Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Sztejer. Tom 2. Wino, Kobiety I Śmierć

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Robert Foryś
 • Cykl: Sztejer
 • Gatunek: Fantasy
 • Liczba Stron: 400
 • Rok Wydania: 2022
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788366955318
 • Wydawca: Warbook
 • Oprawa: Broszurowa
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Sztejer. Tom 2. Wino, Kobiety I Śmierć | Autor: Robert Foryś

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

 Sztejer, Vincent Sztejer... - zawadiaka, najemnik, miłośnik trunków, srebrników i pięknych kobiet, najlepiej na raz! I tak też oto mamy przyjemność śledzić losy tego charakternego bohatera od wielu już lat, ciesząc się świetną zabawą, znakomitą rozrywką i wielkimi emocjami. Dlatego też z tym większą przyjemnością zasiadłam do lektury najnowszej powieści o Sztejerze - książki „Wino, kobiety i śmierć”, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Warbook.

 

 Vincent kontynuuje swoje niełatwe, ale też i czasami wielce przyjemne życie w postapokaliptycznym świecie ludzi i różnej maści potworów. Tym razem przyjdzie mu m.in. wziąć udział w niebezpiecznej wyprawie organizowanej przez miasto Syrdak, której celem jest wyjaśnienie braku dostaw nafty od daleko położonych osad, a których to brak może doprowadzić do upadku wielkiego miasta..., stanąć w obronie uprowadzonej niewiasty...; jak i też uczestniczyć w pewnej wymianie wielkich pieniędzy na porwanego następcę tronu... Co by nie powiedzieć, będzie się działo!

 

 Robert Foryś odsłania przed nami kolejne przygody jakże charakternego Sztejera, osadzone w świecie będącym piekielną pozostałością po naszej rzeczywistości. Tym razem mamy dwie główne historie, z których pierwsza stanowi zdecydowanie bardziej złożoną, rozbudowaną i epicką..., zaś druga ciekawą opowieść o kolejnym trudnym tygodniu w życiu Vincenta, gdzie pojawia się walka, ucieczka, ale też i chociażby zdrada. To klasyczne, dobrze napisane i dopełnione pokaźną dawką czarnego i zarazem rubasznego humoru, fantasy.

 

 Jeśli ktoś miał przyjemność poznać którąś z odsłon tego cyklu - może poza książką „Kroniki Torunium”, która jednak była pozycją jakby odmienną..., to mniej więcej wie, czego może się spodziewać po niniejszej opowieści. Otóż może spodziewać się klimatycznej, prowadzonej pierwszoosobową narracją głównego bohatera i nacechowanej wartkim tempem -  relacji, którą znaczy bitka, humor i ciekawe opisy tej dość mrocznej rzeczywistości. Mamy tu również ciekawe spojrzenia na politykę, interesujący obraz rozmaitych potworów powstałych na wskutek apokaliptycznej mutacji, jak i chociażby równie barwną wizje wypaczonej religii, w której pojawia się nawet odwołanie do popularnego dziś aktora kina akcji. 

 

  I zgodnie z tytułem powieści mamy tu zabawne odwołania do jakże specyficznego, hulaszczego trybu życia Sztejera, gdzie jest dużo wina, wiele pięknych i nie żałujących swoich wdzięków kobiet oraz zabawy do białego rana. Jednakże jest i śmierć, którą zadaje nasz Vincent, której stara się unikać i za którą wymierza karę tym, którzy na to zasłużyli. I można powiedzieć, że mamy w tym tytule kwintesencję tego, kim jest Vincent, jak wygląda jego życia i za co go lubimy - czasami wbrew rozsądkowi, ale jednak. 

 

 Kolejny też raz przemierzamy ten niezwykły świat raczej podłych ludzi, różnego rodzaju potworów, wypaczonych wierzeń, niewolnictwa i wielkich skrajności, gdzie bogaci żyją lepiej niż dobrze, a biedni... - cóż, można powiedzieć, że jedynie wegetują. Ciekawe jest dość mocno zarysowane tu polityczne tło, a dokładniej rzecz biorąc nowe wojny i niepokoje, jakie dotykają wielkie i żyjące dotąd spokojnie miasta. I wydaje się być w tym swoista zapowiedzieć większego zamętu, jaki poznamy z pewnością na stronach kolejnych odsłon cyklu.

 

 Lektura tej liczącej sobie 375 stron powieści upływa nam w niezwykle szybkim tempie, gdyż zaoferowana nam tu fabularna relacja nie uznaje najmniejszej chwili monotonii. Tu cały czas coś się dzieję, co chwilę nas coś zaskakuje, zaś sam Sztejer ma ręce (i nie tylko) pełne roboty. I znajdą tu wiele dobrego dla siebie zarówno miłośnicy stricte fantastycznych motywów, fani dobrze opisanej walki z mieczem, ale też i bronią palną w ręku, jak i również sympatycy dobrej, czarnej komedii, bo w dużej mierze opowieść ta wpisuje się w ten literacki nurt.

 

 Powieść Roberta Forysia pt. „Sztejer. Wino, kobiety i śmierć”, to rzecz dobra, klimatyczna i dokładnie taka, jakiej moglibyśmy sobie życzyć względem tej literackiej serii. To kolejna porcja barwnych i zarazem gorzko-zabawnych przygód tytułowego bohatera, które nas bawią, intrygują i angażują w pełni w tę relację. Dlatego też z jak największym przekonaniem zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł – polecam, naprawdę warto!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial