Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

O Kurze, Która Opuściła Podwórze

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

O Kurze, Która Opuściła Podwórze | Autor: Hwang Sun mi

Wybierz opinię:

Renata A.

  Nieczęsto kura jest bohaterką książek, dlatego czytelnika już na wstępie intryguje tytuł „O kurze, która opuściła podwórze”. Koreańska pisarka Sun-mi Hwang wprowadza nas w świat zwierzęcej baśni o uniwersalnym przesłaniu. Bohaterką książki jest kura nioska, która mieszka w drucianej klatce, jej zadaniem jest znoszenie jaj, które zabierane są przez gospodarzy. Prosta historia staje się punktem wyjścia do coraz głębszych przemyśleń, do prawd, które towarzyszą każdemu z nas.

 

Kura Ipsak po pierwsze sama nadała sobie imię, inspirując się koreańską nazwą liścia, ponadto ma marzenia i jest skłonna do głębszych refleksji na temat otaczającego ją świata, czyli podwórza. Tęskni za tym, co widzi czasem przez uchylone drzwi, tęsknota sprawia, że marzy o lepszej przyszłości.

 

Pewnego dnia zostaje wyrzucona z kurnika i tylko dzięki pomocy kaczora – samotnika udaje się jej wydostać z wykopu i umknąć łasicy. Powraca na podwórze, ale tam nikt jej nie chce, dlatego czuje się wyobcowana i samotna. Wierna przesłaniu: Trzeba robić to, czego się pragnie zbuntowała się, porzucając bezpieczne ściany kurnik czy podwórza, tym samym szukając dla siebie miejsca, by realizować marzenia. Bohaterka książki Hwang Sun-mi zapragnęła znieść jajo, wysiedzieć je, zobaczyć narodziny, zamarzyła, by doświadczyć macierzyństwa, a tym samym wzajemnego zrozumienia. To miłość sprawia, że wysiaduje kacze jajko. Po śmierci kaczora refleksyjnie stwierdza: „Ktoś umarł, ktoś się rodził. Niemal jednocześnie przeżywano rozstania i spotkania. I dlatego właśnie nigdy nie wolno pogrążać się w smutku”. Wysiedziała nienależące do niej kacze jajo. W miarę, jak jej dziecko Zielonogłowy dorasta, widzi jak doświadcza izolacji, bo nagle nikt nie chce mieć nic wspólnego z kaczką, wychowaną przez kurę. Tekst może stać się pretekstem do rozważań o tolerancji we współczesnym świecie. A jak zakończy się ta historia, to już każdy czytelnik sam musi odkryć, skrycie ocierając ze wzruszenia łzy.

 

Lektura „O kurze, która opuściła podwórze” skłania także do refleksji o ludzkiej naturze, o potrzebie wolności, tęsknocie, macierzyństwie, przyjaźni i miłości. To książka, która nie tylko pokazuje marzenia, ale determinacje, by pokonać wszelkie przeszkody, ludzkie i te spowodowane przez siły natury.

 

„Nic dwa razy się nie zdarza. A cenne chwile nie trwają zbyt długo”

 

Książek dla dzieci, ale nie jest to tylko książką dla dzieci, możemy ją czytać na kilku poziomach, skupiając się nie tylko na dosłownym odbiorze, ale traktować jako alegoryczny utwór, w którym pod postacią zwierząt, ich zachowań alegorycznie odkrywamy ludzkie cechy, pragnienia i zachowania. Książka prowadząca do głębszej warstwy, refleksyjnej, stając się utworem, który wzrusza nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Każdy z czytelników może odkrywać kolejne nieznane warstwy.

 

Prócz głębokie treści zachwyca szata graficzna, piękne, duże ilustracje Joanny Rusinek idealnie współgrają z przesłaniem utworu. Tytułowa strona sugeruje, kto jest głównym bohaterem, jest to niepozorna, skromna kura, która pewnie stąpa po ziemi, wyruszając w nieznaną przyszłość.

 

Szczerze polecam tę wartościową, mądrą publikacje dla dzieci i dorosłych, a najlepiej do wspólnego rodzinnego czytania, co ułatwia niewątpliwie powiększona czcionka. A całą wypowiedz uzupełnia, kończący książkę artykuł krytyka literatury dziecięcej, który swoją interpretacją, pomaga w zrozumieniu jej treści.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial