Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Nowa Psychologia Zarządzania

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Nowa Psychologia Zarządzania | Autor: Tomasz Gordon

Wybierz opinię:

Ansomnia

  Tomasz Gordon – mentor, twórca oraz koordynator „Akademii Menedżera”, czyli studiów w Wyższej Szkole Bankowej w Bydgoszczy, Toruniu i Warszawie, a także na innych uczelniach wyższych m.in. w Krakowie czy Katowicach. W swojej działalności zawodowej osiągnął wiele sukcesów, które sprawiają, że jest osobą wartą naśladowania. W pracy bardzo ceni możliwość pomagania innym w wydobywaniu skrywanego potencjału. Między innymi dzięki temu mamy możliwość sięgnięcia po świetny poradnik tego autora pt. „Nowa psychologia zarządzania. Jak błyskawicznie zmotywować tych, którym chce się najmniej”. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Helion SA i dedykowana jest coachom, trenerom, mentorom, jak i pracownikom HR-u.

 

Poradnik napisany przez Tomasza Gordona składa się z trzech rozdziałów podzielonych na akty. Pierwszy z nich porusza fundamentalne zagadnienia, w których autor wyjaśnia, kim jest menedżer, co stanowi samoświadomość menedżerską, a także jak do tego ma się inteligencja emocjonalna. Akt II zatytułowano jako „Model”. To najbardziej rozwinięta część książki. Pisarz odpowiada w niej na pytanie: „Dlaczego coaching (nie) działa?”. Oprócz tego wskazuje na 7 filarów coachingowego modelu zarządzania. Ostatnia część ukazuje wspomniany model już w praktycznym ujęciu.

 

Wiedza, którą dzieli się autor poradnika „Nowa psychologia zarządzania. Jak błyskawicznie zmotywować tych, którym chce się najmniej”, jest skondensowana i podana czytelnikowi w przystępny sposób. Książka została napisana prostym stylem, dzięki czemu łatwo wyciągnąć z niej to, co najważniejsze – sens oraz cenne wskazówki. Autor operuje wieloma nagłówkami, stawia pytania i udziela na nie odpowiedzi. Aby czytelnik go zrozumiał posiłkuje się ciekawymi historiamioraz cytatami, otwierającymi podrozdziały. Wszystko to sprawia, że przez ten poradnik się płynie – z zaciętością i zainteresowaniem.

 

Niewiele jest na rynku poradników, które w tak przemyślany sposób podają wiedzę czytelnikom. Tomasz Gordon zebrał esencję swojej wiedzy i przedstawił ją na kilkuset stronach. To niewątpliwie ogromna zaleta tej publikacji. Trudno przewrócić stronę, nie odkrywając czego nowego i zaskakującego. Co ważne, cały poradnik został skomponowany w bardzo przystępny sposób, a podczas jego projektowania zastosowano różnorodne grafiki, które wzmacniają przekaz i zarazem dosadniej obrazują to, co zostało napisane. Wszystko to sprawia, że kończąc czytać, ogrom informacji pozostaje nam w głowie. Są to kwestie, które można od razu wcielić w życie, inne natomiast warto przemyśleć i rozważyć. Poradnik ten naprowadza czytelnika na własne wnioski, a zarazem pozostawia zmotywowanego i gotowego do działania.

 

Publikacja „Nowa psychologia zarządzania. Jak błyskawicznie zmotywować tych, którym chce się najmniej” wbrew pozorom nie jest jedynie dla menedżerów czy coachów, bowiem z pewnością skorzystają z niej również właściciele małych firm, a także wychowawcy, psychologowie, jak i zwykłe osoby, które pragną lepiej komunikować się z dziećmi, naprowadzając je m.in. na osiąganie własnych celów, a także na czerpanie z własnego potencjału, który w nich drzemie. Jest to książka, którą przeczytasz w jeden wieczór i której zasobybędziesz wykorzystywać przez całe życie.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial