa Natt och Daga zatytułowanej „1793”. Cała seria została zaplanowana jako trylogia i o ile po lekturze pierwszej części nie jest to aż tak odczuwalne, to już otwarte zakończenie drugiej zdecydowanie skłania by jak najszybciej sięgnąć po kolejny tom (zatytułowany „1795”, co nie jest żadnym zaskoczeniem). Niestety takie ujęcie trylogii sugeruje raczej, by sięgnąć po nią, już po tym, jak wszystkie tomy będą dostępne. Na szczęście najnowsza część miała już swoją premierę.

 

Poznanych w poprzedniej części bohaterów w większości spotykamy również tutaj. Śledzimy dalsze losy Anny Stiny Knapp, oraz Michaela Cardella, natomiast Cecila Winge – zmarłego z powodu suchot zastąpił jego brat Emil. Pojawia się również nowe śledztwo i zupełnie nowy wątek związany ze szwedzką historią. Mamy okazję towarzyszyć jednemu z bohaterów jego przeżyciom na Saint Barthelemy – wyspie będącą szwedzką kolonią i dużym ośrodkiem handlu niewolnikami. To tutaj trafia młodszy syn właściciela ziemskiego – Eric Tre Rosor, by nabyć wiedzy o świecie i wybić sobie z głowy uczucie do młodej córki jednego z dzierżawców.

 

Opowieść, tak jak poprzednio poznajemy z kilku perspektyw, dwóch związanych z głównym wątkiem i trzeciej dotyczącej Anny Stiny Knapp. Pierwszą jest relacja obłąkanego Erica Tre Rosor, który snuje swoją historię, jaka doprowadziła go do przytułku dla chorych psychicznie. Ta część opowieści dopiero w swoim finale przenosi nas do Sztokholmu, wcześniej rozgrywa się w rodzinnej posiadłości Eryka i na karaibskiej kolonii. Tu poznajemy Cetona, który od początku wydaje się być postacią podejrzaną, a do której młody, naiwny Eryk lgnie, jak do ojca, z którym nigdy nie miał dobrych kontaktów. Następnie akcja przenosi się do Sztokholmu, gdzie spotykamy bohaterów znanych z poprzedniej części. Do nich trafia Margareta Colling zrozpaczona śmiercią swej córki Linei i szukająca sprawiedliwości. Emil Winge wraz z Cardellem podejmują się trudu rozwiązania sprawy. Opowieść Anny Stiny pozornie, jak poprzednio wydaje się być nieco na uboczu względem głównego wątku, jednak i ona łączy się z pozostałymi w finale opowieści.

 

Tak jak w roku „1793” poza ciekawym wątkiem kryminalnym równie istotne jest historyczne tło opowieści. Zmiany i zamęt na szwedzkim tronie wprowadzają nerwową atmosferę, która wpływa na bohaterów książki. Z czasem część z nich musi zaangażować się osobiście, choć niekoniecznie w zgodzie z własną wolą.

 

Język powieści jest bogaty i idealnie oddaje kulisy przedstawionego świata. Od powieści trudno się oderwać, gdyż autor bardzo zręcznie pozwala czytelnikowi wczuć się w snutą opowieść. Przeskoki w narracji nie irytują (jak to się czasem zdarza), a idealnie uzupełniają przedstawioną historię. Bogactwo środków stylistycznych, symbolika oraz idealnie wyważone proporcje między opisem okoliczności zdarzeń a samą akcją czynią z „1794” książkę interesującą i wciągającą.

 

Dramatyczne i otwarte zakończenie aż zmusza by od razu poznać dalsze rozgrywające się wydarzenia. Po całość jednak zdecydowanie warto sięgnąć, gdyż jest to zręcznie napisana opowieść kryminalna o bogatym tle historycznym – nieco egotycznym w świecie zdominowanym przez popkulturę anglosaską.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial