Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Podejrzana

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Podejrzana | Autor: Brianna Labuskes

Wybierz opinię:

Kozel

  „Podejrzana” Brianny Labuskes wydawała się być książką reprezentującą klasyczny, pełnokrwisty thriller psychologiczny. Nie do końca jednak tak jest. Nie przekonała mnie narracja i samo rozplanowanie treści, natomiast pomysł fabularny uważam za interesujący.

 

O jakiej koncepcji mowa? „Podejrzana” to książka, w którejmożemy wyodrębnić dwie części. Pierwsza skupia się na szeroko rozumianej socjopatii. Znajdziemy tu między innymi opis zjawiska oraz charakterystyki kilku osób cierpiących na tę dysfunkcję. To część naprawdę wciągająca, dobrze przygotowana merytorycznie i interesująca. Czytałam ją z dużą przyjemnością. Druga część to już typowe śledztwo – i to właśnie ono okazało się bardziej rozczarowujące.

 

Główną bohaterką powieści jest psycholog i kryminolog dr Gretchen White. To specjalistka z dziedzinie antyspołecznych zaburzeń osobowości,  jednocześnie zdiagnozowana socjopatka ze skłonnościami do przemocy, niegdyś podejrzewana o zabójstwo własnej ciotki. Detektyw, z którym współpracuje – Patrick Shaughnessy uważa, że czyn ten uszedł jej na sucho… Pomogła mu jednak w tak wielu śledztwach, że pomija milczeniem niewygodną przeszłość. Tym razem duet trafia na sprawę Violi Kent – nastolatki oskarżonej o zamordowanie matki.

 

Sposób, w jaki zaplanowane i poprowadzone zostało śledztwo, to zdecydowanie słaba strona powieści – a przecież w przypadku thrillerów psychologicznych powinno być dokładnie odwrotnie. Moim zdaniem, w sprawie brakuje myśli przewodniej, która nadałaby całości rytm i odpowiedni przebieg.

 

 Historia nie jest opowiedziana chronologicznie – trudno nawet określić, które z wydarzeń stanowi jej początek. Na podstawowym poziomie poznajemy Gretchen i partnerującą jej Macroni. Później przesuwamy się wstecz, do momentu na trzy tygodnie przed śmiercią Claire, a później jeszcze bardziej w przeszłość. Rozumiem zamysł autorki, ale oceniam go jako bardzo nieudany. Takie przeskoki powodują ogromny chaos, którego autorce nie udało się w żaden sposób przezwyciężyć. Mamy mnóstwo nieuporządkowanych wątków, sporo rozpoczętych i niedokończonych później tematów, retrospekcje, dygresje…

 

Pojawia się tu także wielu bohaterów. Poza postaciami istotnymi dla wątków Violi i Gretchen mamy także całą historię osnutą wokół zaginięcia Tess Murphy, przyjaciółki Leny Booker, adwokatki Violi. Z punktu widzenia chronologii fabuły ta opowieść jest bardzo istotna, ponieważ tak naprawdę stanowi pierwszy akt dramatu rozgrywającego się lata później, jednak o tym czytelnik dowie się dużo później. Przypuszczam, że wbrew intencjom autorki nie nadbudowało to kolejnej warstwy tajemnicy, a jedynie znużyło czytelnika i niepotrzebnie rozbiło narrację.

 

Wszystkie wyżej wymienione elementy sprawiają, że lektura „Podejrzanej” wymaga skupienia, a nawet mimo niego łatwo pogubić się w gąszczu wątków i bohaterów. Jednocześnie mam także z powieścią Brianny Labuskes spory problem w ocenie. Uogólniając, mogę stwierdzić, że całość wypada na plus, ale nie jest to pozycja, którą z czystym sumieniem poleciłabym miłośnikowi kryminałów i thrillerów psychologicznych. Czegoś zabrakło, czegoś było za dużo – Labuskes nie wykorzystała w pełni niezłego przecież konceptu.

 

Moim zdaniem, „Podejrzana” spełni oczekiwania kogoś, kto poszukuje studium socjopatii i całkiem niezłej podbudowy teoretycznej. Jako powieść jest średnia. Pomysł na fabułę był niewątpliwie interesujący, ale autorka wykorzystała go średnio. Forma nie przemówiła do mnie i bardzo męczyłam się, próbując przebrnąć do samego końca. Doczytałam zresztą „Podejrzaną” z trudem – i gdybym zetknęła się z nią w innych okolicznościach, nie wiem, czy nie porzuciłabym książki.Na uwagę natomiast zasługują akcenty odnoszące się do ludzkich motywacji, emocji i decyzji – można potraktować je nawet jako punkt wyjścia do własnych dalszych refleksji.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial