Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Duchy Nocy Kupały

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Duchy Nocy Kupały | Autor: Jan BarszczewskiTheo GiftZygmunt KrasińskiAnton StraszimirowOscar WildeMrs Henry WoodJin YongRoman Zmorski

Wybierz opinię:

Niegrzeczne literki

  Noc Kupały jest słowiańskim świętem, w którym to w najkrótszą noc w roku, oddaje się hołdy w imię zdrowia i urodzaju. Niegdyś palono ogniska, na których spalano zioła, bawiono się całą noc, czemu towarzyszyły wróżby i tańce do białego rana. Jednak najbardziej rozpoznawalnym znakiem Sobótki do dziś są wianki z zapalonymi świeczkami. Dziewczęta puszczają je w nurt rzeki, a to co stanie się z nimi, przepowiadało ich przyszłość. Jeśli został wyłowiony przez kawalera- prędko wyjdzie za mąż. Kiedy płonął bądź się zatopił – staropanieństwo. A gdy długo płyną – późne zamążpójście.

 

Jednak kupalnocka nie oscylowała jedynie wokół ożenku. Był przesąd, który zabraniał kąpieli w rzekach do Nocy Kupały. Lecz kiedy wszedłeś wody po zmroku lub przed wschodem słońca, miała leczyć rozmaite rany i dolegliwości.

 

Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się być przyjemnym doświadczeniem, to z wchodząc do świata zjaw i rusałek, wiedźm i nadprzyrodzonych mocy, grunt pod nogami może zacząć się osuwać…

 

Czy jesteście gotowi na tę przygodę?

 

Książka ta zawiera w sobie dwadzieścia opowiadań ściśle związanych z kupalnocką. I choć każde z nich porusza tę samą tematykę, to diametralnie się od siebie różnią. Możemy w nich odnaleźć autorów nie tylko pochodzących z Polski, ale również z innych zakątków świata.

 

Książka dzieli się na dwie części z czego pierwsza przedstawia nam dzieła twórców takich jak: Jan Barszczewski, Zygmunt Krasińsi, Jan Łada, a także Roman Zamorski. Mężczyźni Ci skupili się na tym, aby uchwycić w swych opowieściach dozę romantyzmu, która nie zawsze będzie miała swój szczęśliwy koniec. Pojawią się wilkołaki, magowie oraz wiedźmy, roztaczając wokół siebie aurę tajemniczości i nikomu nie znanej magii.

 

Kiedy zaczęłam czytać, bardzo szybko odnalazłam się w twórczości Barszczewskiego, opowiadającej o dziewczynie z blizną, krzyczących włosach oraz wilkołaku. Niejednokrotnie było mi żal bohaterów, ale jednocześnie czułam, że takie było ich przeznaczenie. Nie podważałam pomysłowości autora, ponieważ nie byłabym w stanie wyobrazić sobie innego zakończenia.

 

Kolejne dzieło należy do Krasińskiego, które bardzo wyróżnia się w całej antologii. Dlaczego? Sprawdźcie sami 😉

 

Ksiądz Jan Gantowski, piszący pod pseudonimem Jan Łada, zabierze nas w podróż po nawiedzonym zamczysku, a Zamorski przytoczy słowiańską grozę, oddając w nasze ręce historie o strzydze i sobótce.

 

Druga część antologii należy do zagranicznych autorów, w których gronie możemy odnaleźć takie osobistości jak Jin Yong, Anton Straszimirow, Oscar Wilde, James Grant, Mrs Henry Wood oraz Theo Gift. Niektórych z nich mogliśmy poznać w powieściach, z których bije grozą. I tym razem nie oszczędzili czytelnikom dreszczyku emocji. Pojawiły się nadprzyrodzone moce, których mrok zalewał zlęknione dusze swoich ofiar.

 

Tutaj odnajdziemy kilka opowiadań, które wcześniej nie były publikowane w Polsce. Do słowiańskiego dramatu wprowadzi nas Oscar Wilde, aby po chwili oddać nas w ręce Mrs Henry Wood. Będziemy brodzić w opowieściach szkockiego historyka i ekscytować się twórczością chińskiego Tolkiena, którzy nie pożałują nam fantastyki.

 

Z całej książki nie jestem w stanie wyłonić jednego opowiadania, które najbardziej przypadło mi do gustu. Z pewnością krzyczące włosy najmocniej zapadły mi w pamięci, ze względu na manipulację stosowaną przez bohatera drugoplanowego.

 

Jeśli lubicie słowiańskie klimaty, a zabobony i archaiczne wierzenia są dla Was ekscytującym tematem, to nie powinniście przechodzić obojętnie obok tej pozycji.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial