Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Game Changer: Za Kulisami Polityki

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Game Changer: Za Kulisami Polityki | Autor: Michał Kolanko

Wybierz opinię:

żuczek75

  Michał Kolanko to dziennikarz polityczny, który od 2017 roku pracuje w „Rzeczpospolitej”. Często bywa również gościem programów publicystycznych, głównie na antenie telewizji TVN24. Korzystając ze swoich kontaktów z ludźmi ze świata polityki, napisał książkę, na którą składa się czternaście wywiadów z przedstawicielami różnych opcji politycznych, a także z osobami, które zajmują się tworzeniem wizerunków polityków. Kto zatem zgodził się ujawnić nam kilkasekretów z życia politycznego, o których nie mówi się w programach informacyjnych? Są to przewodniczący Partii Republikańskiej Adam Bielan, były poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nowak, były poseł PiS Krzysztof Łapiński, politolog Jarosław Flis, poseł PSL Jacek Protasiewicz, poseł Lewicy Maciej Gdula oraz poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk, społeczny doradca Prezydenta RP Marcin Mastalerek, politolog Krzysztof Janik, strateg polityczny Tomasz Karoń, właściciel agencji PR Michał Kabaciński, ekspert ds. marketingu politycznego Piotr Matczak, politolog Tomasz Matynia, strateg i doradca polityczny Mateusz Sabat.

 

Rozmówcy autora przedstawiają nam kulisy wydarzeń politycznych, których jesteśmy świadkami każdego dnia. Opisują najnowsze trendy, które obowiązują w polityce m.in. w trakcie prowadzenia kampanii wyborczej. A jednocześnie przedstawiają zmiany, jakie w nich zaszły w przeciągu ostatnich kilku lat. Warto dodać, że zdecydowanie nie są to zmiany na lepsze. Wyraźnie widać polaryzację, jaka wytworzyła się nie tylko w życiu politycznym, ale także codziennym. Przykład? Jeszcze niedawno po programie telewizyjnym politycy z różnych partii, nawet jeśli ostro się spierali, wracali razem, częstotą samą taksówką, teraz jest to już zupełnie niemożliwe.

 

Polityka opisana w książce jest jeszcze bardziej brutalna niż ta, którą mamy możliwość oglądania na ekranach telewizorów i monitorów. Bardzo dużo czasu i środków, zamiast na konstruktywną, rzeczową dyskusję nad sytuacją w Polsce, politycy poświęcają na wzajemne „obrzucanie się błotem”. Przykładem może tu być słynna już afera z „dziadkiem z Wehrmachtu” Donalda Tuska, która została zainspirowana przez obecnego szefa TVP Jacka Kurskiego.

 

Kolejnym wartym odnotowania tematem jest porównanie polityki jaką uprawia się w Polsce, z tą prowadzoną w krajach o bardziej rozwiniętej demokracji. W naszym kraju kampanie wyborcze prowadzi się bezpośrednio. Najważniejsze są osobiste spotkania w wyborcami, kolportaż ulotek, konwencje wyborcze itp. Moim zdaniem jest to spowodowane niskim poziomem cyfryzacji polskiego społeczeństwa. Dopiero w ostatnich latach część polityków odkryła potencjał jaki drzemie w nowych mediach. Przykładem takiego polityka jest Szymon Hołownia, którego kampania prezydencka, ze względu na epidemię COVID-19, odbywała się głównie w social mediach. Wnioski nasuwają się same. Sposób uprawiania polityki w naszym kraju jest mocno zacofany i, poza nielicznymi wyjątkami, nie widać szans na zmiany.

 

Warto dodać, że książka, przed samym wydaniem, została „zaktualizowana”. Dotyczyło to pytań o sytuację międzynarodową po wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej. Dodane fragmenty rzucają światło na najnowsze wydarzenia, każdy z rozmówców próbuje przewidzieć, jak rozwinie się konflikt, kiedy i w jaki sposób się zakończy oraz jak pod jego wpływem zmieni się świat.

 

Polecam lekturę osobom zainteresowanym polityką. Wywiady są ciekawe, a specjaliści od polityki wydają się szczerzy w swoich wypowiedziach. Autor stara się być obiektywnym obserwatorem i nie narzuca swojego osądu. Również dobór rozmówców jest „sprawiedliwy” – reprezentują oni odmienne punkty widzenia i partie polityczne. Zabrakło mi jedynie wywiadu z przedstawicielem Konfederacji.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial