Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Publicystyka Henryka Sienkiewicza. Język - Styl - Gatunek

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Publicystyka Henryka Sienkiewicza. Język - Styl - Gatunek | Autor: Danuta KowalskaMagdalena Pietrzak

Wybierz opinię:

Doris

       Henryk Sienkiewicz to dla większości z nas głównie Trylogia i Quo Vadis, które od dawna zacumowały w kanonie lektur szkolnych i w wyścigach do kolejnych ekranizacji. 

     

       Tymczasem twórczość publicystyczna Sienkiewicza jak najbardziej zasługuje na naszą uwagę, a nie wiadomo czemu jest raczej pomijana. Właśnie z artykułów omawiających bieżącą sytuację, pochylających się nad aktualnymi problemami społecznymi, obyczajowymi, gospodarczymi i politycznymi, najlepiej możemy poznać ówczesną epokę, ludzi, to, co zaprzątało ich myśli, a także postawy i poglądy, jakie prezentowali. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego na szczęście postanowiło uzupełnić tę lukę na rynku wydawniczym, wydając rzetelne i ciekawe opracowanie: „Publicystyka Henryka Sienkiewicza. Język – styl – gatunek" autorstwa Danuty Kowalskiej i Magdaleny Pietrzak.

 

       Pod uwagę wzięto tu sienkiewiczowskie recenzje, artykuły publicystyczne, a także korespondencję słaną do kraju z podróży po Ameryce i Afryce. Jako pisarz nie znał i nie przestrzegał ograniczeń, stosując obrazowy, sugestywny styl i metaforyczność. Jego teksty czytało się z przyjemnością, były bardzo literackie.

 

       Omówiono tu stosowane przez Sienkiewicza formy stylistyczne, określenia wartościujące, jakich najczęściej używał. Analiza leksykalna, strukturalna, frazeologiczna jest niezwykle szczegółowa, możemy przyjrzeć się tabelom, wykresom, podsumowaniom liczbowym i procentowym. To może jednak interesować polonistów, językoznawców, historyków literatury, sienkiewiczologów w końcu, a nie zwykłego czytelnika, pragnącego tylko dowiedzieć się, ile jest Sienkiewicza w Sienkiewiczu – publicyście, jakie tematy go zajmowały, jak wartościował poszczególne zagadnienia, co lubił, a co go drażniło.

 

       Tak więc ciekawsza dla nas jest zapewne treść, a nie forma publicystyki Henryka Sienkiewicza. Choć i o niej można napisać ciekawie, jak w przypadku omawiania wrażeń pisarza z podróży po Ameryce, spisywanych przez niego regularnie, w sposób bardzo malarski, w odniesieniu do krajobrazów polskich, tak bliskich jego sercu. „Listy z podróży do Ameryki” to próbka sienkiewiczowskiego kunsztu w malowaniu słowem. „Listy z Afryki” świadczą o tym jeszcze dobitniej. Nie każdy potrafiłby zajmująco opisać szczegóły podróży, która w rzeczywistości bardzo go rozczarowała.

 

       Teksty Sienkiewicza cechowała lekkość stylu, osobiste zaangażowanie, nie waha się krytykować, gdy trzeba, a nawet wybuchnąć śmiechem. Recenzując dzieła sztuki, malarstwo, jest dość subiektywny, gdyż jego merytoryczna wiedza jest tutaj niewystarczająca. Jednak ogólna kultura i rozeznanie pozwalają mu w sposób odpowiedzialny kształtować gust opinii publicznej.

 

       Najciekawsza wydaje mi się trzecia część opracowania, zatytułowana „Sienkiewiczowskie widzenie świata”, która mieści się najściślej w orbicie moich zainteresowań. Część ta odnosi się do „Listów z podróży”, które stanowią istotny wycinek jego publicystyki, a łączą w sobie walory informacyjne i artystyczne pospołu. Okazuje się, że pisarz ulegał w swoich poglądach stereotypom i lubił uogólniać.

 

       Trzeba z podziwem przyznać, że książka obfituje w szczegóły i jest bardziej dziełem naukowym, opracowaniem akademickim, aniżeli kierowanym do ogółu czytelników. Dla fachowców, ale też osób szczególnie zainteresowanych Sienkiewiczem i jego twórczością, będzie zapewne nieocenionym źródłem wiedzy. Ponieważ Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego to wydawnictwo akademickie, jasne jest, że publikuje materiały dotyczące tematów fachowych, czasem nawet bardzo hermetycznych. Tak jest i tutaj, czego nie można przecież w takich okolicznościach poczytywać za mankament, a jedynie za fakt.

 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial