Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Jak Działa Faszyzm?

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Jak Działa Faszyzm? | Autor: Jason Stanley

Wybierz opinię:

Julia Panicz

  Przywykliśmy do myślenia, że faszyzm zniknął wraz z III Rzeszą czy z Włochami Mussoliniego. Przywykliśmy do naiwnej wiary w demokrację i tego, że to, co złe już nie wróci. Ze smutną rzeczywistością zderza nas Jason Stanley w książce „Jak działa faszyzm”. Wydana przez wydawnictwo Krytyki Politycznej w ubiegłym roku pozycja może uświadomić nam, że za szybko przyjmujemy coś za oczywiste. A w świecie polityki nic nie jest oczywiste.

 

Właśnie „Jak działa faszyzm” nie jest też tym, czego moglibyśmy się po nim spodziewać. Z jednej strony jest to kartka z historii, w której na podstawie historycznych totalitaryzmów autor pokazuje ich funkcjonowanie oraz wskazuje cenne lekcje, które powinniśmy jako obywatele z nich wyciągnąć. Jednocześnie Stanley sugeruje, że na naukę może być już za późno, bo pierwsze kroki zostały poczynione tuż pod naszymi nosami. Opisuje procesy zachodzące współcześnie w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Rosja, Węgry czy… niestety również Polska. Ponadto przybliża także skomplikowane sytuacje polityczne w państwach, które z racji odległości od nas są najczęściej poza naszą świadomością, takie jak Mjanma lub Rwanda.

 

Publikacja składa się z kilku punktów, które są niczym fundamenty działania polityków faszystowskich. Dzięki temu podziałowi osobom, które mogą pierwszy raz sięgać po książkę z zakresu politologii czy historii ułatwić proces przebrnięcia przez nią. Bo nie ma co ukrywać — jest to na pewno ciężka pozycja, przepełniona faktami, ogromem wiedzy Stanleya oraz wiedzy, którą sam wziął z lektur innych autorów. Sam wchodzi zresztą z naukowcami, filozofami oraz przede wszystkim z politykami w polemikę, punktując ich błędy myślowe lub wręcz przeciwnie — zgadzając się i poszerzając ich wypowiedzi.

 

Natomiast czy sam Stanley dokonuje w swojej książce jakichś ważnych odkryć? Ciężko stwierdzić. Jednak od razu nasuwa się kolejne pytanie: czy powinien wprowadzać coś nowego? Może nie ma już nic do uzupełnienia. Nie znaczy to jednak, że książka pozbawiona jest aktualności i najlepiej odstawić ją na półkę: historia zapomniana. Jak już wspominałam na początku, książka aż pęka od aktualności, mimo że oryginalnie została wydana w 2018 roku. Przez te cztery lata wiele się zmieniło. Stanley pisze między innymi o protestach kobiet w Polsce sprzed kilku lat przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Stwierdza, że protesty przyniosły zamierzone skutki. My jednak wiemy, że dwa lata później sytuacja zmieniła się o 180 stopni.

 

Oczywiście nie jest to wina autora, że nie potrafi przewidywać przyszłości. Jest to natomiast znak dla nas: książka Stanleya jest w tych czasach niezwykle potrzebna, skoro w ciągu czterech lat zwiększyła, a nie zmniejszyła się radykalizacja poglądów w krajach przez niego omawianych.

 

Stanley bada jednak nie tylko świat polityki, ale także jego odbiorców — obywateli, ponieważ w głównej mierze to ich zainteresowanie bądź nie wpływa na to, jak szybko państwa demokratyczne mogą się zwracać w stronę totalitaryzmów. Mój profesor mawiał zawsze, że „interesujcie się polityką, bo ona się wami na pewno interesuje” i chociaż to nie on napisał „Jak działa faszyzm” (chociaż pasowałoby to do niego) to tym zdaniem można by i podsumować przesłanie, jakie kieruje do nas Jason Stanley. W ten sposób jego publikacja przywołuje mi na myśl „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku” Timothy’ego Snydera. Obydwoje pisarzy na kanwie brutalnej historii, oboje autorów pokazuje nam, że przeszłość może okazać się naszą przyszłością.

 

Podsumowując mój wywód na temat niepewnej teraźniejszości i groźby upadku demokracji, mogę jedynie dodać, że „Jak działa faszyzm” jest obecnie pozycją obowiązkową.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial