Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Plac Senacki, 6 PM

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Plac Senacki, 6 PM | Autor: Vincent V. Severski

Wybierz opinię:

Atypowy

  Okazuje się, że prawdopodobnie jestem jednym z niewielu, którzy nie są zaznajomieni z twórczością Vincenta V. Severskiego. Ma on liczne grono „wyznawców”, a wielu czytelników dzięki twórczości tego autora pokochało powieści szpiegowskie. Najbardziej ceniony jest za powieść „Nielegalni”, ale nie brakuje głosów, że „Plac Senacki 6 PM” jest książką jeszcze lepszą. Nie jestem w stanie tego w tej chwili jeszcze stwierdzić, ale jestem zachęcony by sięgnąć po więcej pozycji pióra Severskiego.

 

„Plac Senacki 6 PM” zdaje się przytłaczać rozmiarami, jednak fabuła jest tak wciągająca, że nie wiem kiedy „połknąłem” te blisko sześćset stron. Chciałbym aby powieść ta tak szybko się nie skończyła, ale zakończenie (którego nie chcę tu zdradzać i na które niektórzy odrobinę narzekają) sugeruje, że doczekamy się w niedługim czasie kontynuacji przerwanych wątków. Mnie osobiście bardzo to cieszy.

 

„Plac Senacki 6 PM” zawiera wszystko czego oczekuję od dobrej powieści szpiegowskiej. Aby napisać tego typu książkę niezbędny jest nie tylko talent literacki, ale i specjalistyczna wiedza, która dostępna jest dla nielicznych. Vincent V. Severski (właściwie to Włodzimierz Sokołowski) posiada jedno i drugie. Spod jego pióra wyszły już dwie serie szpiegowskie, w których korzysta ze zgromadzonej przez lata wiedzy, gdyż obecnie jest emerytowanym oficerem wywiadu. Przez całe lata pracował pod przybraną tożsamością w najróżniejszych zakątkach globu. Był wielokrotnie odznaczany i wyróżniany przez najwyższe władze (w tym uhonorowany Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę), a obecnie coraz bardziej doceniany jest jako pisarz.

 

Dla niektórych czytelników ciężkostrawne może się okazać nagromadzenie szczegółów dotyczących pracy wywiadu, ale inni mogą właśnie te fragmenty uznać za arcyciekawe. Zwłaszcza gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest to wytwór bardzo bujnej wyobraźni autora, ale opis pochodzący od kogoś, kto zajmował jedno z najwyższych stanowisk kierowniczych w Agencji Wywiadu. Oczywiście do naszych rąk oddano fikcję literacką, ale nie mam wątpliwości co do tego, że inspiracją dla poszczególnych fragmentów powieści Severskiego, były konkretne wydarzenia, które pamięta z lat swojej służby. Co jest czystą fikcją, a co korzeniami tkwi w faktycznych zdarzeniach - wie jedynie autor.

 

„Plac Senacki 6 PM”to pozycja, którą mogę polecić Wam na wakacje. To lekka lektura, o ile można pokusić się na tego typu określenie w przypadku thrillera. Tego typu książki często zyskują taką objętość, która upodabnia je do cegłówek, choć nieraz dzieje się tak zupełnie niepotrzebnie. Niedawno miałem okazję recenzować „Stan Terroru” napisany przez Hillary Clinton, i w przypadku tamtej powieści nie mogłem pozbyć się przekonania, że większość tekstu, wyprodukowanego przez byłą sekretarz stanu, nadawało się do śmietnika. Czytając powieść Severskiego ani na chwilę nie pojawiło się we mnie znużenie wynikające ze zbytniego rozwlekania fabuły. Daje się po tym poznać dojrzałość pisarza i naprawdę dobry warsztat. Książkę warto pochwalić nie tylko za warstwę merytoryczną, ale również czysto literacko. Wydawnictwo Czarna Owca nie wydaje zresztą złych książek – przynajmniej ja na taką dotychczas nie natrafiłem.

 

Akcja powieści przenosi nas do października roku 1990. Podstawowi gracze to ZSRR z Gorbaczowem u władzy, oraz Amerykanie i Brytyjczycy. Równowaga wypracowana między mocarstwami jest chwiejna, i istnieje realne ryzyko zburzenia dotychczasowego porządku. Z północy ZSRR wypływa okręt atomowy uzbrojony w potężny arsenał jądrowy. Do gry wkraczają zaniepokojone wywiady krajów zachodu. Co z tego wyniknie? Jak kształtowała się putinowska Rosja, która zrodziła się z upadku ZSRR? Czy najlepszy agent brytyjskiego MI6 (Martin, nie James Bond) jest w stanie przeniknąć w struktury wroga?

 

Serdecznie zachęcam do lektury tej niezwykłej powieści szpiegowskiej. Trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Spore fragmenty książki wysłuchałem w interpretacji Krzysztofa Gosztyły. Choć nie przepadam za audiobookami, muszę przyznać, że w tym przypadku powieść Severskiego jedynie zyskuje na wartości! Polecam!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial