Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Tajemnica Edwina Drooda

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Tajemnica Edwina Drooda | Autor: Charles Dickens

Wybierz opinię:

Tomasz Niedziela

  Na początku muszę się przyznać, co w jakiś sposób od razu określi tę recenzję, że nigdy do tej pory nie udało mi się przeczytać powieści Dickensa. Kilka z nich zaczynałem, żadnej jednak nie dokończyłem. I w zasadzie do tej pory nie wiem dlaczego tak się działo. Chyba najbardziej nie odpowiadała mi stara wiktoriańska Anglia.

 

Tym razem też nie zapowiadało się lepiej, z tym, że dotrwałem do końca. I tak sobie myślę, że może to i dobrze, że autor jej nie dokończył? Rozstałem się z nią (powieścią) w najlepszym chyba momencie. Notowania Dickensa wzrosły, być może jest szansa, że przeczytam teraz inne jego powieści, chociaż nie upierałbym się przy tym (wszak tyle jeszcze książek do przeczytania!).

 

Zastanawiam się co przyczyniło się do popularności książek Dickensa w ówczesnej Anglii. Początkowo myślałem, że w jakiś sposób oddaje tamte czasy, tamtą epokę z jej podwójną moralnością, typową brytyjską powściągliwością. Chyba jednak nie do końca, a czasami wręcz przeciwnie. Te powieści miały za zadanie raz: oderwać się od rzeczywistości, dwa: dawać nadzieję. Mamy prawie same „poczciwe” postacie, biedę widzimy (słyszymy) z daleka, a młodzi ludzie kierują się jedynie miłością w wyborze współmałżonka, lekce sobie ważąc zalecenia rodziców. Panny i młodzieńcy mają swoich opiekunów, którzy wprowadzają ich w życie, zapewniając dostatek i perspektywy na przyszłość. Kto nie chciałby się obracać w takim towarzystwie? Mamy też pewne zgrzyty i parę negatywnych postaci, no ale bez tego nie powstałaby żadna powieść.

 

W dalszym ciągu dumam nad tym, co przeszkadza mi w tej powieści i chyba są to nadmierne opisy. Mimo iż autor starannie przedstawia małomiasteczkową rzeczywistość, to jakoś nie czuję, żebym wiedział gdzie się znajduję i żebym potrafił to sobie wyobrazić. Za to czasami charakterystyki postaci (nie tylko same opisy, ale dialogi między nimi) są fantastyczne. Drażnią mnie te postacie, czasami odpychają lub trącą naiwnością, ale to właśnie dobrze świadczy o umiejętnościach pisarskich Charlesa Dickensa.

 

Uważam, że niesamowitą pracę wykonał tłumacz. Poza samym tłumaczeniem popisał się nieprawdopodobną erudycją i znajomością tematu we wszelkiego rodzaju przypisach. Rzadko spotyka się taką ilość wyjaśnień, skojarzeń i dodatków. Książka zawiera również dodatki w postaci dopisania końcówki przez różnych autorów, ale to już nie to...

 

Niedawno recenzowałem „Tajemnice Paryża” - rzecz dzieje się w tym samym mniej więcej okresie tylko po drugiej stronie kanału. Wiele widzę podobieństw w budowaniu postaci, samej akcji, tradycyjnej walce dobra ze złem. Może to właśnie była recepta na sukces czytelniczy tych autorów? Może tylko Anglosasi mniej opierają się na arystokracji niż Francuzi, ale i tu i tam w zasadzie ta sama klasa stara się czynić dobro i pomagać mniej zamożnym czy też mającym mniej szczęścia w życiu. Proste recepty, proste rozwiązania chociaż droga do sukcesu kręta i wyboista.

 

Czy właśnie te stare prawdy nie powodują, że powieści Dickensa są aktualne i czytane do dziś? Czy to nie powoduje, że przetrwały próbę czasu? Nie ma się co spierać – czytelnicy nadal cenią jego powieści, a wszystkich adaptacji filmowych trudno zliczyć. A może to przez to, że wszystko zostało już powiedziane i coraz trudniej wymyślić coś nowego? A może to tęsknota za dobrą literaturą? Zapewne wszystko po trochu...

 

Cóż, ja chyba jedna pozostanę nadal lekko sceptyczny, ale nie aż tak niechętny jak to bywało onegdaj, bo przecież warto czytać...

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial