Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Życie Pszczół

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Życie Pszczół | Autor: Maurice Maeterlinck

Wybierz opinię:

Tulliana

 ,,Życie pszczół” to druga po ,,Inteligencji kwiatów” książka M. Maeterlincka, z którą miałam okazję się zapoznać. Dzieła tego autora wyróżniają się przepięknym, wręcz barokowo poetyckim językiem i niepowtarzalnym stylem, który sprawia, że mają one zarówno wielu zwolenników, jak również przeciwników. Nie czytałam wszystkich utworów tego autora, ale stwierdzam bez cienia zwątpienia, że ,,Życie pszczół” to prawdziwy majstersztyk, książka zdecydowanie lepsza niż ,,Inteligencja kwiatów”. Książka z pewnością przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom przyrody, ale też wszystkim osobom rozmiłowanym w literaturze pięknej, gdzie opisy dotyczące cyklu życia pracowitych pszczół idealnie łączą się z trafnymi dygresjami natury filozoficznej.

 

Czytając ten utwór, trzeba oczywiście mieć na względzie, że książka powstała ponad sto lat temu, więc wiedza naukowa w niej zawarta ma niewiele wspólnego z współczesnymi badaniami naukowców na temat pszczół, co jednak nie umniejsza jej wartości artystycznej. Autor recenzowanej tutaj publikacji bazował zapewne na własnych obserwacjach pszczół i sięgał do dostępnej mu literatury związanej z apiologią (apidologią), por. rozdział jego książki pt. ,,U progu ula”. Jeśli jesteście ciekawi, jak Maeterlinck opisuje dzieje roju pszczół, co wiedział na temat pszczół pustelnic, albo jak rozumiał partenogenezę tych pracowitych owadów, koniecznie sięgnijcie po recenzowaną tutaj książkę.

 

Dlaczego ,,Życie pszczół” to moim dzieło ponadczasowe, które powinno znaleźć się w domowej biblioteczce każdego humanisty? Utwór zachwyca nie tylko starannym, mistrzowskim wręcz stylem, ale też szczerym i doskonale wyartykułowanym zachwytem nad złożonością natury. Opisując niniejszą książkę warto też wspomnieć o jej atrakcyjnej szacie graficznej. ,,Życie pszczół” to obszernych rozmiarów (474 stron) publikacja zaopatrzona w grubą okładkę, jak również śliczne ilustracje i repliki rycin odwołujących się luźno do tematyki poszczególnych rozdziałów książki.

 

Czego się można spodziewać po ,,Życiu pszczół”?

 

Dzieło M. Maeterlincka jest dosyć złożone i na pierwszy rzut trudne w lekturze. Ta książka to nie jest typowo naukowy, ani też przyrodniczy traktat o pszczołach, ale coś w rodzaju poetyckiego eseju, w którym zdolności i etapy życia pszczelich istot są inspiracją do przekazywania bardziej lub mniej złożonych prawd natury filozoficznej. Na kolejnych stronach swojej wielowątkowej, jakże fascynującej opowieści o pszczołach autor opowiada z właściwą sobie subtelnością o tym, co dzieje się wewnątrz ula, co warto wiedzieć o roju, na czym polega budowa Miasta pszczół. Z pomocą tej niesamowitej książki dowiecie się również co nieco na temat młodych królowych, miłosnych pszczelich lotów, rzezi samców, jak również rozwoju samego gatunku na przestrzeni dziejów.

 

Cennym uzupełnieniem tej książki jest posłowie dra Jakuba Glapana, który w przekonujący sposób wskazuje największe atuty utworu Maeterlincka (łączenie świata rzemiosła pszczelarskiego, nauki, filozofii, poezji i świetnej prozy, plastyczny język, interdyscyplinarne podejście do tematu). ,,Życie pszczół” to nie jest typowa książka biologiczna, ani beletrystyka o tematyce przyrodniczej. Książka stanowi udane połączenie esejów filozoficznych z wzruszająco pięknymi opisami tego, co się dzieje w pszczelim świecie. Czytając książkę ,,Życie pszczół”, nabieramy pokory wobec własnego stylu pisania, zaczynamy bardziej doceniać dzieła Matki Natury, nabieramy motywacji do działań proekologicznych w swojej okolicy.

 

,,Życie pszczół” to moim zdaniem książka fenomenalna i wciąż aktualna, chociaż od jej powstania minęło ponad 120 lat. Mam nadzieję, że nowe wydanie tego utworu przez Wydawnictwo MG przyczyni się do spopularyzowania twórczości Maeterlincka w gronie współczesnych czytelników. Może skomplikowana społeczność zamieszkująca ul stanie się dla niejednego z was wskazówką idealnego życia w przyjaźni i wspólnocie, gdzie liczy się nie tylko dobro ogółu, ale też radosne wypełnianie własnych życiowych zadań? ,,Życie pszczół” to nie jest lekka ,,poczytajka”, ale smaczna i wartościowa niczym plaster miodu lektura dla każdego miłośnika dobrej klasycznej literatury. Polecam ją waszej uwadze z całego serca!

Bookholiczka

  „Nie zamierzam zgoła pisać traktatu apidologicznego, ani też podręcznika hodowli pszczół. Wszystkie kraje cywilizowane dysponują tyloma doskonałymi dziełami w tym zakresie, że nie ma potrzeby zaczynać od nowa. Nie chodzi mi również o uczoną monografię, na przykład na temat apis mellifica ligustica czy fasciata, ani też o zbiór jakiś nowych spostrzeżeń. W książce tej zawarłem wyłącznie rzeczy znane niemal wszystkim, którzy bodaj po trochu zajmowali się w pedantyczny i suchy wykład, nie zamieściłem też rezultatów własnych obserwacji i eksperymentów, zebranych w ciągu dwudziestoletniego studiowania pszczół, odkładając je do pracy o charakterze bardziej fachowym, bowiem, mimo że budzą zainteresowanie, są to tematy bardzo specjalistyczne.”

 

Piękna proza łącząca świat pszczelarski, naukę i filozofię. Praktyczny podręcznik biologii pszczół, a jednocześnie literacka apoteoza przyrody. Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu książka zarówno dla specjalistów, jak i tych, którzy dopiero wczoraj zainteresowali się pszczołami. Maurice Maeterlinck w niezwykły sposób łączy ze sobą świat rzemiosła pszczelarskiego, nauki, filozofii, poezji i świetnej prozy. Trzymając się własnej maksymy, mówiącej, iż „jest tyle rzeczywistych cudów w ulu, że nie potrzeba wymyślać nowych“, autor z niezwykłą skrupulatnością i bogactwem faktów odsłania przed nami kolejne sceny życia pszczół.

 

Siłą napędową tego traktatu, jest próba dotarcia do samego źródła, które autor nazywa „duchem ula“. Odkrywając poza nami ślad prawdziwej inteligencji, doznajemy czegoś w rodzaju wzruszenia, jakie ogarnęło Robinsona, kiedy znalazł odbicie ludzkiej stopy na piasku swej wyspy. Czujemy się mniej samotni na Ziemi, niż sądziliśmy. Starając się zdać sobie sprawę z inteligencji pszczół, studiujemy na nich przejawy substancji najcenniejszej, jaką posiadamy sami, natrafiamy na atom tego cudownego fluidu, który, gdziekolwiek się znajdzie, ma magiczną zdolność przeistaczania ślepej konieczności w czyny świadome, własność organizowania, uszlachetniania, zwielokrotniania życia, trzymania w zawieszeniu brutalnej siły śmierci w sposób iście nadludzki i odwracania koryta tej niedostrzegalnej fali, która zmiata wszystko, co żyje, w przepaść zapomnienia i niebytu.

 

Maurice Maetterlinck belgijski dramaturg, poeta, eseista, piszący w języku francuskim, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1911. Jako poeta debiutował tomikiem Cieplarnie (1889), wyrażając w wierszach przede wszystkim problem duchowego osamotnienia. Wydał również cykl Pieśni (1894), czerpiąc inspirację z tradycyjnej, ludowej liryki flamandzkiej. W okresie działalności studyjnej w Rosji sztuki Maeterlincka miały ogromny wpływ na twórczość Meyerholda oraz Sulerżyckiego. Wielką poczytnością cieszyły się znakomite eseje filozoficzno-przyrodnicze, w których dowiódł talentu wnikliwego obserwatora przyrody i umiejętności fascynującego jej opisywania: Życie pszczół (1901), Inteligencja kwiatów (1907), Życie termitów (1926) oraz Życie mrówek (1930).

 

Na pewno koło wydania „Życia pszczół” nie można przejść obojętnie. Jest tak pięknie wydane, że można się nad nim zachwycać całymi godzinami. Jednak środek jest tak samo pięknie napisany przez autora. Już dawno nie czytałam takiego typu książki tym bardziej o życiu pszczół. Nawet nie spodziewałabym się, że kiedykolwiek po taką sięgnę, a jednak życie potrafi zaskakiwać. Jednak cieszę się, że mogłam poznać twórczość zupełnie inną niż do tej pory taką nawet może powiedzieć, że już nie spotykaną w naszych czasach. Pszczoły nie są bliskie mojemu sercu, ale lubię poznawać tajemnice naszej pięknej przyrody. Wiedza zawarta w książce jest co prawda sprzed stu latach, ale to niczemu nie przeszkadza. Tutaj możecie dowiedzieć się wiele rzeczy, a później sprawdzić czy coś do tej pory się zmieniło.

 

 
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial