Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Superniania Kontra Trzyletni Antoś

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 4 votes
Postacie: 100% - 5 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Superniania Kontra Trzyletni Antoś | Autor: Anna Golus

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

  Pamiętacie popularny program "Superniania" emitowany w latach 2006-2008? Choć byłam wtedy młodą dziewczynką oglądałam ten program z dużym zaciekawieniem. Wydawało mi się, że pokazywane tam dzieci to "straszne, rozpuszczone bachory", a Dorota Zawadzka to osoba z dużą wiedzą na temat wychowywania. Kiedy sama zostałam mamą i wracałam myślami do tego programu poczułam, że tam coś było nie tak. Nie wyobrażałam sobie, żebym mogła proponowane w programie metody stosować na własnych dzieciach. Jak się okazuje intuicja mnie nie myliła, o czym dogłębnie utwierdziłam się podczas czytania książki "Superniania kontra trzyletni Antoś. Jak telewizja uczy wychowywać dzieci". Jest to doskonała analiza wpływu programów telewizyjnych na występujące w nich osoby oraz zwrócenie uwagi jak źle traktowane są tam dzieci.  

 

Autorka książki, Anna Golus zwraca uwagę czytelników na tak poważne zagadnienia jak przemoc wobec dzieci (nie tylko przemoc fizyczna, ale także werbalna i psychiczna) oraz łamanie ich praw, począwszy od upubliczniania wizerunku. W swojej książce analizuje niektóre odcinki "Superniani" i opowiada o tym w jaki sposób robiono w nich krzywdę dzieciom. Jest to nie tylko kwestia stosowanych metod "wychowawczych" na czele z karnym jeżykiem, czyli metodą "time out", ale również upublicznianie wizerunku bez zgody dziecka (wszak kto by się przejmował, czy dziecko życzy sobie występu w mediach, czy też nie),  a także przedstawianie dzieci w niekorzystnym świetle, obarczanie ich odpowiedzialnością za problemy, wyzywanie, aż po odmawianie im prawa do jakiejkolwiek wypowiedzi i obrony swoich racji. Niestety w naszym kraju wciąż jeszcze powszechny jest pogląd, że "dzieci i ryby głosu nie mają", nie mają tym samym prawa do własnego zdania, pragnień czy sprzeciwu. Nikt nie interesuje się ich uczuciami i poglądami, za to każdy oczekuje posłuszeństwa i uległości. Dodatkowo programy takie jak "Superniania" ugruntowują te poglądy przedstawiając dzieci jako jednostki pozbawione praw. Pani Annie Golus udało się dotrzeć do niektórych uczestników programu "Superniania" i porozmawiać z nimi na temat tego, co czuli w czasie kręcenia odcinków, jak to wyglądało od ich strony, a przede wszystkim jak udział w programie wpłynął na ich dalsze losy. Niestety wiele dzieci musiało zmierzyć się na przykład z wyśmiewaniem przez rówieśników.

 

Choć w książce najwięcej miejsca poświęcono programowi "Superniania" to jednocześnie autorka nie ograniczyła się jedynie do tej produkcji. W swojej publikacji analizuje wiele programów rozrywkowych, w których występowały dzieci lub młodzież i w których za każdym razem dochodziło do łamania praw dziecka. Wydawać by się mogło, że w XXI wieku dzieci nareszcie doczekały się równego traktowania, niestety okazuje się, że do ideału wciąż wiele brakuje. Świadczy o tym chociażby fakt wspomnianych w książce programów, które przyciągają miliony telewidzów i w których ku uciesze gawiedzi dzieci traktowane są przedmiotowo. Nikt nie reaguje, kiedy najmłodszym dzieje się krzywda, a wielu dodatkowo to popiera.

 

Bardzo cieszę się, że powstała książka, która otwiera oczy na wiele aspektów programów telewizyjnych. To niezwykle ciekawa analiza, która uświadamia nam, że nie wszystko co zobaczymy w telewizji jest prawdą, a autorzy programów potrafią zręcznie grać na emocjach i manipulować nie tylko widzami, ale także uczestnikami nakręcanych przez nich show. Książkę przeczytałam z ogromnym zaciekawieniem. Momentami byłam naprawdę wstrząśnięta i przerażona tym jak wiele zła wyrządzono małym dzieciom w "Superniani" czy innych programach rozrywkowych. Najgorsze jest to, że dzieci nie mogą się obronić i są zależne od dorosłych osób, które bez skrupułów potrafią wyrządzać im krzywdę pod przykrywką wychowywania. Książkę pani Anny Golus powinien przeczytać każdy rodzic, każdy pedagog i psycholog i każda osoba, która dobrze bawi się podczas takich programów jak "Superniania".

 

Pani Anno Golus- dziękuję za tą publikację. Dzięki takim osobom mamy szansę spojrzeć na świat z perspektywy dzieci i zrozumieć, że są one równe dorosłym.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial