Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Latający Talerz

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Latający Talerz | Autor: Roksana Jędrzejewska WróbelGrzegorz KasdepkeKrzysztof KochańskiBarbara KosmowskaMarcin KoziołKatarzyna MajgierKatarzyna RyrychTomasz SamojlikKatarzyna Terechowicz

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

  Edukacja ekologiczna to niezwykle ważny temat w naszych czasach. Żyjemy w epoce, w której coraz bardziej zauważalna jest nadciągająca katastrofa ekologiczna. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby podnosić świadomość społeczeństwa i zachęcać wszystkich do dbania o wspólne dobro jakim jest nasza planeta. Niezwykle istotne jest edukowanie w tym zakresie młodego pokolenia, od którego zależy jak potoczą się dalsze losy Ziemi. Nasze dzieci powinny poznawać problemy ekologii i uczyć się sposobów przeciwdziałania im. Oczywiście nie wymagamy od dzieci czy młodzieży działalności na skalę światową, ale przecież pierwszym krokiem i niezwykle ważną cegiełką jest zaczynanie od siebie, od swojego domu, podwórka i okolicy. Jak przekonać dzieci i młodzież, że to wszystko jest takie ważne? Czy przekonają je sztywne podręcznikowe regułki? Z pewnością nie, za to interesująca może okazać się książka "Latający talerz", która jest zbiorem opowiadań autorstwa najlepszych współczesnych polskich pisarzy dziecięcych. Książka ta ukazała się pod patronatem fundacji "ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom" we współpracy z wieloma organizacjami działającymi na rzecz ochrony środowiska, wśród nich m.in WWF, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ekoprogram "Ocalimy świat!".

 

"Latający talerz" to zbiór dziewięciu opowiadań poruszających problemy ekologiczne, z którymi obecnie się borykamy. Bohaterami opowiadań są zwyczajne dzieci, rówieśnicy młodych czytelników. Niektórzy z nich prężnie działają już na rzecz przyrody i jej ochrony, inni na początku nie są świadomi tego jak ich postawy mogą wpłynąć na nasze środowisko. Co ważne w opowiadaniach dzieci mogą poznać przyczyny różnych problemów ekologicznych oraz sposoby na przeciwdziałanie im. Autorzy przekonują, że nasze postawy, zachowania i wybory mają znaczący wpływ na życie na Ziemi. W pierwszym opowiadaniu możemy poznać rodzeństwo, które przeprowadza się do domu na wsi i przekonuje rodziców (a następnie sąsiadów), że nie warto niszczyć dzikiego ogrodu rozpościerającego się wokół domu. W drugim opowiadaniu spotykamy Martę i Karola, dwójkę nastolatków, którzy czynnie angażują się w działalność koła przyrodniczego i ratują zwierzęta i rośliny zagrożone przez człowieka. W kolejnych opowiadaniach poznajemy następnych młodych ludzi, których zachowanie wpływa na ratowanie naszej planety- jest to np. chłopiec, który ze wszystkich sił próbuje ocalić mokradła przed osuszeniem, czy dziewczynka, która ubiera się w tzw. lumpeksach przez co spotykają ją nieprzyjemności ze strony rówieśników. Tymi opowiadaniami autorzy doskonale pokazują jakie znaczenie mają nasze wybory i postawy.

 

Opowiadania mają ciekawą fabułę, w którą wplecione są informacje z zakresu ekologii. W tekście przemycona jest naprawdę spora dawka wiedzy z zakresu ekologii i przyrody, co sprawia, że książkę możemy zakwalifikować jako pozycję edukacyjną. Myślę, że opowiadania te można z powodzeniem wykorzystać nie tylko jako lekturę domową, ale również jako ciekawą pomoc dydaktyczną dla nauczycieli.

 

Książka rekomendowana jest dla dzieci powyżej 10 roku życia. Myślę jednak, że z powodzeniem można zaproponować ją młodszym dzieciom jako lekturę do słuchania, czytaną przez rodziców. To również książka, która osobom dorosłym uświadomi wiele spraw związanych z ekologią. Wszak nie wszyscy są jeszcze świadomi tego, że mogą realnie wpływać na klimat i środowisko.

 

"Latający talerz" to lektura bardzo dobra i niesamowicie potrzebna. To książka, którą warto zaproponować naszym dzieciom, aby uświadomić im, że są odpowiedzialne za świat, w którym żyjemy. To doskonała zachęta do działania i zdobywania nowej wiedzy z zakresu ekologii.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial