Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Twoje Okno Tolerancji

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Twoje Okno Tolerancji | Autor: Elizabeth Stanley

Wybierz opinię:

Damato

  Książka “Twoje okno tolerancji” ukazała się w wydawnictwie Sensus, jej autorką jest Elizabeth Stanley, która zajmuje się tematami związanymi z szeroko pojętym stresem, różnego rodzaju traumami w czasie konfliktów i poza nimi. Książka jest bardzo obszerna i sama bibliografia zajmuje prawie sto stron. Myślę, że jeśli ktoś podejmuje się takiego specjalistycznego tematu to jego obowiązkiem jest podejść do zagadnienia w sposób profesjonalny i powinien bazować (tak jak autorka) na wielu, różnych badaniach innych specjalistów. Warto dodać, że sama jest przykładem osoby, która borykała się z wąskim oknem tolerancji, tym samym  autorka czerpie ogrom przykładów walki ze stresem z własnych, trudnych przeżyć. Stanley opracowała własny, autorski program jak walczyć ze stresem, traumą i ogarniającym niepokojem.

 

Na wstępie chciałbym dodać adnotację, że pozycja ta jest bardzo dużą skarbnicą wiedzy na tematy związane ze stresem. Książka liczy ponad sześćset stron, Stanley przybliża czytelnikowi w możliwie przystępny sposób dość zawiłe zagadnienia, nie każdy autor książki to potrafi.

 

Pozycja “Twoje okno tolerancji” podzielona jest na trzy główne części:

 

część I. Życie w kołowrotku, gdzie autorka opisuje m.in. cele książki, jak i też aspekty fizjologiczne stresu

 

część II dotyczy naukowego spojrzenia na okno tolerancji, gdzie zawarte są informacje na tematy wpływu stresu na ciało i umysł człowieka, opisane są wpływy traumy, trudnego dzieciństwa na późniejsze, dorosłe życie

 

część III zawiera opisy dotyczące poszerzenia tytułowego okna tolerancji, w tej części autorka ukazuje sposoby jak poszerzać swoje okno i odporność psychiczną. Tylko od nas zależy (po odpowiednim przepracowaniu tematu) jak zareagujemy na sytuację silnego stresu. Stanley podaje również metody radzenia sobie z niepewnością i zmianą, która u wielu ludzi wywołuje stres.

 

Przechodząc do podsumowania choć książka jest bardzo obszerna czytałem ją z zaciekawieniem. Podanych jest ogrom ciekawostek, co moim zdaniem jest wielkim plusem publikacji. Zapadła mi najbardziej w pamięć taka, że mieszkańcy USA, którzy stanowią tylko 4% całej populacji świata - zużywają aż 75% leków na receptę. Takie porównanie procentowe daję do myślenia i mimowolnie nasuwa oczywiste wnioski. Lubię takie pozycje, gdzie autor podchodzi do tematu z różnych stron i perspektyw - tak też było w tym przypadku - autorka wykonała mrówczą i zarazem rzetelną pracę, aby napisać tę publikację.

 

Z książki możemy dowiedzieć się mnóstwa ciekawostek jak działa ludzkie ciało pod wpływem czynników dla niego stresogennych. Choć autorka przybliża temat z perspektywy człowieka żyjącego w Stanach Zjednoczonych, nie zmienia to faktu, że wiele aspektów np. typowo naukowych czy fizjologicznych jest bardzo uniwersalnych, ponieważ nie zależą od kontekstu kulturowego. Ze stronnic książki można wysnuć wnioski, że autorka jest bardzo inteligentną osobą, zna się na omawianych tematach, poza tym piszę bardzo błyskotliwie i z zaciekawieniem. Jedynym chyba mankamentem książki były powtórzenia, np. powielanie tych samych schematów w różnych częściach książki. Zamiast kopiować to samo można było umieścić odnośnik do konkretnego, wcześniejszego rozdziału.

 

Dla równowagi - ogromnym plusem publikacji jest umieszczenie na końcu książki dodatku, w którym zawarte są główne nurty, informacje z rozdziałów - podane w bardzo przystępnej formie. Taka bardzo przydatna pigułka wiedzy, która spełni swoje zadaniu już po przeczytaniu “Twojego okna tolerancji”. Autorka posiłkuje się również wieloma tabelami i wykresami, które w bardziej przystępny sposób, niż ciągły tekst pozwalają uporządkować przekazywaną wiedzę. Moim zdaniem również dla czytelnika ta forma jest bardziej przejrzysta.

 

Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z szeroko pojętym stresem, chcesz się dowiedzieć czym jest allostaza, fibriomialgia, katatonia czy AUN, zapraszam do wciągającej ale również niełatwej  lektury! Z przyjemnością i zafascynowaniem świata czytam takie publikacje, gdzie zawarte są  ciekawe i nieznane mi wcześniej pojęcia. Dzięki czemu każda przeczytana książka pozwala uczyć mi się i poszerzać swoje tym razem nowe horyzonty a nie tytułowe okno tolerancji. W swojej recenzji skupiłem się w większości na ocenie publikacji niż na informacjach, które autorka chciała przekazać w swojej książce.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial