Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Gabinet Luster

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Gabinet Luster | Autor: Przemysław Żarski

Wybierz opinię:

żuczek75

  W wieku czterech lat w życiu Ady Rezler doszło do wydarzeń, które na zawsze odcisnęły piętno na jej życiu. Jej rodzina wybrała się na wycieczkę w góry, zobaczyć jaskinię. Podczas zabawy w chowanego jej starszy,  przyrodni brat miał zająć się czterolatką, kiedy dorośli byli zajęci szukaniem przewodnika. Tymczasem zaszokowani rodzice znaleźli tylko zapłakaną dziewczynkę, a Igor zaginął bez śladu. I tak mamy do czynienia z jednym z moich ulubionych wątków – z zaginięciem. Kto stoi za zniknięciem nastolatka? Czy chłopak uciekł, uległ nieszczęśliwemu wypadkowi, a może został zamordowany? Przez dwadzieścia lat nikt nie potrafił znaleźć odpowiedzi na te pytania.

 

W dorosłym życiu Ada zmaga się z traumą z dzieciństwa i nie potrafi pogodzić się z utratą brata. Postanowiła zerwać ze przeszłością i wyjechać do Wrocławia. Zrywa kontakt z matką i ludźmi z rodzinnej miejscowości. Pewnego dnia w drzwiach swojego nowego mieszkania znajduje kopertę, a w niej rysunek, który sprawia, że demony przeszłości wracają ze zdwojoną siłą. Mimo szoku, kobieta postanawia udać się do rodzinnej miejscowości, dogadać się z matką i dotrzeć do prawdy o zaginięciu brata, choćby ta miała okazać się tragiczna. Tylko w takim działaniu widzi możliwość uporania się z demonami przeszłości. Podstawowe dwa pytania nurtujące Adę brzmią: „Co się wydarzyło dwadzieścia lat temu?” i „Czy Igor nadal żyje?”. Na miejscu okazuje się, że niektóry mieszkańcy ze wszystkich sił ukrywają prawdę i nie chcą rozdrapywać starych ran. Jakich tajemnic boją się ujawnić miejscowi? Jakie sekrety ukrywa matka bohaterki?

 

Akcja opisywana w książce dzieje się w dwóch perspektywach. Pierwsza to współczesne poszukiwania Ady, a druga to historia Igora, która dzieje się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Autor bardzo umiejętnie buduje napięcie i nie pozwala czytelnikowi na oderwanie się od książki. Trzeba przyznać, że Przemysławowi Żarskiemu udało się zbudować napięcie i tak poprowadzić intrygę, że do ostatniej strony nie można domyślić się zakończenia. Autor myli tropy, podrzuca fałszywe poszlaki, zwodzi i kluczy. To ogromny walor tej historii. Podobała mi się również konstrukcja powieści –niezbyt długie rozdziały, „cliffhangery” i zwroty. To podbija dynamikę lektury.

 

Autor ukazuje nam ciekawe i wielowymiarowe postaci – każdy z bohaterów zmaga się ze swoimi życiowymi kłopotami. Żarski zwraca naszą uwagę na ciemne strony życia. Opisuje alkoholizm i jego wpływ na życie rodziny, pokazuje jej powolny rozpad i mroczne strony, takie jak przemoc domowa, która doświadcza dzieci. Na pierwszy rzut oka widać, że relacje rodzinne w domu Ady nie były zdrowe. Niestety młoda kobieta niewiele pamięta z wczesnego dzieciństwa. Dopiero jako dorosła krok po kroku dociera do prawdy. Odkrywa, że dom rodzinny nie był rajem i że Igor miał wiele powodów, by nie traktować go jako azyl, a wręcz by nie czuć się w nim dobrze. Autor bardzo obrazowo niezdrową atmosferę domu skrywaną skrzętnie za zamkniętymi drzwiami. Bardzo lubię, kiedy w tle zagadki kryminalnej mamy do czynienia z rozbudowanym tłem, które wzmacnia wiarygodność historii.

 

Nowa powieść Przemysława Żarskiego jest tytułem wartym uwagi. Czytelnicy lubujący się w powieściach kryminalnych z pewnością się nie zawiodą. To moje pierwsze spotkanie z twórczością autora, ale zapewne nie ostatnie, wszak autor napisał jeszcze pięć innych utworów.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial