Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Samuraje. Triumf I Upadek Japońskich Wojowników

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Leonardo Arena
 • Tytuł Oryginału: Samurai
 • Seria: Sekrety historii
 • Gatunek: Historia
 • Przekład: Mateusz Kłodeck
 • Liczba Stron: 256
 • Rok Wydania: 2021
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788381515030
 • Wydawca: RM
 • Oprawa: Miękka
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Samuraje. Triumf I Upadek Japońskich Wojowników | Autor: Leonardo Arena

Wybierz opinię:

MarJadka

 

  Kim byli samuraje? To pytanie zadaje autor we wstępie. Odpowiedzi może być wiele. Byli wojownikami nie znającymi strachu. A może pozbawionymi skrupułów politykami, którzy podporządkowali sobie siłą naród iw prowadzili wojskową dyscyplinę? Może byli poetami, filozofami, artystami, przywiązanymi do parzenia herbaty tak bardzo, że postrzegano to jako jeden z ich atrybutów?

 

Według autora na to pytanie mogą odpowiedzieć jedynie oni sami. Oddaje więc im głos, żeby mogli powiedzieć prawdę. Pokazuje ich prywatne i publiczne życie. A to pełne jest emocji, takich samych jak te, które targają każdym człowiekiem. Bo samuraje byli ludźmi.

 

Yoshitsune, zaszczuta bestia. Yoshitsune, generał z japońskiego rodu Minamoto, urodził się w 1159 roku. Jako dziecko przejawiał niezwykły talent szermierczy. Jego historia jest tragiczna. Wraz z bratem Yoritomo walczył z Tairami i pokonał ich. Ten okres nazywany jest wojną Gempei. Kiedy Yoshitsune był potem fetowany jako bohater, Yorimoto postanowił pozbyć się rywala. Ostatecznie Yoshitsune został zmuszony do popełnienia seppuku, wraz z żoną i córką. Stał się jedną z najpopularniejszych postaci w kulturze japońskiej.

 

Masashige: partyzant cesarza Godaigo. Był samurajem, który szczególnie aktywnie wspierał cesarza Godajgo. Kiedy jego wojska zostały rozgromione, popełnił seppuku. Po śmierci stał się bohaterem licznych opowieści, w których przedstawiano go jako wzór samuraja i posłuszeństwa cesarzowi. Ma nawet poświęconą sobie świątynię, gdzie odbiera cześć jako kami, czyli bóstwo.

 

Wrogowie na życie i śmierć. Kenshin Uesugi i Shingen Taakeda. Kenshin był czwartym synem gubernatora wojskowego (shugo), Tamekage Nagao.Był jednym z najsilniejszych przywódców klanu i zaciekłym rywalem Shingena Takedy. Dzięki swojej odwadze, strategii i wierze w boga Bishamontena zyskał wśród swoich żołnierzy przydomek "boga wojny". Był nazywany również "Smokiem z Echigo" ze względu na swoje umiejętności, które prezentował na polu bitwy. Jego odwieczny rywal Shingen Takeda nazywany był "Tygrysem z Kai". Obydwa te przydomki nie są przypadkowe, ponieważ w mitologii chińskiej Smok i Tygrys prowadzą niekończącą się walkę o dominację. Byli wrogami przez 14 lat. Darzyli się ogromnym szacunkiem. Shingen podarował Kensinowi niezwykle cenny miecz.

 

Kamikaze na morzu. Historia mongolskich inwazji na Japonię.

 

Nobunaga: głód władzy. Jedna z najważniejszych postaci w historii Japonii. Zapisał się w pamięci i źródłach pisanych jako jeden z trzech zjednoczycieli Japonii –był znakomitym dowódcą, reformatorem, a przede wszystkim człowiekiem bardzo okrutnym.

 

Największy kampaku Japonii. Kampaku (po japońsku: „biała bariera”), w historii Japonii urząd głównego doradcy lub regenta dorosłego cesarza. Oficjalnie służąc w imieniu cesarza, regenci często działali jako prawdziwe centrum władzy w rządzie.Hideyoshi Toyotomi, jedna z najważniejszych postaci w historii Japonii. Po Nobunangim drugi zjednoczyciel Japonii. Służył najpierw u niego, po jego śmierci pokonał wrogów i zaczął rządzić. Zapisał się jako wielki reformator. Za jego czasów trudno było przejść z klasy np. kupców do samurajów. Broń mogli nosić jedynie samurajowie.

 

Kronika dwóch inwazji. Wojna z Koreą.

 

Herbatka z Hideyoshim. Słynął z zamiłowania do picia herbaty, upowszechnił ceremoniał jej picia,objeżdżając kraj z przenośnym pawilonem herbacianym nakrytym złotym liściem. Za jego czasów prześladowano chrześcijan.

 

Ieyasu, suzeren. Trzeci, po Nobunagim i Hideyoshim, zjednoczyciel Japonii.

 

Shimabara: chrześcijańska rewolta. Bezpośrednią przyczyną powstania było podniesienie podatków, spowodowane budową nowego zamku w Shimabarze, które wywołało niezadowolenie wśród lokalnych chłopów i bezpańskich samurajów, rōninów. Do wybuchu otwartego buntu w 1637 roku przyczyniły się dodatkowo prześladowania religijne miejscowych chrześcijan. Po stłumieniu buntu ścięto wszystkich uczestników i sympatyków powstania, a w całym kraju nasilono prześladowania wobec chrześcijan, które trwały aż do połowy XIX wieku. Japonia zaczęła także stosować politykę izolacjonizmu.

 

Musashi, nadczłowiek. Musashibył japońskim rōninem, twórcą szkoły walki dwoma mieczami niten'ichi-ryū (jap.: „styl – dwa nieba jako jedność”), autorem Gorin-no Sho (Księgi pięciu kręgów). Był także malarzem, poetą i rzemieślnikiem. Wygrał swój pierwszy pojedynek w wieku 13 lat. W swoim życiu stoczył ponad 60 udokumentowanych pojedynków i nigdy nie został pokonany przez żadnego szermierza. Brał udział w wielu wojnach. Jego pośmiertne imię buddyjskie – Niten. Postać Musashiego pojawia się w grach, anime i mandze.

 

Zemsta wolnych ludzi. Asano Takuminokami. Jego historia została przedstawiona w filmie „47 roninów”.

 

Ostatni samuraj. Takamori Saigō. Na podstawie wydarzeń z jego życia został nakręcony film „Ostatni samuraj”.

 

Patrząc na te wszystkie rozdziały widać, że autor naprawdę oddał głos samurajom. Wykonał naprawdę mrówczą pracę, wertując niezliczone ilości źródeł. Do książki dołączona jest Bibliografia, Kalendarium, Szczegółowe kalendarium oraz Glossariusz.

 

Książka jest naprawdę wartościową pozycją. Zaciekawiła mnie, choć nie jestem Japonią zafascynowana.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial