Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Ścisk I Ciasnota

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Ścisk I Ciasnota | Autor: Axel Scheffler

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

  Julia Donaldson i Axel Scheffler to duet, który w swoim dorobku ma wiele wspaniałych książek dla dzieci. Bez wątpienia ich największym hitem jest bestsellerowy "Gruffalo", ale jak się okazuje po inne książki tych autorów również warto sięgnąć. Dowodem na to jest tytuł "Ścisk i ciasnota"- pouczająca opowieść o tym, że warto doceniać to, co mamy.

 

Bohaterką książeczki jest pewna samotna sympatyczna staruszka, która mieszka w niewielkim domku. Co prawda ma w nim tylko kilka mebli, ale uważa, że w mieszkaniu na nic nie ma miejsca i jest dla niej za małe. Kiedy staruszkę odwiedza mędrzec, ta prosi go o radę, co może zrobić z takim ściskiem i ciasnotą. Mędrzec udziela staruszce dość dziwnej rady- proponuje jej, aby kupiła sobie kurę. Staruszka jest zdziwiona, ale wykonuje polecenie. Niestety szybko odkrywa, że przez obecność kury w domu zrobiło się jeszcze ciaśniej. Ponownie prosi więc o radę mędrca, który tym razem radzi, aby staruszka sprawiła sobie kozę. Sytuacja się powtarza- w domu zaczyna panować jeszcze większy ścisk na co mędrzec radzi staruszce sprawienie sobie kolejnych zwierząt. W ten sposób do lokatorów niewielkiej izdebki dołącza jeszcze świnia i krowa. Kiedy staruszka jest już na skraju wytrzymałości mędrzec proponuje, aby wszystkie zwierzęta wypuścić na podwórko. Kiedy ostatnie zwierzę udaje się wypchnąć za próg staruszka ze zdumieniem odkrywa, że jej mieszkanie zrobiło się przestronne i całkiem jak nowe. Teraz, kiedy została w nim sama, mały domek wydaje się staruszce gigantyczny. Wystarczyła zmiana perspektywy, aby bohaterka opowiadania spojrzała na swój dom inaczej, doceniła go i cieszyła się z tego, co ma.

 

"Ścisk i ciasnota" to zabawna opowieść dla dzieci, która pod pozorem śmiesznej historyjki, ukrywa pouczającą i ważną prawdę. Podczas czytania nasze dzieci mogą dowiedzieć się, że warto doceniać to, co mamy i cieszyć się z naszego życia. Historia staruszki pokazuje małym czytelnikom, że nie warto szukać sobie problemów i ciągle pragnąć więcej. Jest to fantastyczna, bardzo życiowa historia z ważnym i łatwym do wyłapania morałem.

 

Oczywiście książka, jak wszystkie tytuły wspomnianych autorów jest fantastycznie zilustrowana. Żywe kolory i duże ilustracje przyciągają wzrok dzieci i sprawiają, że przyjemność z czytania jest o wiele większa. Na uwagę zasługuje również bardzo dobre tłumaczenie, które jest zasługą znanego polskiego autora- Michała Rusinka. Całość tworzy świetną kompozycję i wspaniałego picturebooka idealnego do wspólnego czytania z dziećmi. To jest dokładnie taka książka jak lubię- napisana dobrze brzmiącym wierszem, pełna humoru, a przy tym mądra i pouczająca. Bez wątpienia dzieciaki będą dobrze bawiły się podczas lektury, zwłaszcza, kiedy przekonają się jakich szkód narobiły zwierzęta w domu staruszki. Obok tak uroczej historyjki nie sposób przejść obojętnie.

 

"Ścisk i ciasnota" to książeczka, o którą warto wzbogacić dziecięcą biblioteczkę. Choć nie każdy tytuł Julii Donaldson i Axela Schefflera mnie urzekł, tym razem zdecydowanie trafiłam na książkę wartą polecenia. Czytałam ją z dziećmi z dużą przyjemnością i wiem, że na pewno będziemy nie raz wracali do tej historii. To książka, której czytanie sprawia przyjemność i małym i dorosłym czytelnikom, przy okazji skłaniając do refleksji i zachęcając do doceniania swojego życia i tego, co mamy. Zdecydowanie warto sięgnąć.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial