Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Spalaj Się!

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Spalaj Się! | Autor: Herman Pontzer

Wybierz opinię:

Mariediak

W każdej epoce spotykamy się z pewnymi kanonami, czyli przyjętymi normami, za którymi chcemy podążać. W obecnych czasach w ten model wpisuje się szczupła sylwetka i perfekcyjny wygląd. Jesteśmy otoczeni mediami społecznościowymi, z których napływają do nas obrazy wyrzeźbionych mięśni i cudotwórczych suplementów diety. Ten wszechobecny trend nierzadko okazuje się szkodliwy, a coraz więcej osób wpędza się w kompleksy, bo nie potrafi zrzucić zbędnych kilogramów i uzyskać wymarzonego efektu, który dumnie prezentują modelki na mediach społecznościowych. Dlaczego niektórym tak ciężko schudnąć/przytyć? W jaki sposób dokładnie funkcjonuje ludzki metabolizm? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w książce “Spalaj się! Jak naprawdę spalamy kalorie, tracimy na wadze i zachowujemy zdrowie” Hermana Pontzera.

 

Herman Pontzer to jeden z czołowych badaczy ludzkiego metabolizmu, profesor antropologii rewolucyjnej na Duke University w Karolinie Północnej. Bada wpływ ewolucji na ludzką fizjologię i stan zdrowia. W swojej publikacji obala mity na temat odchudzania, przedstawia ciało jako produkt ewolucji. 

 

Książka podzielona jest na dziewięć rozdziałów. Na samym początku czytelnik poznaje autora i jego badania, w szczególności te związane z życiem wśród plemienia Hadza w północnej Tanzanii, dowiaduje się czym jest metabolizm, a także zostaje zapoznany z procesy takimi jak np. spalanie. Kolejne rozdziały wprowadzają element ewolucji, którym szczególnie zajmuje się Pontzer. Tłumaczy on funkcjonowanie poszczególnych organów w ludzkim ciele pod kątem metabolicznym i właśnie ewolucyjnym. Dalej autor podejmuje się próby oceny przyszłości Homo energeticus.

 

W mojej ocenie najciekawszą częścią książki był jej początek, kiedy zapoznawaliśmy się z ww. plemieniem Hadza. Plemię to nie zna kalendarza, nie hoduje roślin, zwierząt i prowadzi tryb zbieracza-łowcy. Pontzer badał plemię pod kątem tego jak dieta i codzienna aktywność fizyczna sprawiają, że ludy takie jak Hadza są wolne od chorób cywilizacyjnych. Ta początkowa narracja była prowadzona w świetny sposób - snuta opowieść przeplatana dziennikiem wypraw i stroną edukacyjną. Im dalej w rozdziały tym niestety nieco gorzej. Książka miała opinie łatwej do zrozumienia dla czytelnika i w prosty sposób wyjaśniającej jak funkcjonuje metabolizm, jednak przyznam, że obliczanie kosztów chodzenia, skróty takie jak MET czy PPM, a także liczne wykresy metaboliczne były dla mnie trudne do zrozumienia. Również tak dobry początek książki rozmywa się z pozostałymi rozdziałami, które idą w tą naukową stronę i trudniejszy język, a ku mojemu rozczarowaniu do plemienia Hadza nie wraca się tak często jak tego oczekiwałam.

 

Nie mogę odmówić autorowi poczucia humoru, wyczuwalnego zaangażowania w prowadzone badania i wiedzy, ale niestety niewiele wyniosłam z tej książki choć miałam wobec niej duże nadzieje, gdyż już w liceum spotkanie z tematem metabolizmu na biologii nie należało do najłatwiejszych. Moim zdaniem Pontzer jest bardzo utalentowanym autorem książek naukowych, ale właśnie - naukowe niekoniecznie będą dla każdego czytelnika. Ogromną zaletą tej pozycji są natomiast przypisy, dzięki którym można odnaleźć bardziej interesujące nas treści z danego zagadnienia. 

 

Dla wszystkich zainteresowanych tematem od strony naukowej, ale również z przebijającym się akcentem humorystycznym i powieściowym polecam tę pozycję Hermana Pontzera. Być może książka wyjaśni Wam przedstawione we wstępie pytania tak dokładnie, że po lekturze nie będziecie mieli już żadnych wątpliwości co do tego jak działa ludzki metabolizm.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial