Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Szokujące Tajemnice Autorów Lektur Szkolnych

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Szokujące Tajemnice Autorów Lektur Szkolnych | Autor: Sławomir Koper

Wybierz opinię:

Sosnowa Igiełka

  Nie powinno się oceniać książki po okładce, ale sięgać po książkę z powodu niezwykle zakręconej okładki to już inna sprawa. W taki właśnie sposób znalazła się w mojej biblioteczce książka „Szokujące tajemnice autorów lektur szkolnych”. Któż kiedykolwiek nie chciał poczytać o cudzych tajemnicach. A tu trafia się niepowtarzalna okazja posmakowania szokujących, pikantnych szczegółów z życia tych, do czytania twórczości których byliśmy zmuszani przez system edukacji. Okazuje się, że tajemnice znalezione przez autora są szokujące w pełnym tego słowa znaczeniu. Dlaczego warto zapoznać się z historiami zebranymi przez Sławomira Kopra? Choćby ze względu na to, że odczarowuje on historyczne „bycie wieszczem”. A nie ma chyba nic gorszego, niż uderzający w pienia zachwyt i bezkrytyczność w stosunku do jakiejś osoby.

 

Sławomir Koper wziął na ruszt zarówno pisarzy sprzed wielu wieków, jak i tych bardziej współczesnych. W publikacji znajdujemy sylwetki m. in. Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza (popularna plejada gwiazd z lekcji języka polskiego), Gabrieli Zapolskiej, czy Janusza Przymanowskiego. Autor przedstawia przede wszystkim wyszperane ze źródeł historycznych fakty, ale wysuwa też dosyć śmiałe hipotezy. Te ostatnie stają się odwrotnością domniemania niewinności. Idąc w ślady niektórych bohaterów, można stracić głowę …

 

W spotkaniu ze Sławomirem Koprem nikt nie może czuć się bezpiecznie: szafy zostaną rozbebeszone, a kurze spod łóżek (i pierzyn) wymiecione. Tak więc razem z twórcą tej niecodziennej biografii zastanawiamy się, czy Jan Kochanowski pisał dla pieniędzy, ile było przykładności i moralności w Mikołaju Reju, który z autorów był świętoszkiem tylko na papierze i jak ukazywano „prawdy historyczne” w literaturze po wojnie. Z uwagi na poruszaną tematykę ten krótki leksykon poczytnych pisarzy nie nadaje się dla dzieci. Wiele z faktów dotyczy np. negatywnych cech charakteru pisarzy, szczegółów ich związków i rozwiązłości oraz innych spraw przeznaczonych raczej dla uszu i oczu osób dorosłych. Jest z czego się pośmiać, nad czym pochylić, zadziwić, bądź pokląć pod nosem. Mówiąc językiem młodzieży: nie ma nudy. Wartością dodaną staje się także możliwość poznania historii Polski z innej perspektywy, nie tylko podręcznikowej, (czytaj :wojenno-politycznej) i spojrzenie na życie w dawnych czasach.

 

Warto dodać, że książka spełnia kryteria dobrze wydanej. Ma lakierowaną okładkę, szeroki margines, jest lekka mimo powiększonego formatu. Jak to dobrze, że wydawca pomyślał również o wrażliwych oczach wytrawnego czytelnika i wypuścił na rynek książkę z naprawdę dużą czcionką. Świetnym pomysłem, a zarazem ubogacającym dodatkiem do publikacji są humorystyczne grafiki utrzymane w stylu popularnych w sieci „memów”.

 

Można by się zastanowić, czy takie publiczne pranie brudów i podważanie autorytetów jest potrzebne. Moim zdaniem tak. Nawet święci mieli swoje wady, tak i autorzy choćby najcenniejszych dzieł literatury nie są bez grzechu. To ludzie z krwi i kości, o niebanalnych charakterach (tudzież charakterkach). Zgubne jest zapatrzenie w nich wyłącznie z perspektywy tego, co napisali. Kto faktycznie ceni sobie twórczość danego artysty, ten potrafi rozgraniczyć jego życie prywatne od prezentowanych walorów literackich i talentu.

 

Kto będzie zachwycony lekturą „Szokujących tajemnic autorów lektur szkolnych”? Na pewno wszelacy przeciwnicy idealizowania pisarzy, wieszczy i artystów i ci, co w ogóle za lekturami nie przepadają. Młodzież, która z pewnością zapamięta wszelkie pikantne szczegóły lepiej niż opisy grzybów i strojów. Gdyby przyszło mi prowadzić lekcje polskiego w liceum, wybrane fragmenty książki Sławomira kopra zadawałabym uczniom jako pracę domową.  

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial