Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Nieśmiertelne Życie Henrietty Lacks

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Nieśmiertelne Życie Henrietty Lacks | Autor: Rebecca Skloot

Wybierz opinię:

mmichalowa

 Wybaczcie mi moją ignorancję, ale muszę przyznać, że gdy pierwszy raz zobaczyłam okładkę “Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks”, pomyślałam, że oto przede mną ciekawa powieść. Zupełnie nie kojarzyłam nazwiska bohaterki, co więcej nie słyszałam nawet wcześniej o komórkach Hela. Im bardziej zbliżała się premiera książki, tym bardziej ja zgłębiałam jej głowny motyw. Tak odkryłam, że jest to pozycja biograficzna i powoli zaczęłam odkrywać kolejne jej fragmenty. Rebecca Skloot poruszyła niezwykle istotny i jakże intrygujący temat. Rak szyjki macicy wciąż zbiera ogromne żniwo wśród kobiet. Przełomem w całej historii było odkrycie pewnych nietypowych komórek nowotworowych. Pozycja, która trafiła w moje dłonie, traktuję nie tylko o ciekawym zagadnieniu medycznym ale przede wszystkim o etyce i moralności w świetle prowadzonych badań.  

 

Henrietta Lacks była młodą czarnoskórą kobietą, żoną i matką. W 1951 roku lekarze szpitala w Baltimore zdiagnozowali u niej raka szyjki macicy. Bez zgody i wiedzy pobrano od niej fragment guza i przekazano do dalszych badań. To one wykazały, że komórki przy zapewnieniu odpowiedniej pożywki i warunków do rozwoju, nieustannie się rozmnażają. Nigdy wcześniej nie były znane tak żywotne i rozwojowe komórki ludzkie. Jako czytelnicy musimy mieć na uwadze, że były to jeszcze czasy gdzie funkcjonował wyraźny podział na pacjentów ze względu na kolor skóry. Wiele zabiegów wykonywano nie przejmując się takimi drobiazgami, jak zgoda pacjenta czy jego rodziny. 

 

Sam guz okazał się dla kobiety zabójczy. I właściwie gdyby nie jej fenomenalne komórki historia ta mogłoby się zakończyć w tym momencie. Po upłynięciu ponad 20 lat od śmierci Henrietty jej rodzina dowiedziała się o komórkach, które tak naprawdę nigdy nie obumarły i w dalszym ciągu służą do badań. Co czuli w danym momencie? Czy wiedzieli na jaką skalę jest to odkrycie? Na te pytanie odpowiedź próbuje odnaleźć autorka. 

 

Hela, bo taką ostatecznie nadano nazwę komórkom, uznane zostały za nieśmiertelne. W laboratoriach są hodowane nieprzerwanie od momentu ich pobrania. Wykorzystuje się je do badań biologii komórek nowotworowych. Ciekawostką jest, że obecnie całkowita masa komórek Hela znacznie przekracza wagę kobiety, od której zostały one pobrane. Równie intrygujący jest fakt, że aż do lat 70 nie była poprawnie określona jej tożsamość. Na przestrzeni lat nazywana była Helen Lane lub Helen Larson, stąd też jej rodzina nie była świadoma faktycznego pochodzenia komórek.

 

Przeszkód w tworzeniu tej książki było wiele. Zaczynając od głównej i najważniejszej: rodzina zmarłej kobiety nie była skora do rozmów. Po tym, jak dowiedzieli się o całej sytuacji, zupełnie stracili zaufanie do ludzi. Poniekąd nie mogli też zrozumieć tego, co właśnie zachodzi w ich życiu. Skloot była jednak nieugięta i podejmowała liczne próby kontaktu z nimi. 

 

Tytuł ten stanowi bez wątpienia podróż przez historię: medycyny i rodziny. Chociaż nafaszerowana jest faktami czyta się nieco jak powieść. Momentami ciężko uwierzyć, że dane wydarzenia miały miejsce. Autorka skupia się jednak bardzo mocno na problemach wynikających z kwestii rasowych. Dzięki temu zaspokoi osoby nie tylko zainteresowane medycznym aspektem, ale również takie, którym nieobcy jest temat rasizmu w literaturze. Dodatkowym z mojego punktu widzenia atutem jest strona wizualna tej publikacji. Zdecydowanie okładka wyróżnia się na tle innych zachęcając do lektury. 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial