Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Niespełniona Miłość

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Niespełniona Miłość | Autor: Mirosława Kareta

Wybierz opinię:

Edymon

  Wpaść w zadumę. Rozmarzyć się. Poznać obrazki z przeszłości. Z tą książką nie będzie to trudne. Trudne są za to decyzje, do jakich nierzadko zmuszona jest Józia w walce o życie i własną przyszłość w XIX-wiecznej scenerii Krakowa.

 

"Niespełniona miłość" Mirosławy Karety wbrew temu, co głosi tytuł drugiego tomu sagi "Wydziedziczone" nie jest tylko opowieścią o nieszczęśliwej miłości. To historyczno-obyczajowa saga, w której przeplatają się również losy Krakowa oraz wielkich artystów, w tym Malczewskiego i Witolda Pruszkowskiego.

 

To również piękna i pełna wrażliwości opowieść o kobietach, ubogich dziewczynach, które życie umiłowały sobie ponad wszystko.

 

Józia nie jedno już w swoim życiu przeszła. Wiele zła doświadczyła. Poznała wiele prawd, w tym tę, o jednym z najważniejszych uczuć, jakim człowiek jest w stanie obdarzyć drugiego człowieka. Prawdę o miłości. Tej niespełnionej i tej w zasięgu jej ręki. Miłości cielesnej i tej platonicznej, która tli się w jej sercu. Pełna doświadczeń, upokorzeń i nadziei stała się z czasem kobietą, która imponowała swoją wewnętrzną siłą. Kobietą z pokorą znoszącą zmienne koleje losu, która nie zatraciła w sobie ani spokoju, ani pogody ducha. Doświadczyła głodu i fizycznego zniewolenia. Błąkała się po ulicach Krakowa. Imała się różnych prac. Z czasem jednak zdołała stać się kobietą, którą po rękach całował najbardziej znany krakowski malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych. W jej sercu wciąż jednak tliła się tęsknota za rodzinną wsią i mężczyzną, którego podziwiała. Za dużo starszym, żonatym artystą.  

 

W życie Józi wielką rolę odegrała również historia. Koniec dziewiętnastego wieku nie sprzyjała bowiem kobietom. Ich los był wówczas w rękach mężczyzn. Nie wszystkie jednak na to się godziły i wraz z nadzieją na niepodległą Polskę, podsycały w sobie pragnienie bycia nie tylko kobietami, ale przede wszystkim ludźmi. Prawdziwymi. Zupełnymi. Do tego namawiała Józię i jej przyjaciółki jedna z aktywistek, której nie w smak były rządy Panów. 

 

Józia, czy też Josephine (jak przystało ją nazywać w świecie artystów) nie przejawiała jednak chęci do angażowania się w zrywy polityczne. Ja to przerażało. Marzyła jednak o tym samym co reszta kobiet jej czasów. O szacunku i miłości.

 

„Niespełniona miłość" jawi się nam zarówno jako romans, w którym rozgrzewa się młode kobiece serce, jak i powieść z nutą wielkiej historii w tle, w której kobiety odegrały swoją rolę. To powieść o marzeniach. Przyjaźni i podziałach klasowych. Historia walki o lepsze jutro. O odwadze i poświęceniu. Napisana pięknym językiem i z artystycznym smakiem. Pełna życiowych mądrości, którym nie grozi upływ czasu, z pewnością znajdzie rzesze czytelników. Ubarwia ją dodatkowo światek artystów, w którym prócz wspomnianych wcześniej postaci trafić można na Matejkę, lub Kossaka. Poznać ich zwyczaje i byt. Wszystko to jest jednak w pigułce, niemniej dodaje barw całej historii. 

 

To jednak nie koniec historii Józi, którą poznajemy niejako za sprawa jej siostrzenicy, która pewnego dnia znajduje nakreślony węglem akt swej ciotki. Wówczas Józia decyduje się na opowiedzenie tego co miało miejsce lata wstecz. Wspomina młodość, dając tym samym ujście czytelniczej ciekawości. Za sprawą tej książki nie poznamy jednak wszystkich sekretów naszej bohaterki. Przed nami bowiem kolejna, trzecia ostatnia zarazem część tej historii, na którą będę czekać z niecierpliwością. Wam tymczasem polecam zajrzeć zarówno do "..." jak i "Niespełnionej miłości" by poznać przewrotne losy dziewiętnastowiecznych kobiet.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial