Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Zwierzęta W Trzeciej Rzeszy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Zwierzęta W Trzeciej Rzeszy | Autor: Jan Mohnhaut

Wybierz opinię:

Inka

  Publikacja Jana Mohnhaupta to bardzo oryginalna pozycja na forum naukowym, bowiem niewiele, jak dotąd,  powstało prac wyczerpujących tematykę zwierząt w Trzeciej Rzeszy rozpatrywanych pod kątem ich związku z ideologią faszystowską. Jednocześnie to interesująca lektura popularna, choć zawiera przebogaty, jak na dwieście stron tekstu, aparat naukowy, sam liczący blisko sto stron. Z obszerną bibliografią książek, audycji radiowych i telewizyjnych, wywiadów oraz materiałów archiwalnych. To nie wszystko. Jakby było za mało, autor zaopatrzył swoją publikację w odniesienia tekstowe do mott, a także tradycyjne przypisy i indeks. Sama praca nad zebraniem i uporządkowaniem źródeł trwała ponad dwa lata. I to widać w starannie, metodycznie przeprowadzonych wywodach. Pogłębionemu spojrzeniu na zagadnienie.

 

Rozprawa zawiera sześć rozdziałów oraz podsumowujący epilog – klamrę. Prolog jest naprawdę mocny. Uświadamia zszokowanemu czytelnikowi skalę absurdu wojennego. Przykład? Zoo w Buchenwaldzie z wybudowanym tuż za drutami obozem koncentracyjnym. Absurd, że zwierzęta były tam traktowane lepiej niż ludzie.

 

Znajdziemy tutaj również klucz do odczytania książka. Każda jej część traktuje o innym zwierzęciu i pełnionej przez niego roli w maszynerii hitlerowskiej zbrodni. Stąd przywołanie w kontekście czystości rasy psy, świnie – filar zaprowiantowania, koty, zwierzyna łowna, czy konie. Duży plus, że opisy specyficznego uwielbienia Niemców do konkretnych zwierząt poprzedzone są rysem historycznym. I tak – jeśli miłość Adolfa Hitlera wobec owczarków niemieckich, to najpierw mini wykład sięgający do prehistorii i udomowienia wilka, czy XIX – wiecznych eksperymentów z krzyżowaniem ras w celu wyselekcjonowania idealnego okazu. Tutaj pada po raz pierwszy hasło: eugenika, czyli ulepszenie cech dziedzicznych poprzez celowy dobór; techniki manipulacji materiałem genetycznym. W tym ujęciu owczarek nie jest zwykłym owczarkiem, a symbolem psa idealnie niemieckiego, doskonałego do tropienia, sygnalizowania gazów bojowych i … terroryzowania więźniów obozów koncentracyjnych.

 

Nawet zwykłe świnie są niezwykłe, bo „szlachetne” i biorące udział w polityce „wyżywienia narodu”. Stąd instrukcje, szczegółowe dyrektywy w hodowli i produkcji mięsa, jak wszystko tłumaczone ideologią. Ba! Powstają nawet naukowe prace o wielce wymownych tytułach, na przykład: Świnia jako kryterium dla ludów nordyckich i Semitów. Kwestie hodowli i pozyskiwania tłuszczu wieprzowego stają się ważne zwłaszcza w obliczu wojny. To kolejna sprawa wagi państwowej, choć sam Hitler był zagorzałym wegetarianinem, podkreślającym na każdym kroku prawa zwierząt. I wskazującym kto, poprzez haniebny ubój, te prawa łamie (vide: Żydzi).

 

Ciekawie przedstawione jest zagadnienie zasadności sadzenia drzewek morwy i wykorzystywania żywiących się nią jedwabników do produkcji spadochronów dla Wehrmachtu. To kolejny przykład zwierząt „w służbie” Trzeciej Rzeszy. Oprócz ideologii – rys historyczny, a nawet krótki zarys wszystkich etapów produkcji.

 

Wydawałoby się, że stonka ziemniaczana to karta przetargowa stosowana przez ZSRR w walce z imperialistycznym wrogiem, a jednak nie. W niemieckiej polityce rolnej ten niepozorny szkodnik również miał swoje miejsce. I oczywiście wykorzystywany był do celów propagandowych. A to nie koniec. Mohnhaupt przytacza wiele przykładów, zarówno z literatury naukowej, jak i bajek dla dzieci, w których Żydzi porównywani są do zwierząt takich, jak wszy, pchły, czy trutnie. 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial