Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Wczorajsze Dzisiaj „Myśli Nieuczesanych" St. J. Leca

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wczorajsze Dzisiaj „Myśli Nieuczesanych" St. J. Leca | Autor: Zbigniew Woźniak

Wybierz opinię:

 Cassiopeia

  Jego aforyzmy przez kolejne pokolenia powtarzane są jak prawdy objawione, wtrącane w wypowiedzi dla podkreślenia, porównania albo rozładowania napięcia. Ale ciekawi mnie, czy nowe pokolenia wiedzą, czyje słowa powtarzają. Wytężam pamięć, ale nie jestem w stanie przypomnieć sobie, czy o Stanisławie Jerzym Lecu dowiedziałam się jeszcze w liceum, czy dopiero na studiach. Wydaje mi się, że jednak w podręcznikach szkolnych musiały znajdować się gdzieś na marginesie cytaty Leca. Głowię się nad tym, bo uważam, że nie znać Leca, nie być świadomym, że taki satyryk, poeta i aforysta istniał, to tracić kawał dobrej rozrywki - i to rozrywki wysokich lotów, która nie tylko bawi, ale i pobudza komórki w mózgu do przemyśleń. Tak jak niektórzy ludzie czytają codziennie jeden cytat z Biblii, tak ja uważam, że warto by było czytać jeden aforyzm Leca każdego dnia. I ja będę tak robiła, tylko muszę zdobyć własny egzemplarz „Myśli nieuczesanych”, czyli zbioru aforyzmów, których analizy podjął się Zbigniew Woźniak, socjolog i profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Po „Wczorajsze dzisiaj Myśli nieuczesanych” sięgnęłam z ciekawości, zastanawiając się, co można wyciągnąć z - jakby nie patrzeć - krótkich form, które niekiedy nie są nawet pełnymi zdaniami. Jak znaleźć słowa, aby pisać o kimś, kto był doskonałym rzemieślnikiem języka i potrafił precyzyjnie zawrzeć wszystko, co chciał, w jak najmniejszej ilości słów (pisarz Andrzej Nowicki podsumował go: „Osiągnął ideał: potrafił jak najkrócej powiedzieć jak najwięcej”). Jednocześnie trochę powątpiewałam, że socjolog da radę pisać o twórczości Leca w „piękny” sposób - spodziewałam się raczej prostego stylu, pozbawionego emocji, naukowego. Bardzo mnie książka zaskoczyła, gdyż autor nie stroni od malowniczych określeń, przede wszystkim stylu Leca, w których widać wyraźnie fascynację aforystą. Nie jeden raz orientowałam się, że zatopiona w lekturze po prostu się uśmiecham, jakbym słuchała lektora z sympatią opowiadającego o swojej pasji.

 

Zbigniew Woźniak oparł swoje analizy na 4711 aforyzmach. Wnioski są bardzo interesujące: 71% aforyzmów wpisuje się w tematykę społeczno-kulturową, 4% dotyczy samej osoby Leca (autokrytyka, przemyślenia o swoim własnym życiu itp.), a 25% trafiło do kategorii „aforyzmy o innej tematyce”. Te ostatnie aforyzmy zostały wymienione w aneksie książki i podsumowane zostały określeniem, które bardzo mi się spodobało: „paradoksy językowe - smakowanie słowa”. Część autobiograficzną aforyzmów nakreślił autor w rozdziale pierwszym. Tematyka społeczno-kulturowa, co łatwo było przewidzieć, patrząc na profil autora, zajmuje większość publikacji, dzieląc założoną kategorię na 16 mniejszych. Śledzenie analiz daje potężną dawkę wiedzy o Lecu i dziejach historycznych, które były tłem jego życia. Pokazuje nam też jak wiele obserwacji Leca o świecie i człowieku jest wciąż aktualnych, jak mocno uniwersalne są jego spostrzeżenia. Nie można też nie wspomnieć o tym, jak wiele razy analiza Zbigniewa Woźniaka pozwoliła mi spojrzeć na dany aforyzm pod innym kątem, takim, który nigdy samodzielnie nie wpadłby mi do głowy, poszerzając moją perspektywę zarówno o świecie, jak i o mnie samej.

 

Nie zwykłam zaczytywać się w publikacjach naukowych - ani literaturoznawczych, ani socjologicznych. „Wczorajsze myśli” jednak czytały się wręcz same, pewnie dlatego, że styl nie był przesadnie suchy i naukowy. Jednocześnie dostarczały mi wrażenia obcowania z ambitną pozycją wydawniczą i wzbudzały apetyt na samodzielną lekturę aforyzmów Leca - a to chyba najważniejsze.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial